Sensacja w Czechowicach-Dziedzicach! Odkryli ruiny zamku...

  Sensacja w Czechowicach-Dziedzicach! Odkryli ruiny zamku Wilczków z XVI wieku [ZDJĘCIA]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sensacja w Czechowicach-Dziedzicach! Odkryli ruiny zamku Wilczków z XVI wieku [ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©FOT. Jacek Drost

  Ruiny zabytkowego zamku, w którym w XVIII wieku zrobiono spichlerz, odkryli archeolodzy przy ulicy Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach.
  Cieszę się, że archeolodzy odkrywają ruiny zamku Wilczków, a przy okazji zostało znalezionych sporo ciekawych eksponatów. Dobrze, że w końcu udało się wygospodarować pieniądze na te badania. Szkoda tylko, że tak późno - mówi Bartłomiej Fajfer, czechowicki radny, który od jakiegoś czasu postulował, żeby samorząd zajął się ratowaniem pozostałości po rezydencji wybudowanej w XVI wieku. I dodaje: - Kiedyś doprowadzono do zniszczenia czworaki dworskie, całe szczęście udało się uratować pałac Kotulińskich, kilka lat temu z zamku Wilczków też udałoby się uratować więcej.


  Przy czechowickiej ul. Kopernika - nieopodal wyremontowanego XVIII-wiecznego pałacu Kotulińskich oraz odnowionej starej gorzelni, w której obecnie mieści się Przestrzeń Kreatywna Kotulińskiego 6, gdzie organizowane są m.in. wesela w nietypowym stylu - na terenie dawnego spichlerza, trwają zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczno-architektoniczne.

  - Mają one na celu odkrycie najstarszych faz zabudowy tego budynku. Według wcześniejszych badań, prowadzonych tutaj 40 lat temu, ale nie na taką skalę i mających raczej charakter sondażowy, oraz z różnych przekazów wynika, że istniał tutaj dwór Wilczków. Nie jest wykluczone, że znajdują się w tym miejscu ruiny jakiegoś zamku czy grodku. Nasze badania mają potwierdzić lub wykluczyć te hipotezy - wyjaśnia Mikołaj Ostrowski, archeolog z krakowskiego Przedsiębiorstwa Prac Specjalistycznych Invictus, które na zlecenie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach prowadzi badania przy ul. Kopernika.

  Kierownik badań z Invictusa, Bożena Marczyk-Chojnacka, dodaje, że spichlerz w tym miejscu, wchodzący w skład kompleksu dworskiego Kotu-lińskich, istniał na sto procent.

  - Tu widać ruiny spichlerza z XVIII wieku - pokazuje Mar-czyk-Chojnacka fragment odkopanego muru i dodaje, że udało im się znaleźć m.in. fragmenty ceramiki z okresu od XVI do XVII wieku oraz cenne kafle z namalowanymi na nich rycerzami, wstępnie datowane na XV wiek, które obecnie zostały przesłane do specjalistycznych badań.

  - Takie kafle świadczą o tym, że ta budowla na pewnym etapie mogła mieć dworski charakter. Potwierdzałyby przypuszczenia, że wcześniej był tutaj jakiś dworek czy późnośredniowieczny zamek - podkreśla Ostrowski.

  Czy uda znaleźć się coś jeszcze starszego? Marczyk-Chojnacka dodaje, że na razie za wcześnie o tym mówić. Badania trwają, wszystko musi zostać dokładnie sprawdzone i zweryfikowane. Jednak niczego nie można wykluczyć.

  - Tutaj została odsłonięta do badań bardzo duża przestrzeń. Udało nam się znaleźć m.in. drewniany kanał. Pobraliśmy jego próbki i wysłaliśmy je do badań dendrochronologicznych - informuje Marczyk-Chojnacka, zaznaczając, że prowadzone badania są pierwszym etapem, gdyż władze Czechowic-Dziedzic planują w tym miejscu stworzyć Centrum Bioróżnorodności i m.in. wyeksponować fragmenty spichlerza. - Decyzje będą podejmowane dopiero, jak się zakończą nasze badania - dodała.

  - Projekt zakłada budowę obok ruin zamku Wilczków Centrum Bioróżnorodności z salami ekspozycyjnymi i wówczas będzie można robić wystawy stałe i zwiedzać te ruiny - wyjaśnia radny Fajfer, dodając, że może to być interesująca lekcja historii, bo szlachecki ród Wilczków, wywodzący się z miejscowości Dobra (teraz Zaolzie), był bardzo szanowany na Śląsku Cieszyńskim.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uoi

   tui (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ok

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama