Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy stworzyli teatr i występują w szkołach

Łukasz Klimaniec
Do spektaklu „Chrzest Polski” panie z grupy teatralnej same szyły sobie stroje posiłkując się materiałami z internetu
Do spektaklu „Chrzest Polski” panie z grupy teatralnej same szyły sobie stroje posiłkując się materiałami z internetu fot. łukasz klimaniec
Grupa Teatralna „Panaceum”, złożona z uczestników Akademii Seniora, wystawia kabarety i spektakle. Bawią one dzieci, młodzież i dorosłych.

Zwyczaje Słowian, ich wierzenia, tańce, wreszcie ślub Mieszka I z Dobrawą oraz przyjęcie chrztu przez władcę Polski - to główne elementy spektaklu „Chrzest Polski”, który bielscy seniorzy wystawiają w szkołach podstawowych na terenie miasta. To wydarzenie dofinansowane przez wydział kultury bielskiego Ratusza cieszy się dużą popularnością.

- Nie jesteśmy zawodowymi aktorami, tylko po prostu lubimy teatr - wyznaje Maria Kuczyńska z Grupy Teatralnej „Panaceum”, jaka działa przy Stowarzyszeniu „Akademia Seniora” w Bielsku-Białej.

To m.in. z jej inicjatywy „Akademia Seniora” zwróciła się do kuratorium z propozycją spektakli poświęconych wydarzeniom z 966 roku. Kuratorium pomysł zaakceptowało i rozesłało ofertę do bielskich szkół. Henryka Radziejowska, koordyna-torka „Akademii Seniora”, reżyserka i pomysłodawczyni spektakli nie ukrywa, że ilość zgłoszeń przeszła oczekiwania aktorów-amatorów.

- Sądziłam, że zagramy może trzy razy. A zgłosiło się siedem szkół i mamy kolejne telefony w tej sprawie. Niewykluczone, że po Nowym Roku te spektakle nadal będą wystawiane - mówi.

Przypomina, że pięć lat temu do grupy teatralnej zgłosiła się jedna osoba. Po dookooptowa-niu czterech został wystawiony spektakl, który spotkał się z ciepłym przyjęciem. Wtedy stopniowo zaczęli przybywać kolejni chętni. Z przedstawieniem na podstawie skeczy radiowych Ewy Szumańskiej „Z pamiętnika młodej lekarki” bielscy seniorzy występowali nawet w Czechach i na Słowacji. Spektakl przeplatany dowcipami medycznymi ma charakter interaktywny - publiczność jest jego częścią i podobnie, jak aktorzy, stoi w kolejce do lekarza. Z tego spektaklu wzięła się też nazwa grupy - „Panaceum”.
- Dwa i pół roku temu, gdy ogłosiłam nabór, po role zgłosiły się aż 24 osoby. To sukces ogromy, bo udało się zarazić bakcylem teatralnym dużą grupę - uważa Radziejowska.

Dodaje, że powiększenie zespołu jest miarą tego, jak seniorzy cieszą się tworzeniem spektakli i ile satysfakcji czerpią z udziału w nich. Ich zacięcie jest wielkie - dość powiedzieć, że słowiańskie stroje panie z grupy „Panaceum” szyły sobie same posiłkując się materiałami znalezionymi w internecie.

- Początki był trudne, ale teraz pewniej się czuję w roli aktora - mówi Adam Wieczorek , który w „Chrzcie Polski” odgrywa rolę Mieszka I. - Zawsze jest jakiś stres. Ale atmosfera jest świetna i dobrze się przy tym bawimy - zaznacza.

Maria Kuczyńska przyznaje, że wystawiając „Chrzest Polski” seniorzy nie tylko chcą bawić i edukować dzieci (po spektaklach są quizy historyczne), ale też próbują zmienić stereotypowy wizerunek seniora. - Senior nie jest człowiekiem biernym, ale aktywnym i zaangażowanym - podkreśla Kuczyńska.

W poniedziałek „Panaceum” wystawiło spektakl „Jak dogadać się z wnukami”. Po Nowym Roku pokaże z kolei „Opowieści szeptuchy”. Próby trwają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!