Drzewa wyrosły na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej! ZDJĘCIA

  Drzewa wyrosły na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej! ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Happening Fundacji Ekologicznej Arka na placu Chrobrego w Bielsku-Białej
  1/29
  przejdź do galerii

  Happening Fundacji Ekologicznej Arka na placu Chrobrego w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Kilka drzew i duża makieta kuli ziemskiej pojawiły się w czwartek na placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Tak Fundacja Ekologiczna Arka zachęcała do segregacji śmieci i udziału w sobotniej akcji „Drzewko za surowce”.
  Widowiskowy happening „Segregujesz – Zyskujesz”, jaki w czwartek na placu Chrobrego zorganizowała Fundacja Ekologiczna Arka kładł nacisk na problem segregacji odpadów.

  - Promujemy segregację śmieci, bo tego nigdy nie jest dosyć. Gdy pytamy ludzi, po co to robią, to z odpowiedziami bywa kiepsko. Dlatego zaczynamy od podstaw – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka.

  Podczas happeningu z udziałem grupy zuchów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej ekolodzy zwracali uwagę na rolę segregacji i wymiernych zysków.

  - Aż 17 drzew ratujemy, gdy zbierzemy jedną tonę makulatury. W ramach naszej akcji „Drzewko za surowce” zbieramy do 15 ton, a więc to konkretny efekt ekologiczny. A przecież za każdym razem rozdajemy 5 tysięcy sadzonek, które dają nam leśnicy. Ta akcja ma więc wiele aspektów. Chcemy mocniej mówić o segregacji śmieci, dlaczego się je segreguje i jakie są z tego korzyści – mówi Owczarz.

  Akcja „Drzewko za surowce” odbędzie się w Bielsku-Białej w najbliższą sobotę 1 kwietnia na parkingu Centrum Handlowego Sarni Stok od 9.00 do 17.00. Do rozdania jest 5000 sztuk drzewek i 4000 sadzonek kwiatków. Będzie można je otrzymać za każde 10 kg makulatury (1 sadzonka), 20 butelek PET (1 sadzonka), 20 szklanych butelek (1 sadzonka), 20 puszek aluminiowych (1 sadzonka), 10-20 małych elektrośmieci np. żarówki, baterie (1 sadzonka), jeden średni elektrośmieć np. żelazko, telefon (1 sadzonka) albo jeden duży elektrośmieć np. telewizor, lodówka, komputer (3 sadzonki).

  Będzie można otrzymać sadzonki m.in. modrzewi, buków, jodeł, świerków, lip oraz krzewów pigwowca i derenia, a także begonii oraz bratków.

  - To okazja do pozbycia się makulatury, aluminium, szkła czy elektrośmieci i otrzymania w zamian sadzonek drzew lub kwiatów. W tym roku akcja organizowana jest pod hasłem „Sadzimy drzewa”, a uczestnicy będą zachęcani do przysyłania relacji z sadzenia otrzymanych drzewek - wyjaśnia Wojciech Owczarz.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama