Beskidzkie Centrum Onkologi bez dyrektora! Rafał Muchacki...

  Beskidzkie Centrum Onkologi bez dyrektora! Rafał Muchacki odwołany

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Beskidzkie Centrum Onkologi bez dyrektora! Rafał Muchacki odwołany
  Rafał Muchacki został odwołany ze stanowiska dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Taką decyzję podjął prezydent Bielska-Białej. - Powodem są względy ekonomiczne i duże zadłużenie szpitala - wyjaśnił Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza.
  Beskidzkie Centrum Onkologi bez dyrektora! Rafał Muchacki odwołany
  Rafał Muchacki został w poniedziałek odwołany ze stanowiska dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Taką decyzję podjął prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

  - Powodem są względy ekonomiczne i duże zadłużenie szpitala. Zadłużenie szpitala rosło, a nie było konkretnego programu naprawczego. I to jest tego konsekwencja - wyjaśnił Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza. Przypomina, że na połowę roku szpital miał 200 procent zadłużenia, jakie było przewidywane na cały rok.

  - Pod względem ekonomicznym szpital jest w dramatycznej sytuacji. W każdej chwili występuje ryzyko całkowitej niewypłacalności. Jeśli nie będzie radykalnych działań restrukturyzacyjnych w zakresie zatrudnienia i kosztów, możemy mieć nieprzyjemny finał - mówił końcem maja na sesji Rady Miejskiej prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

  Na 30 września 2015 roku zadłużenie szpitala wynosiło aż 68,1 mln zł. A od stycznia do końca kwietnia 2016 r. strata sięgała 5,9 mln zł - tyle, ile zakładano za cały 2016 rok. dyrektora. Na koniec czerwca bieżącego roku dług szpitala przekraczał 67,5 mln zł - jest to stan po umorzeniu 14,6 mln pożyczek udzielonych placówce przez gminę Bielsko-Biała. Wcześniej zadłużenie przekraczało kwotę 82 mln złotych. W połowie tego roku wartość tzw. „nadlimitów” w Beskidzkim Centrum Onkologii — Szpitalu Miejskim wyniosła już ponad 9 mln złotych. Tę kwotą również trzeba dodać do długu placówki.


  Rafał Muchacki, dyrektor szpitala, mówił wówczas, że placówka szuka pieniędzy, gdzie tylko może.

  - Przez te cztery lata ani jedna złotówka nie została „przejedzona”. Pieniądze, jakie pozyskaliśmy, zostały zainwestowane - tłumaczył. Zwracał uwagę, że szpital rozwija się, zdobywa ważne certyfikaty, zwiększył kontrakt o 30 mln zł, przyjmuje 40 tys. pacjentów więcej. Tłumaczył, że długi to pokłosie stanu sprzed połączenia placówek, a wyliczona tegoroczna strata nie uwzględnia tzw. nadwykonań, za które placówka otrzyma pieniądze dopiero po roku.

  To najwyraźniej nie przekonało prezydenta miasta, który po trzech miesiącach od tamtej wymiany argumentów zdecydował się odwołać Rafała Muchackiego ze stanowiska.

  Pełniącą obowiązki dyrektora BCO-Szpitala Miejskiego została Joanna Dworniczek, dotychczasowa zastępczyni Muchackiego. Jak wyjaśnił Tomasz Ficoń, będzie pełniła tę funkcję do czasu wyłonienia w konkursie nowego dyrektora placówki. Na razie nie wiadomo, kiedy konkurs zostanie ogłoszony. Rzecznik Ratusza zapewnił, że zdymisjonowanie dyrektora nie zakłóci na funkcjonowanie szpitala.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama