Ważne
  Porąbka: Ministerstwo Sportu i Turystyki rozwinie program...

  Porąbka: Ministerstwo Sportu i Turystyki rozwinie program "Klub"

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Porąbka: Ministerstwo Sportu i Turystyki rozwinie program "Klub"
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Jan Widera, wiceminister sportu i turystyki, podsumował w poniedziałek w Porąbce (powiat bielski) pierwszą edycję programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Klub” i zapowiedział jego rozwój.
  W 2016 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło realizację Programu „Klub”, który powstał dzięki konsultacjom z lokalnymi środowiskami sportowymi. W ramach projektu małe i średnie kluby jednosekcyjne otrzymały 10 tys. zł dotacji, a wielosekcyjne 15 tys. zł dofinansowania. Pieniądze są przeznaczane na wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizację obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego.


  - To w małych i średnich klubach rozpoczynali mistrzowie olimpijscy, świata i Europy – podkreślał Jan Widera.

  W ramach programu „Klub” w 2016 r. do ministerstwa wpłynęło 5241 wniosków. Dofinansowanie zostało przyznane 2151 klubom sportowym. Łącznie w obu naborach przyznano dotacje 1631 klubom jednosekcyjnym oraz 520 klubom wielosekcyjnym. Najwięcej prowadzącym zajęcia z piłki nożnej (881). Drugim pod względem popularności sportem była siatkówka (264), a na dalszych miejscach – lekkoatletyka (173), koszykówka (141) i tenis stołowy (124). W sumie ministerstwo wydało na ten cel blisko 24 mln zł.

  W gminie Porąbka z programu skorzystały aż cztery kluby – LKS Czaniec, UKS Millenium, LKS Zapora Porąbka i Groń Bujaków. Mateusz Waligóra, prezes LKS Czaniec przyznaje, że dzięki dotacji z programu klub zatrudnił dodatkowych trenerów do szkolenia dzieci.

  - Pieniądze mogliśmy przeznaczyć na wynagrodzenie trenerów i teraz możemy prowadzić szkolenie dzieci bardziej profesjonalnie. Kupiliśmy też dzieciom sprzęt - każdy chłopak na własność otrzymał koszulkę, spodenki, kompletny dres – wyjaśnia.

  W LKS Czaniec do połowy ub. roku były tylko dwie sekcje młodzieżowe – juniorzy i trampkarze. W tym roku została powołana grupa młodzików, młodzików młodszych i żaków. Liczba dzieci zwiększyła się z 40 do 120! W tym blisko 60 to dzieci z roczników 2006-2011. Zajęcia prowadzi trzech trenerów. Z programu „Klub” LKS Czaniec finansuje dwóch.

  W województwie śląskim w tym roku z programu „Klub” skorzystało 221 klubów, choć do ministerstwa wpłynęło aż 575 wniosków. Podczas poniedziałkowej konferencji w Porąbce wiceminister Jan Widera tłumaczył, że wiele wniosków zostało błędnie wypełnionych pod względem formalnym.

  - Nie chodzi o źle postawiony przecinek, ale o brak podpisu czy brak upoważnienia do składania podpisu – wyjaśnił.
  Niewykluczone, że przy naborze kolejnych wniosków w województwie pojawią się punkty konsultacyjne.

  Wiceminister Widera zapowiedział bowiem kontynuację i rozwój programu. W tym celu w Ministerstwie Sportu i Turystki na 2017 rok zabezpieczono na ten cel 30 mln zł.

  - Chcemy zwiększyć poziom tego programu, dlatego dokładamy dodatkowe 6 mln zł. Jeśli w kolejnych latach chętnych będzie więcej, będziemy szukać pieniędzy na ten cel. Zależy nam , by ta forma opieki dotarła, jak najniżej – bo tam w tych małych klubach trenerzy wiedzą, jak najlepiej wykorzystać te pieniądze na dzieci i młodzież – zaznaczył.  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama