Hospicjum Otwarte Drzwi w Skoczowie - tutaj każdy może pomóc

  Hospicjum Otwarte Drzwi w Skoczowie - tutaj każdy może pomóc

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hospicjum w Skoczowie potrzebuje pomocy

  Hospicjum w Skoczowie potrzebuje pomocy ©ARC

  Hospicjum Otwarte Drzwi w Skoczowie potrzebuje pomocy. Żeby zdążyć z otwarciem tego pierwszego na Śląsku Cieszyńskim hospicjum, potrzebni są ludzie do pomocy przy wykończeniu obiektu.
  Hospicjum w Skoczowie potrzebuje pomocy

  Hospicjum w Skoczowie potrzebuje pomocy ©ARC

  Sebastian Szewczyk wsiada do autobusu w Czechowi-cach-Dziedzicach i jedzie do Bielska-Białej. Później kolejny autobus, tym razem do Skoczowa, gdzie pomaga przy budowie Hospicjum Otwarte Drzwi. Sebastian jest niepełnosprawny, ma niedowład lewej strony ciała. Wszystko przez wypadek, do którego doszło w 2003 roku, w którym Sebastian został potrącony przez samochód.

  – Jestem osobą niepełnosprawną, sam otrzymałem pomoc od wielu osób, między innymi dlatego teraz sam chcę pomagać – mówi Sebastian Szewczyk.

  Przyjeżdża do hospicjum Otwarte Drzwi, żeby pomagać, nawet w tych najprostszych czynnościach. Pomoc jest budującemu się hospicjum potrzebna, bo dzisiaj brakuje przede wszystkim ludzi do pracy. Są oni potrzebni, żeby udało się ukończyć hospicjum budowane od kwietnia 2015 roku.

  – Od 20 lat pracuję jako pielęgniarka w szpitalu i od dawna wiedziałam, że jest problem z tego rodzaju opieką w powiecie, chory onkologicznie i terminalnie nie ma tutaj do dyspozycji stacjonarnego hospicjum – mówi Wioletta Staniek, inicjatorka budowy hospicjum i szefowa Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum Otwarte Drzwi.

  Stowarzyszenie rozpoczęło działalność 7 lat temu, a w 2011 zaczęło działać jako hospicjum domowe. Szybko jednak pojawiła się idea budowy stacjonarnej instytucji. Wioletta Staniek zaczęła szukać miejsca pod takie hospicjum, jeździła po gminach i szukała budynku.
  W końcu znalazło się miejsce w Skoczowie. Budynek przekazał stowarzyszeniu Zakon Sióstr Służebniczek Dębickich. Stowarzyszenie podjęło decyzję o remoncie budynku i budowy od podstaw dodatkowego lokalu.

  – Dzisiaj hospicjum jest już w 80 procentach skończone. Materiały do wykończenia wnętrz już mamy, teraz potrzebujemy przede wszystkim rąk do pracy – tłumaczy Wioletta Staniek.

  Dzisiaj w hospicjum potrzebne są zatem przede wszystkim osoby, które mogą pomóc przy wykończeniu wnętrza.
  Jak tłumaczy Wioletta Staniek, nie chodzi wcale o wyspecjalizowaną kadrę budowlaną.

  – Mamy kierownika budowy, potrzebujemy osób, które pomogą mu nawet w najprostszych pracach. Czasem trzeba coś przenieść, przytrzymać narzędzia – mówi.

  Każdy, kto chciałby pomóc w ukończeniu hospicjum, może się zgłosić pod numerem telefonu 662 010 996.

  Taką pomoc zaoferował hospicjum właśnie niepełnosprawny Sebastian. Jak zapewnia, chce tu zostać i pomagać także po ukończeniu prac budowlanych i remontowych.

  – Sam po wypadku leżałem długi czas, wiem jak rozmawiać z tymi ludźmi, jakich tematów unikać. Na pewno się przydam – mówi.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem