Ważne
  Bielsko-Biała: Gdzie na starówce jest toaleta? Oznaczeń brak...

  Bielsko-Biała: Gdzie na starówce jest toaleta? Oznaczeń brak

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesny szalet miejski postawiony za 290 tys. zł ma obsługiwać bielską starówkę. Sęk w tym, że mało kto wie, jak do niego dotrzeć.
  Na lokalizację toalety bliżej płyty Rynku nie zgodził się konserwator zabytków.

  Na lokalizację toalety bliżej płyty Rynku nie zgodził się konserwator zabytków. ©Łukasz Klimaniec

  Okuty granitem szalet miejski w Bielsku-Białej, a właściwie naszpikowany automatyką kontener toaletowy, pojawił się w rejonie starówki w sierpniu ubiegłego roku. O tą inwestycję zabiegali m.in. radni, ale przede wszystkim właściciele lokali gastronomicznych na starówce, którzy zwracali uwagę, że osoby bawiące na imprezach plenerowych na płycie Rynku Starego Miasta z braku szaletu miejskiego korzystali z ich toalet. Oprócz dyskusji na temat wysokiej ceny szaletu (aż 290 tys. zł - red.) już wtedy pojawiły się krytyczne głosy na temat niezbyt fortunnej lokalizacji efektownej toalety - bo chociaż bielska starówka nie jest rozległym terenem, to odnalezienie granitowego WC „wciśniętego” w róg parkingu przy ul. Kopernika to problem nie tylko dla osób, które goszczą na starówce po raz pierwszy.

  Zwraca na to uwagę Bogna Bleidowicz, bielska radna PiS, która uważa, że przed rozpoczęciem sezonu letniego, w którym starówka jest miejscem chętnie odwiedzanym przez bielszczan oraz turystów, należy uporządkować tę sprawę.

  - Zainstalowana w ubiegłym roku toaleta miejska mająca obsługiwać starówkę jest usytuowana w rogu parkingu przy ul. Kopernika, a więc w odległości aż 300 metrów od płyty Rynku - wskazuje Bleidowicz. - Powoduje to, że nawet mieszkańcom sprawia obecnie trudność znalezienie tego miejsca, nie mówiąc już o turystach, którzy trafić nie mają szans - uważa radna.

  Jej zdaniem nowoczesny szalet miejski jest przydatny głównie o tyle, że zapewnia obecnie spełnienie wymogów sanepidu dotyczących organizacji imprez masowych. W praktyce jest natomiast bezużyteczny dla odwiedzających starówkę, bo trudno do niego dotrzeć.

  - Rozwiązaniem byłoby umieszczenie znaków informacyjnych wskazujących drogę dojścia do toalety publicznej. Ta toaleta kosztowało miasto niemało, bo blisko 300 tys. zł, dlatego nie powinna stanowić jedynie elementu architektury okolic starówki - uważa Bogna Bleidowicz.

  Henryk Juszczyk, pełnomocnik prezydenta Bielska-Białej, jeszcze na sesji bielskiej rady wyjaśniał radnej, że na lokalizację toalety bliżej płyty Rynku nie zgodził się konserwator zabytków. Przyznał, że podobnie rzecz ma się z szaletem na placu Wojska Polskiego, który według zaleceń sanepidu powinien zostać zamknięty.

  - Konserwator zabytków nie zezwala postawić nowej toalety w miejscu, w którym byłoby najbliżej. Wysuwamy swoje propozycje, ale nie ma na nie zgody - stwierdził Juszczyk.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oznaczenie WC

   rysiekk

   Zgłoś naruszenie treści

   właściwe oznaczenie drogi do WC to podstawa. skoro mamy toaletę w takim miejscu, musimy właściwie poprowadzić do niej mieszkańców i turystów. w przeciwnym razie budynek nie będzie spełniał swojej...rozwiń całość

   właściwe oznaczenie drogi do WC to podstawa. skoro mamy toaletę w takim miejscu, musimy właściwie poprowadzić do niej mieszkańców i turystów. w przeciwnym razie budynek nie będzie spełniał swojej funkcji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama