Barman z Bielska-Białej został mistrzem świata!

JAK

©FOT. Materiały Prasowe

Bielszczanin Marek Posłuszny został ponownie mistrzem świata największej organizacji barmańskiej International Bartenders Association. Reprezentant Polski zdobył tytuł w kategorii flair trzeci raz w karierze. W finale prestiżowych zawodów w Tokio Marek Posłuszny pokonał m.in. mistrza świata z 2014 r. Hiszpana Leo Galveza i trzykrotnego triumfatora tych rozgrywek Urugwajczyka Danilo Oribe.

Zawody odbyły się w dniach 16 - 21 października podczas 65. kongresu stowarzyszenia barmanów International Bartenders Association (www.iba-world.com). IBA, która zrzesza 64 państwa członkowskie, istnieje od 1951 r. jest największym i najstarszym stowarzyszeniem barmańskim na świecie.

Podczas corocznego kongresu, który za każdym razem odbywa się w innym państwie, tradycyjnie odbyły się Mistrzostwa Świata World Cocktail Championship.
    Każde państwo członkowskie wystawia w tych zawodach dwóch reprezentantów - jednego w kategorii flair oraz jednego w kategorii klasycznej. Zawodnicy wyłaniani są na podstawie krajowych eliminacji.

Tym razem w finale konkurencji flair zawodnicy mieli za zadanie przygotować własny i oryginalny koktajl w 4 porcjach w trakcie 5-minutowego pokazu, podczas którego byli oceniani przez międzynarodowe grono sędziowskie.

Pod uwagę brane były wykonywane ewolucje, umiejętności żonglowania butelkami, zgranie elementów układu z muzyką, interakcja z publicznością oraz efekt końcowy, czyli koktajl, który jest bardzo ważnym elementem oceny finałowej. Jego wartość punktowa to niemal połowa całego wyniku przyznawanego zawodnikowi.

Marek Posłuszny zaprezentował się w Tokio znakomicie. Przygotował najlepszy koktajl i wyróżnił się oryginalnym stylem czym zachwycił zarówno sędziów, jak i publiczność, która bardzo żywiołowo reagowała w trakcie show w jego wykonaniu.

Warto zaznaczyć, że poza złotym medalem Marka, drugi reprezentant naszego kraju Wojciech Urbański zajął czwarte miejsce w barmaństwie klasycznym w kategorii 'Short drink'. Dzięki temu, Polacy zdobyli nagrodę "Best team 2016" dla najlepszej reprezentacji mistrzostw w Tokio. Jest to druga wspólna nagroda Marka i Wojtka - pierwsza została wywalczona w Kapsztadzie 2014 roku.