W Beskidach dochodzi do jednej trzeciej wypadków, a...

  W Beskidach dochodzi do jednej trzeciej wypadków, a śmigłowiec leci z... Gliwic

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W razie potrzeby śmigłowiec przylatuje w Beskidy z bazy w Krakowie lub

  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W razie potrzeby śmigłowiec przylatuje w Beskidy z bazy w Krakowie lub Gliwicach ©fot. Łukasz Klimaniec

  Rozmowy trwają, ale zimą śmigłowca ratunkowego w górach jednak nie będzie. Goprowcy ze Szczyrku nadal będą wzywali maszynę LPR z Gliwic lub Krakowa. W Beskidach dochodzi do jednej trzeciej wypadków górskich w Polsce - w latach 2009-2015 GOPR z Beskidów wzywał śmigłowiec aż 137 razy.
  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W razie potrzeby śmigłowiec przylatuje w Beskidy z bazy w Krakowie lub

  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W razie potrzeby śmigłowiec przylatuje w Beskidy z bazy w Krakowie lub Gliwicach ©fot. Łukasz Klimaniec

  Nie ma większych szans na to, by już w tym sezonie w Bielsku-Białej lub najbliższej okolicy znalazł się na stałe śmigłowiec ratunkowy, który byłby wykorzystywany przez goprowców do akcji ratunkowych w Beskidach - wynika z naszych informacji. O maszynę obsługującą rejon Beskidów co jakiś czas podejmowane są nowe starania. Ostatnio takie działania podjęli bielski poseł PiS Grzegorz Puda wraz z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisławem Szwedem.

  Wczoraj podczas konferencji w Bielsku-Białej, podsumowującej rok rządów PiS, Puda przyznał, że na ten temat rozmawiali z Jarosławem Zielińskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  - Od tego czasu mamy już wstępne ustalenia - przyznał Puda. - Śmigłowce, jakich używa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, nie są śmigłowcami, które stricte nadają się do ratowania życia w warunkach górskich. Dlatego jedna koncepcja jest taka, by na nasz teren sprowadzić śmigłowiec LPR. Ale lepiej byłoby, aby taka maszyna była dużo lżejsza niż te, które posiada LPR - wyjaśnił poseł.

  Aktualnie trwa dyskusja, w jaki sposób sfinansować to przedsięwzięcie - bo o ile zakup maszyny nie jest problemem, o tyle jej utrzymanie i finansowanie już tak.

  Uwaga turyści! Ta aplikacja uratuje Was w górach!

  Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, pytany o tę sytuację podkreśla, że dla ratowników w nadchodzącym sezonie niczego ona nie zmieni.

  - Na co dzień współpracujemy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym z bazami w Krakowie i Gliwicach - przypomina. - Uczestniczyłem w rozmowach, które mają na celu przybliżenie śmigłowca do Beskidów. I możliwości są dwie. Jedna to przesunięcie na sezon zimowy dodatkowej maszyny LPR, prócz tych, które są w Gliwicach i Krakowie. Druga - zakup śmigłowca i zlecenie prywatnemu operatorowi jego utrzymanie - uważa naczelnik Siodłak.

  Śmigłowiec po raz ostatni stacjonował w Szczyrku w latach 90. minionego stulecia. Od tamtego czasu do akcji ratunkowych wzywane są jednostki LPR. W przeszłości były przymiarki, by na sezon zimowy śmigłowiec LPR przenieść w Beskidy, a latem używać go na Pojezierzu Mazurskim lub Pomorzu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

  Tymczasem w sezonie zimowym rośnie ilość interwencji w górach z udziałem śmigłowców LPR - to efekt rosnącej liczny narciarzy na beskidzkich stokach. W Beskidach dochodzi do jednej trzeciej wypadków górskich w Polsce - w latach 2009-2015 GOPR z Beskidów wzywał śmigłowiec aż 137 razy.

  Beskidzcy goprowcy do sezonu zimowego są przygotowani. Ich zdaniem, piłka leży teraz po stronie rządzącej. Zarówno w przypadku dostarczenia w Beskidy maszyny LPR lub kupna nowego śmigłowca, ratownicy GOPR są do dyspozycji.


  *Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA
  *Bestie z Rybnika. Takie kazy łowią wędkarze na zalewie w Rybniku ZDJĘCIA
  *Superksiężyc 2016: Te zdjęcia są fantastyczne! ZOBACZ
  *Aktor Jerzy Cnota ZDJĘCIA Z PRYWATNEGO ARCHIWUM
  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ASAR

   medyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Rozwijając Smigłowcową Slużbę Ratowniczą ASAR w Polsce - można osiągnąć wiele, poprzez integrację systemów ratowniczych w jeden.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama