W gminie Hażlach nie ma muzeum, ale Noc Muzeów bardzo się...

  W gminie Hażlach nie ma muzeum, ale Noc Muzeów bardzo się udała ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Noc Muzeów w Hażlachu udała się wyjątkowo dobrze
  1/13
  przejdź do galerii

  Noc Muzeów w Hażlachu udała się wyjątkowo dobrze ©GOK Hażlach

  Gmina Hażlach udowodniła, że nie trzeba posiadać żadnej placówki muzealnej, żeby z powodzeniem przyłączyć się do Nocy Muzeów. Po frekwencji było widać, że taki krok się opłacił.
  Nie mają ani jednego muzeum, ale nie było to przeszkodą by przyłączyć się do ogólnopolskiej nocy muzeów. W tym roku po raz pierwszy takie wydarzenie odbyło się w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach). Frekwencja i pogoda dopisały wyjątkowo dobrze.

  Do Kończyc Wielkich goście zaczęli zjeżdżać jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy. W ten wyjątkowy wieczór mieli okazję zobaczyć wnętrza pałacu hrabiny Gabrieli Thun und Hohenstain oraz przypałacowej kaplicy z kryptą, w której pochowani są członkowie rodu. Na co dzień miejsca te są zamknięte dla odwiedzających. W kaplicy latem odbywają się msze św., a pałac jest w rękach prywatnych.

  - Jestem zaskoczony, że tak dużo ludzi jest zainteresowanych pałacem. Kiedyś życie toczyło się tu bardzo intensywnie, dziś jest spokojnie. Aktualnie pałac wystawiony jest na sprzedaż. Mamy nadzieję, że to miejsce znowu ożyje – mówi Marcin Lipski, właściciel pałacu.

  Pałac w Kończycach Wielkich powstał już na początku XV w., ale jego aktualna bryła ukształtowała się pod koniec XIX w. po ostatnie dużej przebudowie. Dziedziczką pałacu była hrabina Gabriela Thun und Hohenstain, która w pamięci mieszkańców Kończyc Wielkich wpisała się jako „Dobra Pani”. Ze szczególną dobrocią traktowała mieszkańców wioski organizując w pałacu opiekę medyczną, wsparcie finansowe i rzeczowe dla mieszkańców Kończyc, a także była fundatorką jednego z pawilonów Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

  - W tym miejscu panowała zasada skromnego wychowania na co dzień i wystawnej reprezentacji. W duchu najlepszych wartości hrabina Gabriela wychowywała w tym miejscu swoje dzieci przygotowując ich do życia w wysokich sferach – mówił podczas prelekcji Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

  Kiedy po II wojnie światowej majątek hrabiny skonfiskowały władze ludowe utworzono tu dom dziecka, a w 2007 r. pałac został sprzedany trzem biznesmenom.

  Zobacz galerię

  Podczas Nocy Muzeów oprócz opowieści o dawnym życiu w pałacu nie zabrakło także innych akcentów. Atmosferę miejsca budowały występy artystyczne dzieci z kończyckich szkół. Pod 700-letnimi dębami legendy kończyckie opowiadała Helena Stoszek, a wiersze czytał Józef Piekar. W Folwarku 1760 można było zobaczyć wystawę „110 lat OSP w Kończycach Wielkich”. Historię parafii i drewnianego kościoła św. Michała Archanioła opowiedział ks. Andrzej Wieliczka.

  ZOBACZ KONIECZNIE. NASZA RAMÓWKA: Kocham Beskidy, bo…  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama