Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Koniec z masowością na uczelniach - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Głównym tematem bielskiej konferencji była współpraca nauki i biznesu
Głównym tematem bielskiej konferencji była współpraca nauki i biznesu Jacek Drost
Powstanie małych laboratoriów naukowych na wzór Centrum Nauki Kopernik w miastach o średniej i mniejszej wielkości zapowiedział dzisiaj w Bielsku-Białej wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który objął patronatem i uczestniczy w konferencji Nauka-Innowacje-Biznes, jaka odbywa się w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Głównym tematem konferencji jest współpraca nauki i biznesu. Przedsiębiorcy, w tym m.in. prezes firmy Polmotors Andrzej Graboś oraz prezes spółki Rekord Systemy Informatyczne Janusz Szymura oraz naukowcy wymieniają się doświadczeniami z zakresu wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Omawiane są m.in. kwestie związane z dotacjami, stymulacją rozwoju projektów B+R.

Konferencję otworzyło wystąpienie wicepremiera Gowina, który na zaproszenie rektora ATH prof. dr. hab. Jarosława Janickiego wygłosił wykład „Nowa strategia rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego". Później wicepremier spotkał się z dziennikarzami. Podczas konferencji przybliżył ideę powołania centrów naukowych SOWA oraz nowych zasad finansowania szkolnictwa wyższego.

- SOWA to specjalna strefa odkrywania wiedzy aktywnej. W Polsce istnieje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chciałbym, żeby z okazji odzyskania 100-lecia niepodległości tego typu centra, ale oczywiście na mniejszą skalę powstawały nie tylko w największych metropoliach Polski, ale także miastach średniej wielkości takich jak Bielsko-Biała czy miastach powiatowych takich jak Żywiec i Cieszyn - zdradził wicepremier Gowin.

Dodał, że SOWA będzie czymś w rodzaju laboratorium naukowego, w którym nie tylko uczniowie, ale wszyscy chętni będą mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach naukowych.

- Specyfiką będzie, że jako pierwsze centrum naukowe na świecie będzie zapoznawało swoich gości z wynikami odkryć naukowych w tak zwanej rzeczywistości wirtualnej. Poprzez nałożenie specjalnych okularów będzie można przenosić się w epokach, podróżować po galaktykach, wnikać we wnętrze ludzkiego organizmu - wyjaśniał Jarosław Gowin, dodając, że powstanie takich centrów to inicjatywa rządowa, ale będą chcieli, żeby włączyły się w nią także samorządy.

Wypowiedź Jarosława Gowina na temat uczelni

Wicepremier Gowin mówił także o nowym sposobie finansowania wyższych uczelni. Podkreślił, że polskie uczelnie systematycznie spadają w rankingach, co wynika ze złego systemu finansowania uczelni.
- Do tej pory uczelnie finansowane są tak naprawdę pod kątem liczby studentów. Im więcej studentów, tym wyższe finansowanie. Konsekwencją jest umasowienie polskich uczelni, a umasowieniu towarzyszy obniżenie poziomu kształcenia. Od 1 stycznia wprowadzamy nowe zasady: liczyć się już będzie nie ogólna liczba studentów, tylko proporcja między liczbą studentów, a liczbą pracowników naukowych. Szacujemy, że optymalne warunki do przekazywania wiedzy wymagają jednego pracownika naukowego na 12-13 studentów. Dzisiaj często te proporcje wynoszą 1 do 20-25 czy nawet 30. Przy tak masowym profilu kształcenia trudno o wysoką jakość. Koniec z masowością, nadchodzą czasy, kiedy uczelnie będą finansowane pod kątem jakości kształcenia, ale także jakości badań naukowych, bo po raz pierwszy zostaną uwzględnione osiągnięcia danej uczelni - mówił wicepremier Gowin.

W ramach konferencji na bielskiej ATH odbył się m.in. wykład wykład wprowadzający w tematykę TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań) wygłoszony przez Jana Boratyńskiego, wiceprezesa Fundacji TRIZ Polska, który na przykładach światowych wdrożeń w wiodących firmach, takich jak Samsung opowiedział dlaczego warto stosować TRIZ.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania sukcesu Wydziały Inżynierii Materiałów Budownictwa i Środowiska ATH, jakim jest uruchomienie przemysłowej produkcji grafenu. Prace nad grafenem płatkowym Instytut Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych ATH w Bielsku-Białej, kierowanym przez prof. dr. hab. Jarosława Janickiego, prowadzi już od kilku lat. W wyniku długoletniej współpracy z przemysłem zrodził się pomysł, by takie właściwości grafenu jak przewodnictwo elektryczne, cieplne i odpowiednia morfologia wykorzystać do zaprojektowania nowego materiału termoizolacyjnego.

- W wyniku wstępnych badań laboratoryjnych udało się stworzyć materiał na bazie styropianu o znacząco lepszym (niższym) współczynniku przewodności cieplnej. Skuteczne wdrożenie tych wyników pozwoli na znaczne oszczędności materiałowe, jak i energetyczne, zarówno na etapie produkcji, jak i użytkowania. Powstały w ten sposób styropian grafenowy znajdzie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym i przemysłowym, do ociepleń ścian, dachów, podłóg itp - deklaruje kierujący pracami badawczymi prof. ATH dr hab. inż. Ryszard Fryczowski z Zakładu Materiałów Polimerowych.

Wypowiedź Jarosława Gowina na temat uczelni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bielsko-Biała: Koniec z masowością na uczelniach - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni