Czerwony Kapturek bierze narkotyki: bielscy seniorzy...

  Czerwony Kapturek bierze narkotyki: bielscy seniorzy przestrzegają dzieci

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Spektakl terapeutyczny Grupy Teatralnej Panaceum
  1/23
  przejdź do galerii

  Spektakl terapeutyczny Grupy Teatralnej Panaceum ©Łukasz Klimaniec

  Bielscy seniorzy z Grupy Teatralnej Panaceum odgrywają dla dzieci spektakle, w których przestrzegają je przed narkotykami i uzależnieniami. W cyklu "Bajki z innej bajki" pokazują historię Czerwonego Kapturka, który bierze narkotyki od wilka.
  Wilk w tej bajce nie jest nachalny. Sprytnie mami Czerwonego Kapturka wizjami fantastycznych doznań, jakie można mieć zjadając „wiedźmopoziomki”. I Czerwony Kapturek z ciekawości próbuje...

  Taką niecodzienną interpretację słynnej bajki zaproponowali aktorzy-amatorzy z Grupy Teatralnej Panaceum, jaka działa przy Akademii Seniora w Bielsku-Białej. W ramach projektu „Seniorzy dzieciom - międzypokoleniowe działania teatralne” na podstawie Czerwonego Kapturka i Kopciuszka odgrywają w szkołach „Bajki z innej bajki” przestrzegając dzieci przed zagrożeniami, jakie niesie zażywanie narkotyków i palenie papierosów.

  Zobacz galerię

  W miniony wtorek gościli w SP nr 2 im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej, prezentując spektakl szóstoklasistom. Wraz z uczniami spektakl oglądali szkolni pedagog i psycholog, którzy po zakończeniu sztuki omawiali z dziećmi problem uzależnień.

  Bajki terapeutyczne adresowane dla dzieci to kolejny projekt bielskich seniorów z Grupy Teatralnej Panaceum, którzy w minionym roku w bielskich szkołach z powodzeniem wystawiali sztukę związaną z Chrztem Polski. Teraz zdecydowali się poruszyć tematykę uzależnień

  - Wielu seniorów ma wnuki w tym wieku. Troszczymy się o nie i chcielibyśmy dać im dobre wskazówki na życie. Uważamy, że spotkanie z taką bajką wywrze większe wrażenie na dziecku niż to, co usłyszy na lekcji wychowawczej. Być może właśnie taki spektakl uchroni dziecko przed niewłaściwym krokiem - wyjaśnia Maria Kuczyńska z Grupy Teatralnej Panaceum.

  Henryka Radziejowska koordynatorka „Akademii Seniora”, reżyserka i pomysłodawczyni przedstawień przyznaje, że najpierw obejrzeli je seniorzy, nauczyciele i pedagodzy.
  - Chcieliśmy upewnić się, że zrobiliśmy to właściwie i odbiór będzie dostosowany do dzieci, ich wieku oraz możliwości percepcji i uczestnictwa - wyjaśnia Henryka Radziejowska.

  Majowa premiera wywołała jednak dyskusję wśród nauczycieli i pedagogów. Między inny dotyczącą odbiorców spektaklu - dla dzieci z których klas przedstawienie powinno być adresowane? Ostatecznie zdecydowano się, by pokazywać spektakl uczniom starszych klas (klasy szóste), choć nie brak opinii m.in. terapeutów, którzy uważają, że o takich problemach warto z dziećmi rozmawiać jak najwcześniej.

  Pod wpływem dyskusji aktorzy-amatorzy z Grupy Teatralnej Panaceum zdecydowali się także zmienić zakończenie spektaklu - Czerwony Kapturek nie umiera, ale trafia do szpitala, gdzie zostaje uratowany, a następnie naprawia swoje relacje z mamą i obiecuje, że już nigdy więcej nie będzie zażywał takich substancji i stanowczo odmawiał, gdy ktoś go nimi poczęstuje.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama