Bielsko-Biała: dzieci piszą Listy dla Ziemi [ZDJĘCIA]

  Bielsko-Biała: dzieci piszą Listy dla Ziemi [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Listy dla Ziemi 2016
  1/31
  przejdź do galerii

  Listy dla Ziemi 2016 ©Łukasz Klimaniec

  Na placu Bolka i Lolka w Bielsku-Białej została zainaugurowana ogólnopolska akcja „Listy dla Ziemi”. To jedno z największych wydarzeń ekologicznych w kraju. W tym roku Fundacja Ekologiczna Arka zwraca uwagę na niską emisję i gospodarkę niskoemisyjną.
  „Listy dla Ziemi” to ogromne przedsięwzięcie ekologów Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej, które swoim zasięgiem obejmuje coraz szersze rejony Polski. Głównym elementem tej akcji jest pisanie tematycznych listów przez dzieci i młodzież do dorosłych, na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze. Pisanie listów poprzedzają specjalne lekcje tematyczne w szkołach.

  - Dzieci zdobywają wiedzę na temat ekologii na przyrodzie, mają też lekcje wychowawcze, podczas których dowiadują się wielu informacji – wyjaśnia Anna Jakubiec, opiekunka klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku-Białej, której uczniowie wzięli udział w poniedziałkowym happeningu w ramach akcji Listy dla Ziemi.
  - Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą podczas układania puzzli „memory”. Mają też wiedzę praktyczną: wiedzą, że wychodząc z domu mają wyłączać telewizory, czy ładowarki do telefonów. Pojęcie niskiej emisji nie jest im obce. Zresztą, pytani o to pojęcie dobrze wiedzieli, czym jest – przyznała.

  Dzieci pisały listy na pozyskanym z makulatury papierze. Na odwrocie kartki miały podpowiedzi prostych działań ekologicznych, jakie mogą podjąć we własnym domu. To np. redukowanie ilość śmieci poprzez świadome zakupy, używanie przedmiotów wielokrotnie, ich naprawianie czy przetwarzanie.

  - Każdy, kto wychowywał dziecko wie, że jest taki moment, kiedy ma ono na nas duży wpływ. Przynosząc ze szkoły wiadomości zwykle pyta nas, jako autorytet, co o tym sadzimy. Dowiadując się o takich ekologicznych przedsięwzięciach przenosimy je na płaszczyznę domu rodzinnego.
  Dzieci mają inspirować dorosłych do ekologicznych zachowań i przypominać im o nich – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

  W tym roku Fundacja Arka szczególny nacisk kładzie na promocję gospodarki niskoemisyjnej oraz postaw i działań proekologicznych. Taką wymowę miał happening na placu Bolka i Lolka w Bielsku-Białe oraz towarzyszące mu warsztaty.

  Do 4. edycji „Listów dla Ziemi" dołączyło ponad 90 gmin i blisko 85 tysięcy uczniów. Do tej pory akcja zaangażowała już 1 046 150 dzieci i młodzieży z 9 360 przedszkoli i szkół oraz 970 gmin. Dodajmy, że „Listy dla Ziemi” wpisują się w przypadające 22 kwietnia obchody Dnia Ziemi, podczas którego w wielu wydarzeniach społecznych ludzie na całym świecie, także w Polsce, zachęcają do ekologicznego stylu życia.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O działaniach Fundacji Arka

   Aleksandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mamy bardzo przykre doświadczenia z Fundacją Arka. Postępują tam bardzo nieuczciwie. W Listach dla Ziemi Regulamin został zmieniony PO konkursie. Chodzi o zapis dotyczący nagród. Miały być tablety...rozwiń całość

   Mamy bardzo przykre doświadczenia z Fundacją Arka. Postępują tam bardzo nieuczciwie. W Listach dla Ziemi Regulamin został zmieniony PO konkursie. Chodzi o zapis dotyczący nagród. Miały być tablety i aparaty fotograficzne, były zabawki - na Allegro od 8 zł. Nasz syn-laureat konkursu -był mocno zawiedziony. Nie warto brać udziału w ich konkursach i napędzać im "lajków", bo sami grają bardzo nie fair. Telefon w Fundacji milczy. Na e-maile nie odpisują.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama