Bielsko-Biała: Interaktywne muzeum ożywi Stadion Miejski?

  Bielsko-Biała: Interaktywne muzeum ożywi Stadion Miejski?

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z pomieszczeń stadionu korzysta na razie tylko TS Podbeskidzie
  1/5
  przejdź do galerii

  Z pomieszczeń stadionu korzysta na razie tylko TS Podbeskidzie ©Łukasz Klimaniec

  Jest duża szansa, by na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej znalazło się atrakcyjne muzeum połączone ze strefą kibica.
  Utworzenie miejskiego interaktywnego muzeum sportu i turystyki w pustym pomieszczeniu na parterze Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej, które łączyłoby funkcję muzealną i rozrywkową (strefę kibica), zaproponował w imieniu klubu KWW Jacka Krywulta radny Marcin Lisińki. To efekt dyskusji, jaka toczy się od dłuższego czasu w sprawie tego obiektu.

  - Utrzymanie Stadionu Miejskiego w 2017 roku będzie kosztowało ok.
  4 mln zł. Przewiduje się 1,8 mln zł na dalsze inwestycje. Nie widać pomysłu na stronę dochodową tego przedsięwzięcia. Cały czas stadion będzie bardzo mocno obciążał budżet naszego miasta - argumentował na wtorkowej sesji radny Przemysław Drabek (PiS), który już w 2012 r. apelował o utworzenie w mieście muzeum sportu.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA STADIONU MIEJSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ:
  28 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Bielsko-Biała: Klapa na otwarciu Stadionu Miejskiego przy ul. Żywieckiej [ZDJĘCIA]

  Bielsko-Biała: Klapa na otwarciu Stadionu Miejskiego przy ul. Żywieckiej [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©FOT. JAK  Marcin Lisiński stwierdził, że w muzeum na Stadionie Miejskim mogłaby znaleźć się ekspozycja stała z medalami i pucharami bielskich sportowców, a na ekranach telewizyjnych wyświetlane i omawiane byłyby wydarzenia z kart historii bielskiego sportu. W ramach wystaw czasowych dobrym pomysłem byłoby zapraszanie sław sportu z kraju i zagranicy.

  - Muzeum może też służyć wszystkim klubom z naszego miasta. Każdy znajdzie swoje miejsce do prezentacji. Mniejsze lokale można zagospodarować na salę projekcyjną, do prowadzenia lekcji muzealnych, czy warsztatów dla dzieci i młodzieży -stwierdził. Dodał, że w tych pomieszczeniach można organizować spotkania okolicznościowe, a w czasie mistrzostw świata, Europy czy olimpiad utworzyć strefę kibica, w której mieszkańcy mogliby oglądać transmisje z wydarzeń sportowych.
  Na dzień dzisiejszy na terenie Stadionu Miejskiego znajduje się siedziba TS Podbeskidzie. Jak wyjaśnia Grzegorz Jania, dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, to pomieszczenia, które były projektowane przy tworzeniu planu stadionu. Duża sala o powierzchni 350 m kw. jest oddana do użytku w stanie dewelo-perskim.

  - To pomieszczenie, póki co, jest przeznaczone do przetargu i wydzierżawienia na cele, który przyszły użytkownik zaproponuje - wyjaśnia. Przyznaje, że pomysł utworzenia atrakcyjnego muzeum w tym miejscu jest bardzo dobry. Przypomina, że pomieszczenie to było proponowane do zagospodarowania w budżecie obywatelskim („Dostosowanie przestrzeni sky-room na Stadionie Miejskim na cele społeczności Bielska-Białej), ale nie zdobyło wystarczającej ilości głosów.

  Do utworzenia interaktywnego muzeum sportu na terenie stadionu przychylnie nastawiony jest prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

  - To sprawa podnoszona od wielu lat. Dotychczas nie było miejsca na takie muzeum, a teraz takie miejsce jest. Mamy w mieście wielu olimpijczyków i wiele pamiątek, warto je gdzieś umiejscowić - przyznał. Zapowiedział nawiązanie kontaktu w tej sprawie z Beskidzka Radą Olimpijską. Takie spotkanie z udziałem tej rady oraz zainteresowanych stron zaplanowano na początku stycznia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama