Rodzice nie szczepią dzieci. Apel lekarzy do ministra...

  Rodzice nie szczepią dzieci. Apel lekarzy do ministra zdrowia

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodzice nie szczepią dzieci. Apel lekarzy do ministra zdrowia

  ©arc

  Alarmująco rośnie liczba nieszczepionych dzieci, także w Bielsku-Białej. A to grozi powrotem chorób zakaźnych - przestrzegają lekarze z Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Apelują do ministra zdrowia o wprowadzenie obowiązku przedstawiania zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka w przypadku przyjęcia go do żłobka czy przedszkola.
  Rodzice nie szczepią dzieci. Apel lekarzy do ministra zdrowia

  ©arc

  O wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek przedstawiania zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka w przypadku przyjęcia go do żłobka czy przedszkola zaapelował do ministra zdrowia Okręgowy Zjazd Lekarzy Beskidzkiej Izby Lekarskiej. To efekt rosnącej liczby nieszczepionych dzieci.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Szczepienia ochronne: szczepionki do dyskusji [OPINIE EKSPERTÓW]

  - To nie jest nowy pomysł, bo podobne rozwiązania są w USA, gdzie choć szczepienia są nieobowiązkowe, to „szczepialność” wynosi powyżej 90 procent - wyjaśnia dr Klaudiusz Komor, szef Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

  Dr Anna Pierlak, pediatra, neonatolog z Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej przyznaje, że na oddziale noworodkowym tego szpitala w ostatnich trzech latach odsetek nieszczepionych dzieci wzrósł z 0,8 do 2 procent.

  - Coraz więcej rodziców nie chce podać przyczyny swej decyzji, nie chce też składać podpisu pod odmową szczepienia mając nadzieję, że w ten sposób unikną odpowiedzialności - mówi.

  Lekarze wskazują, że coraz więcej rodziców nie daje się przekonać do zaszczepienia dziecka opierając słuszność tej decyzji na wiedzy zdobytej w... internecie.

  W takiej sytuacji szpital wysyła informację do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, które wysyłają upomnienia do rodziców dzieci. Gdy to nie skutkuje sanepid zawiadamia wojewodę, który wydaje postanowienie o nałożeniu grzywny, która nakładana jest na każdego z opiekunów dziecka osobno i wynosi ok. 500 zł. Ale nawet jej zapłacenie nie zwalnia od obowiązku wykonania szczepienia dzieci.

  Dr Anna Pierlak zwraca uwagę, że ludzie już nie pamiętają o prawdziwej ospie, bo dzięki szczepionkom udało się ją opanować. Częściowo udało się wyeliminować chorobę Heinego-Medina, która wprawdzie występuje jeszcze na terenie Afryki i Azji, ale szczepienia są skuteczną obroną przed nią.

  - Dzięki szczepieniom nie spotykany jest u dzieci tężec noworodkowy czy różyczka wrodzona. To duże osiągnięcia. Ale szczepionki stały się ofiarą samą w sobie - rodzice zapomnieli, jak te choroby wyglądały kiedyś, dlatego nie widzą powodu, dla którego mieliby dzieci zaszczepić. Natomiast widzą sporo powikłań, jakie mogą wystąpić po szczepieniu, dlatego boją się szczepić dziecko - przyznaje dr Pierlak.

  Ruchy antyszczepionkowe twierdzą, że szczepionki wywołują przewlekłe reakcje zapalne organizmu, zapalenie wątroby, alergie, a nawet... autyzm. To jednak mit - badania wykazały, że autyzm to choroba uwarunkowana genetycznie i szczepionki nie mają wpływu na jej wywołanie.

  Każda szczepionka może spowodować natomiast zaczerwienienie w miejscu podania, obrzęk, czy gorączkę. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka po zaszczepieniu należy zgłosić się do lekarza.

  ZOBACZCIE FILM: Prof. Bogumiła Litwińska: Szczepionki dla dzieci nie zawierają rtęci  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj nie dam ja, nie dam!

  Drzesika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja tam Kasieńki mojej szczepić nie dam, bo jeszcze jakiego kołtuna dostanie, abo inszego dziadostwa - jak maluszek Kukurczanki Zośki!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szczepienie

  wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Heh - mnie akurat zachecac nie trzeba ale od 2 miesiecy próbuje zarejstrowac sie na szczepienie do dzieci zdrowych - przychodnia z Wrocławskiego Centrum Zdrowia - dziala z Wroclawskim "dynamizmem"...rozwiń całość

  Heh - mnie akurat zachecac nie trzeba ale od 2 miesiecy próbuje zarejstrowac sie na szczepienie do dzieci zdrowych - przychodnia z Wrocławskiego Centrum Zdrowia - dziala z Wroclawskim "dynamizmem" - najpierw ciężko zarejestrowac dziecko po 14 tak zeby nie tracilo zajec a ja nie musialbym brac wolnego w pracy - terminy za ok 3 tygodnie
  po uplywie terminu sms z informacja ze lekaz chory i prosze o kontakt w sprawie rejestracji z nowym terminem
  dzwonie nastepnego dnia - teraz nie mozna - juztro prosze
  dzwonie kolejnego dnia - brak terminow po poludniu, najwczesniej za 3 tygodnie
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepionki

  Szczepionki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Skoro to takie bezpieczne to dlaczego lekarze i tym samym Państwo-Rząd nie chcą podpisać, że nic się dziecku nie stanie a w razie czego zapewnią mu opiekę i utrzymanie do końca życia?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skutki uboczne

  Lilly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Takiego podpisu nie zdobędziesz nawet przed podaniem Aspiryny czy Ibupromu. Wszystko ma skutki uboczne. Przeczytaj ulotkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dz 777

  wyjaśnia dobitnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  więc po co ta szobka Polska bez przymiotników

  DZ wyjaśniam powstaliście bo musieliście

  SANDMAN nie zaprzeczy ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LEKARZE DZIECI NIY SZCZEPIOM CZYMU ?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  KORPORACJE GLOBALNE JE ROBIOM Z ZYSKIEM DO KOGO SIEBIE CZY SZCZEPIONEGO BYDŁA.?
  JAKI BYŁ SKŁAD SZCZEPIONEK ZA KOMUNY I TERAZ I CZY FTOŚ USTALO NORMY I Atesty JAK ZA GIYRKA PN.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszy

  zosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Jeśli wymaga się zaświadczenia w żłobku o szczepieniu dzieci, to ja jako nauczyciel wymagam uznania wszawicy i świerzbu jako chorób zakaźnych i karania tak wysoka grzywna rodziców, którzy świadomie...rozwiń całość

  Jeśli wymaga się zaświadczenia w żłobku o szczepieniu dzieci, to ja jako nauczyciel wymagam uznania wszawicy i świerzbu jako chorób zakaźnych i karania tak wysoka grzywna rodziców, którzy świadomie posyłają dzieci z wszami do szkoły!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA