Bielsko-Biała: Miniaturowe pociągi kursują w hali pod...

  Bielsko-Biała: Miniaturowe pociągi kursują w hali pod Dębowcem. Są naprawdę niesamowite! ZDJĘCIA

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: Miniaturowe pociągi kursują w hali pod Dębowcem. Są naprawdę niesamowite! ZDJĘCIA
  1/51
  przejdź do galerii

  ©FOT. JAK

  Jeśli chcesz zobaczyć ruch miniaturowych pociągów na ogromnej makiecie kolejowej, której układ zaplanowano indywidualnie, a samą makietę wykonano w sposób wyjątkowo realistyczny, to masz jeszcze okazję to zrobić. Do niedzieli 9 lipca w hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej trwa bowiem zlotu miłośników miniaturowej kolei.
  Wszystkie modele i makiety prezentowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Kolej w miniaturze" wykonane są w skali 1:120, czyli w tzw. wielkości modelarskiej TT. Makiety zostały zbudowane zgodnie z określonymi wcześniej normami, co pozwala na połączenie ze sobą makiet stworzonych przez wiele osób, a następnie wspólną prezentację w międzynarodowym gronie.
  Zobacz galerię

  Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest integralną częścią zlotu miłośników miniaturowej kolei, gdzie modelarze z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji, Bułgarii i Węgier spotykają się by wspólnie podjąć próbę odtworzenia realiów kolei z wybranej epoki modelarskiej. Na trzecią edycję spotkania w Bielsku-Białej zgłosiło się ponad 100 uczestników.

  Odwzorowany zostałe ruch kolejowy z okresu lat 70-80 XX wieku. Będzie to w pewnym sensie rekonstrukcja historyczna kolei tamtego okresu z jej taborem, rozkładem jazdy, charakterem przewozów pasażerów i ładunków. Oprócz pociągów krajowych są uruchomione pociągi międzynarodowe, zarówno pasażerskie jak i towarowe. Rozmieszczenie makiet jest zgodne z ich przynależnością do kraju: Polska, Czechosłowacja, Węgry, Niemcy, Bułgaria.

  W tym roku organizatorzy zapewnili publiczności dostęp do jeszcze większej ilości makiet w porównaniu do lat wcześniejszych. Część makiet jest umieszczona na wysokości 1,30 m, pozostałe na wysokości 1 m. Makieta w Bielsku-Białej ma rozpiętość ok. 70 metrów długości i 30 metrów szerokości, a łączna długość makiety, czyli połączonych ze sobą modułów, po którym będą poruszać się pociągi wynosi ok. 400 m.

  Miniaturki kolejek i makiety można jeszcze zobaczyć w niedzielę 9 lipca od godz. 10.00 do 13.00. Wstęp jest wolny.

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama