W Bielsku-Białej rowerzyści jeżdżą wokół lotniska [ZDJĘCIA]

  W Bielsku-Białej rowerzyści jeżdżą wokół lotniska [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pętla rowerowa wokół bielskiego lotniska liczy 3 kilometry długości.
  1/10
  przejdź do galerii

  Pętla rowerowa wokół bielskiego lotniska liczy 3 kilometry długości. ©Łukasz Klimaniec / Dziennik Zachodni

  3-kilometrowa trasa rowerowa powstała wokół lotniska Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w dzielnicy Aleksandrowice. Cykliści są zachwyceni. Piloci nieco mniej, bo muszą bardziej uważać przy podchodzeniu do lądowania.
  Super! Ta pętla rowerowa to bardzo dobry pomysł. Jeżdżę tu codziennie, robię ok. 10-15 rund. Muszę trzymać kondycję - przyznaje bielszczanin Bogdan Gawda, którego we wtorek spotkaliśmy na ścieżce rowerowej wokół lotniska w bielskich Aleksandrowicach.

  W podobnym tonie wypowiadali się inni rowerzyści - długo oczekiwane przedłużenie istniejącej ścieżki rowerowej i poprowadzenie jej wokół lotniska Aeroklubu Bielsko-Bialskiego okazało się strzałem w dziesiątkę.

  3-kilometrowa pętla rowerowa jest połączona z traktem pieszych oddzielonym od niej wąskim pasem zieleni. Wraz z 700-metrową rolkostradą nowa trasa ma szansę stać się jedną z największych atrakcji w rekreacyjnej ofercie Bielska-Białej. Cały ciąg rowerowo-pieszy został wyposażony w ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, dwie zatoki do zawracania oraz miejsca do wypoczynku. Wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego zbudowane zostało oświetlenie. Pełno tu rowerzystów, pieszych, rolkarzy. Zwłaszcza w weekendy.

  O ile jednak rowerzyści są szczęśliwi nową atrakcją, o tyle piloci samolotów i szybowców muszą nieco zmienić swoje nawyki - wytyczenie trasy rowerowej oznacza dla nich zmianę w podchodzeniu do lądowania. Trasę rowerową od lotniska odgradza bowiem 2,5-metrowy płot.

  - Pas startowy nie skrócił się, ale ze względu na nachylenie powierzchni trzeba wyżej podchodzić do lądowania. Młodzi, nowi, piloci taką rzeczywistość zastaną, ale starsi mają nawyk, że tam zawsze było płasko i podchodziło do lądowania krótko. Tymczasem teraz trzeba lądować trochę „z przelotem”, by przelecieć nad płotem - wyjaśnia Antoni Kufel, dyrektor Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

  Ma jednak nadzieję, że płot ograniczy wtargnięcia osób na pas lotniska, a także... ilość dziur w płycie lotniska wykopywanych przez psy, z którymi przychodzą spacerujący.

  Z pętli rowerowej korzystają jednak nie tylko rowerzyści, ale i rolkarze. Dla cyklistów to powtórka sytuacji sprzed dwóch lat - wówczas konflikt na linii rowerzyści - rolkarze został rozwiązany budową 700-metrowej rolkostrady.

  - Wokół lotniska budowa toru dla rolkarzy jest niemożliwa z uwagi na ograniczenia terenowe i funkcjonalne - wyjaśnia Andrzej Kostyński, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. W MZD nie wykluczają, że rolkostrada zostanie kiedyś przedłużona wzdłuż południowej krawędzi lotniska. Ale na ten moment ta inwestycja nie jest planowana.

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama