Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilamowice będą miały język regionalny? Bardzo na to liczą

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wilamowianie dbają o swą tradycję, strój i język
Wilamowianie dbają o swą tradycję, strój i język Łukasz Klimaniec
Humaniści i badacze kultury i społeczeństwa skierowali do posłów i senatorów list otwarty, w którym wyrażają poparcie dla proponowanych zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku. - Dzięki nowelizacji tej ustawy status języka regionalnego otrzymałby język wilamowski - podkreślają.

List otwarty znajduje się w internecie, a podpisanych jest pod nim już 240 osób - profesorów, doktorów, magistrów, badaczy, pracowników uniwersytetów, instytutów i akademii.

W liście otwartym czytamy, że język wilamowski spełnia wszystkie kryteria języka regionalnego zawarte we wspomnianej ustawie - jest tradycyjnie używany na terytorium danego państwa przez jego obywateli, którzy stanowią grupę liczebnie mniejszą od reszty ludności tego państwa, a także różni się od oficjalnego języka tego państwa (nie obejmuje to ani dialektów oficjalnego języka tego państwa, ani języków migrantów).

LIST OTWARTY W SPRAWIE JĘZYKA WILAMOWSKIEGO

- W szczególności, język wilamowski nie jest dialektem języka niemieckiego. Pogląd ten, forsowany przed II wojną światową przez naukowców o narodowosocjalistycznych sympatiach, uważamy za jednoznacznie błędny. Język wilamowski nie pozostawał nigdy w relacji dialektalnej podrzędności w stosunku do języka niemieckiego. Również sami Wilamowianie uważają swój język za osobny od niemieckiego byt, co potwierdzają dokumenty sięgające XVIII wieku - czytamy w liście. Jego sygnatariusze wyrażają nadzieję, że oficjalne uznanie języka wilamowskiego za język regionalny miałoby pozytywne skutki zarówno w wymiarze lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

- Dziś język wilamowski za sprawą pracy społeczności miasteczka odradza się. Niemal w ostatniej chwili udało się utrzymać łączność międzypokoleniową między ludźmi, dla których był on językiem rodzimym, a nowymi użytkownikami tego języka. Potwierdzenie statusu języka wila-mowskiego poprzez autorytet państwa w sposób oczywisty przyczyniłoby się do zwiększenia szans na jego przetrwanie - dodają.

Zwracają uwagę, że żywy język wilamowski jest jednym z ostatnich świadectw wielokulturowo-ści dawnej Rzeczypospolitej, które próbowano niszczyć w czasie nazistowskiej okupacji i w epoce komunizmu. Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym będzie kamieniem milowym w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony tego języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!