Uwaga! Od dzisiaj do dolnej stacji kolejki linowej na...

  Uwaga! Od dzisiaj do dolnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię dowiozą nas darmowe autobusy

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Duże udogodnienie dla osób z małymi dziećmi i seniorów wybierających się w nasze góry. Już od dzisiaj do dolnej stacji kolejki linowej nie trzeba maszerować z oddalonych parkingów, a można skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusem.
  Od najbliższego weekendu spółka ZIAD w porozumieniu z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym uruchamia bezpłatne przejazdy autobusem między parkingiem ZIAD (al. Armii Krajowej 220) a dolną stacją kolei gondolowej na Szyndzielnię z przystankiem pośrednim przy rondzie na ulicy Karbowej - poinformował wczoraj Marek Hetnał, wiceprezes zarządu bielskiej spółki ZIAD, która zarządza kolejką gondolową na szczyt Szyndzielni. Na razie tylko w weekendy i święta, ale i tak jest się z czego cieszyć.

  Na taką wiadomość mieszkańcy i turyści korzystający z kolejki gondolowej na Szyndzielnię czekali od bardzo dawna. Już w grudniu 2015 roku na łamach DZ pisaliśmy, że „Bielsko-Biała, w końcu turystyczna stolica regionu, nie idzie turystom na rękę. Parkingi oddalone są od dolnej stacji kolejki na Szyndzielnię o kilometr. To stanowczo za daleko”. Zwłaszcza dla osób z małymi dziećmi i seniorów.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Schronisko na Szyndzielni ma już 120 lat. Naprawdę!
  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Archiwalne zdjęcie schroniska na Szyndzielni

  Schronisko na Szyndzielni ma już 120 lat. Naprawdę!

  Link do głównego zdjęcia

  Archiwalne zdjęcie schroniska na Szyndzielni ©www.szyndzielnia.com.pl/Google Maps  - Do dolnej stacji nie można dojechać samochodem, bo jest zakaz wjazdu. I słusznie. Ale obecne rozwiązanie też jest fatalne - mówił wówczas DZ Krzysztof Nowiński z Bielska-Białej.

  Najbliższy parking znajduje się około kilometra od dolnej stacji (u zbiegu ul. Armii Krajowej i Karbowej). Niestety, zazwyczaj bywa zamknięty. Samochód można także postawić przy hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem, ale wtedy, żeby dojść do stacji, trzeba pokonać 1,5 km. Można auto postawić na terenie miejskiej spółki ZIAD, ale tutaj trasa do pokonania jest taka sama, a na dodatek trzeba zapłacić za postój. Zdarzają się także kierowcy, którzy jadą samochodem jak najbliżej dolnej stacji i parkują na poboczu, ryzykując otrzymanie mandatu za łamanie zakazu wjazdu.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Nowa kolejka na Szyndzielnię rusza po modernizacji
  28 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Nowa kolejka na Szyndzielnię rusza po modernizacji WIDEO+ZDJĘCIA

  Nowa kolejka na Szyndzielnię rusza po modernizacji WIDEO+ZDJĘCIA

  Link do głównego zdjęcia

  ©Jakub Marcjasz  Od tego weekendu to się zmieni. Turyści chcący wybrać się na Szyndzielnię będą mogli dojechać na jeden z kilku niżej położonych parkingów, a później do dolnej stacji zostaną dowiezieni autobusami. Autobus kursować będzie co 15 minut w sobotę, niedzielę i święta w godz. 10.00-19.30.

  - Wprowadziliśmy kursy w weekendy i święta, bo w tygodniu nie spodziewamy się dużego zainteresowania tymi przejazdami. Nie wykluczamy, że jeśli w czasie wakacji będzie duży ruch i zapotrzebowanie na takie kursy, to je wprowadzimy. Będziemy obserwować sytuację i reagować w razie potrzeby - wyjaśnia Marek Hetnał. I dodaje, że kursy autobusów zostały wprowadzone głównie z myślą o osobach z małymi dziećmi i seniorach. - Zakładamy bowiem, że dla turystów, którzy idą w góry gdzieś dalej, to przejście tysiąca metrów z okładem nie jest wielkim problemem - zwraca uwagę wiceprezes bielskiego ZIAD.

  Przypomnijmy, że w marcu kolejka gondolowa na Szyndzielnię została oddana do użytku po gruntownej modernizacji - zostały wymienione napędy główne oraz awaryjne, hamulce, elektronika i oczywiście wagony. Są teraz wyższe, bardziej przestronne, a także przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama