Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowiskowe zawody furmanów w Węgierskiej Górce [WIDEO, ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Zawody Furmanów 2017 w Węgierskiej Górce
Zawody Furmanów 2017 w Węgierskiej Górce Jacek Drost
Aż 25 załóg furmańskich z Polski, Czech i Słowacji wzięło udział w VII Zawodach Furmanów w Węgierskiej Górce. W śnieżnej scenerii, pod błękitem nieba i dźwiękach góralskiej muzyki, furmani i ich konie zmagali się z widowiskowymi konkurencjami.

Węgierska Górka po raz siódmy stała się areną zawodów furmanów, które wreszcie udało się rozegrać w fantastycznej zimowej scenerii i przy pięknej pogodzie. Nic więc dziwnego, że do Węgierskiej Górki na tereny Bulwarów przybyło kilkuset widzów z różnych stron Beskidów, a także goście i zawodnicy z Podhala, Czech i Słowacji.

- Ktoś musi tych ludzi docenić. Oni wykonują bardzo ciężką pracę zarobkową, z tego utrzymują swoje rodziny. Lasy Państwowe, na dzień dzisiejszy, nie są w stanie funkcjonować bez koni – przyznaje Andrzej Wróbel, jeden z pomysłodawców i organizatorów zawodów. Podkreśla, że w wielu miejscach, zwłaszcza terenach chronionych, jak obszary Natura 2000, ciężki sprzęt nie ma szans wjechać – w przeciwnym razie wyrządził wiele szkód. Dlatego koń i furman, którzy potrafią dotrzeć niemal w każde miejsce, są wciąż potrzebni.

ZOBACZ TAKŻE: ŻYWIECKIE GODY 2017 [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Na naszym terenie, w górach, bez konia się nie obejdzie – nie zostawia złudzeń Wojciech Motyka, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka. - Bez koni nie dałoby się prowadzić w pełnym wymiarze gospodarki leśnej w górach. Konie zawsze były i - na tę chwilę - będą wykorzystywane w pracach leśnych – zaznacza.

Zawód furmana należy do ginących zawodów, dlatego organizowane w Węgierskiej Górce zawody mają na celu promowanie tego zajęcia. W tym roku do Węgierskiej Górki przyjechało aż 25 załóg z różnych stron Beskidów, Podhala, a także Słowacji i Czech. Furmani i ich konie musieli sprawdzić się w trzech konkurencjach – próbie zręcznościowej (salom z wypełnioną balami drewna furmanką), dokładnościowej (konieczne było trafienie w pachołek i strącenie piłeczki sztuką drzewa) i sile uciągu.

- To ciężka praca, ale trzeba ją lubić – wyznał Piotr Kubica, furman z Leśnej, który z końmi Pepitą i Gostelą kolejny raz startował w zawodach. – Czy ciężko konia ułożyć? Zależy jako koń. Trzeba wybrać sobie słusznego, żeby nawet nie na lejce, ale na słowa reagował. Ale to różnie bywa, jeden koń ułoży się za rok, inny dłużej – dodał.

Zawodom po raz pierwszy przyglądała się posłanka z Żywiecczyzny Małgorzata Pępek. Była pod wielkim wrażeniem
- Moi rodzice mieli gospodarstwo, wtedy niewyobrażalne było nie mieć konia. Wszystkie prace związane gospodarstwem koń wykonywał i pomagał w tym – podkreśliła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!