W Hałcnowie przy szkole powstało miasteczko drogowe

  W Hałcnowie przy szkole powstało miasteczko drogowe

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Hałcnowie przy szkole powstało miasteczko drogowe
  W Bielsku-Białej powstało pierwsze w mieście przyszkolne miasteczko ruchu drogowego. Przy Szkole Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej Hałcnowie dzieci będą uczyły się m.in. zasad prawidłowej jazdy rowerowej.
  W Hałcnowie przy szkole powstało miasteczko drogowe
  Przyszkolne miasteczko ruchu drogowego w Hałcnowie to efekt projektu złożonego do budżetu obywatelskiego przez Bronisława Szafarczyka, inżyniera ruchu drogowego i bielskiego radnego. Projekt, jako jedyny zaopiniowany pozytywnie z Hałcnowa, został przyjęty do realizacji na terenie należącym do Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej.

  – Celem projektu było utworzenie miasteczka ruchu drogowego, na terenie którego prowadzone będą szkolenia dzieci i młodzieży na kartę rowerową – wyjaśnia Bronisław Szafarczyk.
  – Możliwa też będzie nauka prawidłowego przekraczania jezdni po przejściu dla pieszych. Nauka zasad ruchu drogowego odbywać się będzie poza drogami ogólnymi i pod okiem doświadczonego pedagoga. W projekcie przewidziano symulację wielu sytuacji spotykanych na drogach – drogi jedno i dwujezdniowe, jezdnie jedno i dwukierunkowe, przejazd kolejowy, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, rondo, przejścia dla pieszych – dodaje.

  Jego zdaniem dzięki temu, że przy szkole jest nowoczesne boisko, plac zabaw, a teraz będzie jeszcze miasteczko ruchu drogowego dzieci mogą spędzać aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu, zamiast tracić go przed komputerami w domu.

  - Na pewno z miasteczka w ramach zajęć szkolnych, związanych z bezpieczeństwem poruszania się po drogach będą korzystali uczniowie szkoły. Dzieci będą mogły uczyć się tu jazdy na rowerze, a dorośli będą mogli odświeżyć pamięć o przepisach ruchu drogowego - uważa Szafarczyk.

  Jolanta Fajkis, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej, nie kryje satysfakcji, że przy placówce znajdzie się taki obiekt. – Bardzo cieszymy się, że dzieci będą miały okazję uczyć się zasad ruchu drogowego na nowym, pięknym, a co najważniejsze – bezpiecznym Miasteczku Ruchu Drogowego – mówi dyrektorka szkoły.

  – To bardzo ważne, żeby dzieci umiały w prawidłowy sposób poruszać się po ulicach. Niestety często widzimy w Hałcnowie niebezpieczne sytuacje, kiedy dzieci dojeżdżają do szkoły na rowerach – dodaje Anita Szymańska, przewodnicząca Rady Osiedla Hałcnów.

  Pierwsze, i jak dotąd jedyne Miasteczko Ruchu Drogowego, funkcjonuje od wielu lat na bielskich Błoniach. Jest chętnie odwiedzane przez rodziców z dziećmi, dla których ogromną frajdą jest możliwość jazdy po „prawdziwych” ulicach. Hałcnowskie miasteczko wzorem tego na Błoniach wyposażone będzie w profesjonalne oznakowanie poziome i pionowe, a uczestnicy ruchu napotkają takie elementy infrastruktury drogowej, jak przejazd kolejowy, czy rondo. Miasteczko będzie ogólnodostępne dla wszystkich chętnych.

  Koszt wykonania miasteczka wyniósł 75 tysięcy złotych z budżetu Gminy Bielsko-Biała, a pozostałe koszty ponieśli sponsorzy.

  Uroczyste otwarcie miasteczka zaplanowano w sobotę, 15 października o 13.00. Do godziny 17.00 na terenie szkoły trwać będzie II Hałcnowski Piknik Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w trakcie którego na dzieci i rodziców czekać będą liczne atrakcje, niespodzianki i wydarzenia.

  *Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
  *CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

  JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama