Orszak Trzech Króli 2017 w Bielsku-Białej

  Orszak Trzech Króli 2017 w Bielsku-Białej

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak wyglądał Orszak Trzech Króli 2016 w Bielsku-Białej
  1/4
  przejdź do galerii

  Tak wyglądał Orszak Trzech Króli 2016 w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Biznesmen, aktor i artysta-malarz wcielą się w tym roku w trzech króli w Bielsku-Białej. Efektowne Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek 6 stycznia ulicami nie tylko Bielska-Białej, ale i innych miejscowości powiatu bielskiego
  Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie, które są wystawiane na ulicach miast i wsi w Polsce oraz zagranicą. W naszym regionie w tym roku przejdą cztery efektowne orszaki. Ten największy, po raz szósty, uformuje się w Bielsku-Białej ok. 11.45 tuż po mszy sprawowanej przez bpa Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach, która rozpocznie się o 10.30.

  W tym roku w rolę trzech króli wcielą się aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Tomasz Lorek, artysta malarz Wacław Sobieraj oraz prezes bielskiej firmy Befaszczot Jan Bierówka.

  - Zostałem poproszony przez organizatorów, by dnia 6 stycznia 2017 roku wziąć udział w Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Pierwsza myśl była na „nie”. Jak przebłysk pojawiła się następna - ile ty człowieku zawdzięczasz Bogu w mijającym roku. Ze skruchą i pokorą wyraziłem zgodę - przyznaje Jan Bierówka cytowany przez bielską stronę Orszaku Trzech Króli.

  Królowie pojadą bryczką, a za nimi orszak wiernych, który z Aleksandrowic przez rondo Hulanka, a następnie ulicą Cieszyńską dotrze na Stary Rynek. Tam, wzorem lat poprzednich, odbędzie się wspólne kolędowanie z zespołem „Dzień Dobry”. Wcześniej królowie na scenie złożą dary Świętej Rodzinie, w którą wcielą się Anna i Andrzej Sawiccy - ich najmłodszy syn, Józiu, odegra rolę Dzieciątka Jezus. Na uczestników bielskiego orszaku na starówce będzie czekał poczęstunek.

  Orszak Trzech Króli tradycyjnie już przejdzie ulicami Zabrzega w gminie Czechowice-Dziedzice. To najstarszy orszak w naszym regionie - przejdzie już bowiem po raz siódmy. Jego uczestnicy - mieszkańcy nie tylko Zabrzega, ale i innych miejscowości czechowickiej gminy - spotkają się o 11.45 na placu przed Domem Strażaka przy ul. Gazdy, a następnie ulicami Do Zapory, Ks. Janoszka, Ks. Londzina, Waryńskiego, Korfantego, Świerklocz, Sikorskiego, Majową i Maciejowicką dotrą na stadion LKS Zabrzeg. Tam, pod wielkim namiotem, zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd, finał konkursu szopek oraz tradycyjny poczęstunek.

  Barwny Orszak Trzech Króli pojawi się także w gminie Porąbka - przejdzie ulicami Czańca. Wydarzenie rozpocznie się mszą o 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja, a następnie ulicami Kępa, Cedrową i Cichą orszak dojdzie do Domu Kultury w Czańcu.

  Na Orszaku Trzech Króli spotkają się także mieszkańcy Szczyrku. Punktualnie o 13.00 uformują kolorowy orszak przed kościołem św. Piotra i Pawła, by wyruszyć ulicami miasta w kierunku placu św. Jakuba, gdzie odbędzie się wspólne świętowanie.
  Czekać tam będzie kolędowanie z kapelami góralskimi, jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z ZSPiG nr 1 w Szczyrku, gorąca grochówka z domowym chlebkiem, a także malinowa herbata na rozgrzanie.

  Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama