Jak się mówi po hałcnowsku? W Bielsku-Białej kto jeszcze zna...

  Jak się mówi po hałcnowsku? W Bielsku-Białej kto jeszcze zna ten język? [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak się mówi po hałcnowsku? W Bielsku-Białej kto jeszcze zna ten język? [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  W Hałcnowie, dzielnicy Bielska-Białej, jest jeszcze kilka osób, które mówią językiem hałcnowskim. Badacze szkoły terenowej w Wilamowicach dotarli do nich, nagrali ich mowę i poznali kulturę. Bo Hałcnów to dziś ostatnia część wyspy językowej Bielska-Białej.
  Przez blisko dwa tygodnie znawcy zagrożonych wyginięciem języków i dialektów pracowali w Wilamowicach w ramach letniej szkoły terenowej nad wypracowaniem sposobów ich ochrony. W tym celu badali język wilamowski oraz język hałcnowski, jakim przed II wojną światową posługiwali się mieszkańcy Hałcnowa, niegdyś odrębnej wsi, dziś dzielnicy Bielska-Białej.
  W minioną niedzielę w sali OSP Wilamowice można było usłyszeć, jak brzmi hałcnowska mowa oraz poznać efekty badań nad nią.

  W domu po hałcnowsku
  Mało nas jest, ledwie parę osób, może pięć, czy sześć, które mówią jeszcze po hałcnowsku - przyznała Gertruda Tomikow-ska, rodowita hałcnowianka z dziada pradziada. W niedzielne popołudnie w sali OSP Wilamowice wyrecytowała w języku hałcnowskim piosenkę, jaką niegdyś często śpiewało się w Hałcnowie.

  - Rodzice mówili takim językiem, tą gwarą hałcnowską. Bo tak, jak Wilamowice, tak też hałcnowianie mówili swoją gwarą. Jako dzieci przejęliśmy tę mowę od rodziców. Dla nas było to coś normalnego. Wszyscy nią mówili. Natomiast w szkole uczyliśmy się już języka niemieckiego - wspominała pani Gertruda.

  Bartłomiej Chromik z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z organizatorów szkoły terenowej w Wilamowicach przypomina, że przed II wojną hałcno-wianie uważali się w zdecydowanej większości za Niemców.
  - Nie posługiwali się jednak standardowym językiem niemieckim, ale odmianą tego języka. I to taką, która dla przeciętnego użytkownika języka niemieckiego byłaby bardzo trudna do zrozumienia - podkreśla Chromik. Dodaje, że język hałcnowski wykazuje pewne podobieństwa z językiem wilamowskim, przy czym mowa hałcnowska jest jednak bliższa językowi niemieckiemu.

  Do Hałcnowa z Alzenau?
  Nad językiem hałcnowskim pracowała międzynarodowa grupa. Prezentując w niedzielę przed wilamowską i hałcnowską publicznością efekty swojej pracy badacze zwracali uwagę, że Hałcnów jest ostatnią częścią wyspy językowej Bielska-Białej.
  Przyjmuje się, że został zasiedlony przez ludność dzisiejszych terenów Niemiec w czasie tzw. II germańskiej kolonizacji Śląska w XIII wieku. Badacze przypomnieli, że ludowa mitologia przekazuje, jakoby pierwotni mieszkańcy Hałcnowa pochodzili z rejonu bawarskiego miasta Alzenau.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedni niemcy

   Halba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kolejni biedni niemcy pokrzywdzeni przez II Wojne Światową.. Ale ten naród wycierpiał..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama