Kardiolodzy za darmo badają serca bielszczan

  Kardiolodzy za darmo badają serca bielszczan

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Beskidzki Dzień Serca w Bielsku-Białej
  1/5
  przejdź do galerii

  Beskidzki Dzień Serca w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Dziś w Bielsku-Białej w ramach III Beskidzkiego Dnia Serca lekarze bezpłatnie badają serca bielszczan. Bielskie Centrum Kultury na kilka godzin zamieniło się w profesjonalną przychodnią kardiologiczną.
  Bezpłatne badania serca to efekt trzeciej edycji Beskidzkiego Dnia Serca. Ta wyjątkowa akcja jest ukoronowaniem całorocznej pracy lekarzy kardiologów na rzecz profilaktyki serca i jednocześnie włącza się w przebieg Międzynarodowego Dnia Serca, który obchodzony jest na świecie właśnie w tym dniu.

  W piątek we foyer Bielskiego Centrum Kultury zostały usytuowane stanowiska, na których lekarze przeprowadzili screeningowe badania serca, pozwalające na wychwycenie ewentualnych anomalii. Każdy z uczestników badania miał okazję spotkać się z kardiologiem, który w razie konieczności kierował do specjalistycznej poradni kardiologicznej lub bezpośrednio na izbę przyjęć.

  Na miejscu oprócz zasięgnięcia konsultacji specjalistycznej można było również zmierzyć ciśnienie krwi, oznaczyć wiek serca, wykonać EKG. a nawet przeglądowe ECHO serca (czyli USG serca) - wszystko po to, aby uchwycić nie rozpoznane dotychczas wady i choroby układu krążenia. Bielscy lekarze kardiolodzy od rana byli dostępni dla chętnych.

  - Mamy nadzieję, że będzie to wymierna korzyść dla osób, które zwykle nie mają czasu i nie miały dotąd okazji, by przebadać się kardiologicznie, a na przykład obserwują u siebie niepokojące sygnały - mówi Klaudiusz Komor, prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej, która organizowała wydarzenie.

  W akcję po raz trzeci włączyła się kampania „Ciśnienie na życie”. - Mierzymy ciśnienie i wiek serca, dzięki specjalnej aplikacji oceniającej ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu – wyjaśniała Katarzyna Mąkólska, koordynator kampanii „Ciśnienie na życie”. - Dzięki kilku prostym parametrom, jak wzrost, waga, ciśnienie, tętno, obwód ramienia i poziom cholesterolu możemy wyliczyć ile lat ma nasze serce. Im wyższy wiek serca, niż metrykalnie, tym niestety większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału – podkreśliła.

  Co wtedy? Należy zacząć o siebie dbać. Specjaliści przyznają, że jest kilka prostych sposobów, by obniżyć wiek serca. Wśród nich aktywność fizyczna, dieta, przestrzeganie zaleceń lekarskich , utrzymywanie prawidłowej i masy ciała – to pozwoli obniżyć wiek serca. Należy pamiętać by unikać palenia papierosów, to powoduje wzrost wieku serca o 10 lat.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama