Ważne
  Bielsko-Biała ma nowiutkie autobusy [ZDJĘCIA]

  Bielsko-Biała ma nowiutkie autobusy [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe autobusy w Bielsku-Białej.
  1/12
  przejdź do galerii

  Nowe autobusy w Bielsku-Białej. ©Jacek Góralczyk

  20 autobusów marki Solaris Urbino IV generacji zaprezentował w czwartek Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku- Białej.- Można to nazwać przełomowym i historycznym w dziejach zakładu. Nigdy wcześniej jednorazowo nie zakupiono tak dużej partii autobusów – podkreślają bielscy urzędnicy.
  Na ulice Bielska-Białej lada dzień wyjedzie 20 nowych autobusów marki Solaris Urbino IV generacji , w tym pięć Urbino 18 i 15 Urbino. W czwartek na terenie MZK Bielsko-Biała prezydent miasta Jacek Krywult oraz dyrektor MZK Krzysztof Knapik symbolicznie wręczyli kluczyki kierowcom.

  - Zakup autobusów można nazwać przełomowym i historycznym w dziejach zakładu. Nigdy wcześniej jednorazowo nie zakupiono tak dużej partii autobusów, które do końca przyszłego roku zastąpią wszystkie eksploatowane obecnie przez MZK autobusy wysokopodłogowe – podkreślają bielscy urzędnicy.


  Najważniejszą zaletą nowych autobusów jest klimatyzacja, jaka jest zainstalowana w całym pojeździe, nie tylko w kabinie kierowcy. A na jej brak narzekali pasażerowie bielskiego MZK zwłaszcza podczas upalnego lata.

  Pojazdy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób starszych (mają niską podłogę na całej długości), specjalną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (urządzenia przytrzymujące i zapewniające stabilność wózka inwalidzkiego), elektroniczne, diodowe tablice informacyjne wewnątrz i zewnątrz pojazdu, a także system głosowej zapowiedzi przystanków, wraz z wyświetlaniem ich kolejnych nazw (udogodnienie dla osób niesłyszących).

  Nowe autobusy w Bielsku-Białej są przede wszystkim ekologiczne – mają silniki diesla spełniające wymagania najbardziej restrykcyjnej normy emisji spalin EURO 6.

  12 z 20 autobusów zostało kupionych w ramach projektu „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej”, dofinansowanych w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

  Co ciekawe w najbliższych dniach MZK otrzyma jeszcze 8 autobusów Urbino 12, a w roku przyszłym kolejne 22 autobusy. Łącznie 50 autobusów z najwyższej półki wzbogaci tabor MZK, zastępując wysłużone Ikarusy i MAN-y.

  W czwartek w MZK został zaprezentowany też samochód, kupiony ze środków gminy, do przewozu dzieci niepełnosprawnych do przedszkoli i placówek oświatowych.




  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUSOMAT PL

   BUSOMAT PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bardzo dobrze. Im więcej autobusów tym lepiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy kościółek się jakoś dołożył do tej zabawy?

   Józef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Dlaczego w XXI wieku chłop w sukience ze szczotka klozetowa w ręce polewa woda nowe autobusy?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama