Bielsko-Biała: Koniec z masowością na uczelniach -...

  Bielsko-Biała: Koniec z masowością na uczelniach - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin [ZDJĘCIA]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Głównym tematem bielskiej konferencji była współpraca nauki i biznesu
  1/10
  przejdź do galerii

  Głównym tematem bielskiej konferencji była współpraca nauki i biznesu ©Jacek Drost

  Powstanie małych laboratoriów naukowych na wzór Centrum Nauki Kopernik w miastach o średniej i mniejszej wielkości zapowiedział dzisiaj w Bielsku-Białej wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który objął patronatem i uczestniczy w konferencji Nauka-Innowacje-Biznes, jaka odbywa się w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.
  Głównym tematem konferencji jest współpraca nauki i biznesu. Przedsiębiorcy, w tym m.in. prezes firmy Polmotors Andrzej Graboś oraz prezes spółki Rekord Systemy Informatyczne Janusz Szymura oraz naukowcy wymieniają się doświadczeniami z zakresu wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Omawiane są m.in. kwestie związane z dotacjami, stymulacją rozwoju projektów B+R.

  Konferencję otworzyło wystąpienie wicepremiera Gowina, który na zaproszenie rektora ATH prof.
  dr. hab. Jarosława Janickiego wygłosił wykład „Nowa strategia rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego". Później wicepremier spotkał się z dziennikarzami. Podczas konferencji przybliżył ideę powołania centrów naukowych SOWA oraz nowych zasad finansowania szkolnictwa wyższego.

  - SOWA to specjalna strefa odkrywania wiedzy aktywnej. W Polsce istnieje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chciałbym, żeby z okazji odzyskania 100-lecia niepodległości tego typu centra, ale oczywiście na mniejszą skalę powstawały nie tylko w największych metropoliach Polski, ale także miastach średniej wielkości takich jak Bielsko-Biała czy miastach powiatowych takich jak Żywiec i Cieszyn - zdradził wicepremier Gowin.

  Dodał, że SOWA będzie czymś w rodzaju laboratorium naukowego, w którym nie tylko uczniowie, ale wszyscy chętni będą mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach naukowych.

  - Specyfiką będzie, że jako pierwsze centrum naukowe na świecie będzie zapoznawało swoich gości z wynikami odkryć naukowych w tak zwanej rzeczywistości wirtualnej. Poprzez nałożenie specjalnych okularów będzie można przenosić się w epokach, podróżować po galaktykach, wnikać we wnętrze ludzkiego organizmu - wyjaśniał Jarosław Gowin, dodając, że powstanie takich centrów to inicjatywa rządowa, ale będą chcieli, żeby włączyły się w nią także samorządy.

  Wypowiedź Jarosława Gowina na temat uczelni


  Wicepremier Gowin mówił także o nowym sposobie finansowania wyższych uczelni. Podkreślił, że polskie uczelnie systematycznie spadają w rankingach, co wynika ze złego systemu finansowania uczelni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski nie stac na tyle uczelni panstwowych.

   qqladisco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Zostawic i finansowac trzy najlepsze uniwersytety, trzy najlepsze politechniki, jedna - dwie najlepsze akademie medyczne, pare uczelni branzowych jak szkole policyjna, WAT, AGH, szkole morska,...rozwiń całość

   Zostawic i finansowac trzy najlepsze uniwersytety, trzy najlepsze politechniki, jedna - dwie najlepsze akademie medyczne, pare uczelni branzowych jak szkole policyjna, WAT, AGH, szkole morska, lodzka filmowke. Reszte sprywatyzowac i niech rynek zdecyduje czyich absolwentow chce zatrudnic. Caly czas tez uwazam, ze nawet absolwent kiepskiej uczelni wyzszej jest lepszy niz nie-absolwent.
   Nalezy tez splaszczyc strukture stopni naukowych tak jak np. w Stanach, gdzie doktorat jest najwyzszym stopniem naukowym (profesura to wylacznie stanowisko). Wtedy naukowcy beda bardziej zajmowac sie studentami i dydaktyka a nie robieniem habilitacji czy profesur, skutkiem czego student przestanie byc zlem koniecznym (w sumie bardziej zlem niz koniecznoscia).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @qqladisco. Budowli nie poczyna się od więźby dachowej i panoramicznych lukarn

   I o czym sam doskonale wiesz! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Reforma uczelni wyższych powinna zacząć się od zrewidowania umjętności kadr, ich odpolitycznienia, zredukowania.
   Ale któż taki ma to zasadne poczynić? Czyżby miał PiS-Gowin? Nie, PiS nie poczyni,...rozwiń całość

   Reforma uczelni wyższych powinna zacząć się od zrewidowania umjętności kadr, ich odpolitycznienia, zredukowania.
   Ale któż taki ma to zasadne poczynić? Czyżby miał PiS-Gowin? Nie, PiS nie poczyni, jak także nie Petru & Schetyna.
   Acha, a kto Tobie nagadał, że jakaś uczelnia jest lepszą od innej? Każda ma plusy i minusy. Jednak jest zasadnym: 5-6 uczelni finansowane za budżetowe, a resztę wygonić na wolny rynek. Ale któż taki ma owe zasadne poczynić?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdybym była w pobliżu Prezesa PiS, wtedy owe „SOWA” zaproponowałabym w samym centrum PiS

   Tydzień w TV i prasie bez jegomościa Gowin jest tygodniem straconym dla PiS! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Ta „Specjalna strefa odkrywania wiedzy aktywnej” uczyni z PiS mądrzejszego. A może nie tak mądrzejszego, jak i wiele sprytniejszego niż nim na dzisiaj jest. Oto i niektóre punkty do wspomnianego...rozwiń całość

   Ta „Specjalna strefa odkrywania wiedzy aktywnej” uczyni z PiS mądrzejszego. A może nie tak mądrzejszego, jak i wiele sprytniejszego niż nim na dzisiaj jest. Oto i niektóre punkty do wspomnianego projektu:
   1. Rozwiązać koalicję z zaciągiem Gowin-Morawiecki. Ciała intelektualne, zabrakłe po rozwiązaniu koalicji, zastąpić ciałami daleko spoza PiS, np. ciałami z Kukiz15 czy SLD. Na uwadze ciała skromniejsze jak z wiele mniejszą dozą ego
   2. Wcielić do MEN dublujące się w szkolnictwie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
   3. Mister Gowina można by powołać na Jemu właściwą funkcję, a jest widocznym, iż Mu jej na codzień brakuje:
   a) wariant 1 - ustanowć oficjalnym i wspólnym rzecznikiem URM i PiS, bo i tak nim jest bez mandatu
   b) wariant 2 - przesunąć Jacka Kurskiego na miejsce Mr Gowina, tj. na premiera. Kurski ma wiele mniejszy popęd na tzw. „Szkiełko”, a do tego jest menadżerem sprytnym i ekonomicznie otrzaskanym
   Innymi słowy, widzę niewielkie szanse na odzyskanie werwy przez PiS, a którą stracił z uwagi na jakość swoich kadr!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest kolejny i stosowny punkt do aktywnego programu SOWA w PiS

   Maciek37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   4. Wymienić Prezesa! Powód? Prezes już nie panuje nad swoją armią! Co jeden w PiS podszlifuje, drugi zdewastuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec z masowością na uczelniach - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin....

   odwracanie kota ogonem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Zaraz, zaraz. Przecież był to jeden z głównych argumentów styropianu w walce w "komunistami", że uczelnie komunistyczne za mało kształcą studentów aby społeczeństwo było głupie i prymitywne?...rozwiń całość

   Zaraz, zaraz. Przecież był to jeden z głównych argumentów styropianu w walce w "komunistami", że uczelnie komunistyczne za mało kształcą studentów aby społeczeństwo było głupie i prymitywne? Czyżbyśmy powracali do punktu wyjścia?
   A ja głupi sądziłem, że uczelnie powinny kształcić tylu studentów i na takich kierunkach aby każdy po studiach znalazł dla siebie pracę w której wykorzysta zdobytą wiedzę. A może w 3 RP zaczęto kształcić 2 razy więcej osób niż potrzebuje gospodarka aby ukryć bezrobocie i ściągnąć do szkół prywatnych nadmiar złotówek?
   P.s.
   Czy uczelnie medyczne i ekonomiczne nie powinny kształcić 2 -5 razy więcej studentów aby sprostać potrzebom rynku? Po ch. nam tylu historyków, socjologów, filozofów, filologów i innych logów? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakby co to zero ustaw Gowina!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   To powinno być i jest w każdej szkole w Polsce, a u nas kupa kasy na zabawę. Gdzie kasa dla najlepszych studentów stypendium naukowe 666 złotych.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama