11-metrowy Titanic z klocków Lego stanął w Bielsku-Białej...

  11-metrowy Titanic z klocków Lego stanął w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wystawa budowli z klocków Lego w Bielsku-Białej
  1/43
  przejdź do galerii

  Wystawa budowli z klocków Lego w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Obraz stanu wojennego z klocków Lego? Żołnierz z Gwiezdnych Wojen w roli zomowca? Kolejka za mięsem ukazana w znanych klockach? To niektóre elementy największej w Polsce wystawy z klocków Lego, jaką można oglądać w Bielsku-Białej. Hitem jest 11-metrowy Titanic złożony z pół miliona klocków.
  Niezwykłą w skali kraju i świata wystawę budowli z klocków Lego można od soboty 30 kwietnia oglądać w Gemini Park w Bielsku-Białej. Jej pomysłodawcami są bielszczanie - Zofia Strykowska, Maja Szymańska, Piotr Strykowski i Rafał Szymański.

  - Zajmujemy się kolekcjonowaniem klocków i budowaniem z nich różnych modeli. Tak naprawdę, budujemy z klocków świat: postaci, pojazdy, roboty. Bijemy też różne rekordy – wyjaśnia Rafał Szymański.
  - Główna ideą jest konstruowanie niecodziennych budowli. Sami zastanawiamy się, jak daleko w budowaniu możemy się posunąć. Okazuje się, że posuwamy się coraz dalej. W ten sposób chcemy promować sposób kreatywnej zabawy, która jest w opozycji wobec siedzenia przed komputerem – zaznacza.

  Wystawa objechała już różne miasta w Polsce, by wrócić na koniec do Bielska-Białej w niecodziennym wydaniu. Znajduje się na 1300 metrach kw. powierzchni w centrum handlowym Gemini Park. Aby dostarczyć klocki i potrzebny sprzęt, koniecznych było użycie dziesięciu tirów, które przywiozły całość.

  Na wystawie znajduje się 110 makiet. Można zobaczyć największą kolekcję modeli związanych z Gwiezdnymi Wojnami – ok. 60 modeli, w tym dwumetrową replikę Star Destroyera czy potężną postać Dartha Vadera. Wrażenie robi kopia galeonu, jaki został użyty do filmu „Piraci” Romana Polańskiego. Ale głównym hitem wystawy jest 11-metrowy Titanic z klocków Lego. Zbudowany w skali 1:25 z pół miliona klocków, wysoki na 3 metry okręt wygląda niezwykle efektownie, podobnie jak odwzorowane na nim sytuacje.

  Na wystawie zostały okazane też historyczne wydarzenia – jest lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu, zburzenie muru berlińskiego oraz odwzorowanie stanu wojennego w Polsce.

  - Część rzeczy budujemy z tzw. czapki – mówi bez ogródek Rafał Szymański. - Ktoś ma jakąś wizję i bez projektu oraz przelewania tego na papier jest w stanie to wybudować. Metodą prób i błędów. Trzeba jednak bardzo dobrze znać klocki – zaznacza.

  Co ciekawe, bielszczanie organizujący wystawę nie są przedstawicielstwami firmy Lego. Klocki kupują za własne pieniądze i konstruują z nich niezwykłe rzeczy. - Klocki Lego jako jedyne na świecie dają największe możliwości. - uważa Szymański. - Po pierwsze: są najdokładniejsze. Po drugie: są najbardziej powtarzalne. Podstawowy klocek z lat 70. ub wieku i wyprodukowany w 2016 roku świetnie do siebie pasują. Do tego te klocki mają najwięcej kształtów, kolorów i największe możliwości – dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama