Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest Podbeskidzie? Podręcznik edukacji regionalnej utrwala taką nazwę

Jacek Drost
Mapa Podbeskidzia
Mapa Podbeskidzia
Co to jest Podbeskidzie? Cieszyński samorządowiec zgosił zastrzeżenia do podręcznika edukacji regionalnej. Zakwestionował m.in. nazwę jednego z działów: Podbeskidzie i Śląsk Cieszyński.

Co to jest Podbeskidzie? Ja nie wiem. Próbowałem znaleźć coś w Internecie. Poza klubem sportowym w Bielsku-Białej o tej nazwie niczego nie znalazłem. Pytałem znawców regiony, nie chcę cytować ich odpowiedzi - stwierdził w interpelacji cieszyński radny powiatowy Stanisław Kubicius na sesji, podczas której zwrócił uwagę na nieścisłości, jakie pojawiły się w podręczniku edukacji regionalnej przygotowywanym przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Radnego najbardziej ukłuło w oczy to, że jeden z modułów (działów) tematycznych został nazwany: Podbeskidzie i Śląsk Cieszyński.

W dalszej części swojej interpelacji radny Kubicius zastanawiał się „czy Ustroń, Jaworze, Dębowiec położone są na Podbeskidziu.A może chodzi o Żywiecczyznę? Tam jednak inna historia, inna mowa, inna kultura i inne tradycje. Dlaczego więc Podbeskidzie (o ile w ogóle istnieje) i Śląsk Cieszyński znalazły się w jednym module?” - zastanawiał się radny, zwracając uwagę, że może lepiej byłoby nazwać ten moduł: Śląsk Cieszyński, w tym Zaolzie.

Przyznał, że nie jest regionalistą, ale niektóre tematy są dla niego niejasne i budzą niepokój, jak na przykład rozdział „Sztuka protestancka na Podbeskidziu”, a nie na Śląsku Cieszyńskim. Radny zwrócił się do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o interwencję.

Wicestarosta Maria Cieślar wyjaśniła w odpowiedzi na interpelację, że ze strony subregionu południowego w zespole specjalistów pracują dr hab. Wacław Gojniczek i związany ze Śląskiem Cieszyńskim dr Miłosz Skrzypek. Z kolei nad stanowiąca pewną podstawę dla podręcznika - Encyklopedią Województwa Śląskiego - pracował cieszyński historyk dr hab. Krzysztof Nowak, a wśród recenzentów całości jest mieszkająca w Bielsku-Białej prof. Ewa Chojecka.

„Ponieważ podręcznik powstaje na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, obejmuje on obszar województwa śląskiego w jego obecnych granicach. Ze względów statystycznych, zgodnie z zasadami krajów Unii Europejskiej obszar ten został natomiast podzielony na jednostki terytorialne NUTS” - napisała wiceburmistrz. Wyjaśniła, że w woj. śląskim są cztery regiony: częstochowski, centralny śląski, rybnicko-jastrzębski i bielsko-bialski, a z tego wynika również podział podręcznika na moduły przestrzenne.
„ (...) Istotnie niezbyt fortunny termin Podbeskidzie w odniesieniu do części wschodniej regionu bielsko-bialskiego, wyniknął z interdyscyplinarnego ujęcia tematów w podręczniku (oprócz historii i kultury geografia, biologia, gospodarka, socjologia, a nawet politologia) i jako moduł przestrzenny spełnia funkcję statystyczną” - napisała wicestarosta Cieślar, dodając, że autorzy podręcznika są otwarci na zmiany.

Anna Kubica, koordynator podręcznika edukacji regionalnej, poinformowała, że zastrzeżenia radnego zostały uwzględnione.

- Podział podręcznika wynikał z konsensusu pomiędzy dyscyplinami przyrodniczymi a społecznymi. Trzeba było wydzielić spójne dla wszystkich przedmiotów granice modułów, dlatego połączono subregiony, które historycznie mają ze sobą niewiele wspólnego. Patrzenie na podręcznik z punktu widzenia jednego przedmiotu, w tym wypadku tylko historii, prowadzi do niezrozumienia idei stworzenia właśnie tych modułów. To wszystko będzie wyjaśnione na stronie podręcznika - wyjaśniła Kubica. Dodała, że moduł drugi nie zmienił swojego zasięgu terytorialnego, ale zmienił nazwę na - Śląsk Cieszyński. Zachodnia Małopolska (zmieniona została też nazwa rozdziału o sztuce protestanckiej).

- Termin Podbeskidzie nie wypadł zupełnie z podręcznika. Używany jest przez geografów, więc trudno go całkowicie usunąć. Nazwa ogólnego modułu została zmieniona, ale Podbeskidzie pojawia się w tematach poszczególnych lekcji - wyjaśnia Kubica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!