Ważne
  Wyłudzili 1,2 mln zł subwencji dla dzieci?

  Wyłudzili 1,2 mln zł subwencji dla dzieci?

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podejrzanym o oszustwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności

  Podejrzanym o oszustwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności ©ARC

  Tworzyli dokumenty oraz 
podrabiali podpisy. Wszystko po to, aby wyłudzić subwencję oświatową. Wpadli. Cztery 
osoby usłyszały już zarzuty.
  Podejrzanym o oszustwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności

  Podejrzanym o oszustwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności ©ARC

  Trwa śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach, dotyczące wyłudzania sporych sum pieniędzy z powodu niesłusznie przyznanej subwencji oświatowej. Śledczy twierdzą, że może chodzić nawet o 1 mln 172 tys. złotych.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Bielsko-Biała: CBŚP zatrzymało cztery osoby, które wyłudziły ponad 1 mln zł na wypoczynek dla dzieci


  Zarzuty w sprawie usłyszały już cztery osoby. Były one związane z kierownictwem placówek oświatowo-wypoczynkowych z powiatu żywieckiego, na rzecz których wypłacane były kwoty udzielanych dotacji. Podejrzanymi w sprawie są:
 Barbara S., Iwona J., Krzysztof J. oraz Marian J.

  – Z tytułu popełnienia zarzucanych czynów podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z wyłączeniem Mariana J. pozostałe podejrzane osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów, składając w sprawie obszerne wyjaśnienia – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach, Ireneusz Kunert.

  Na czym polegał przestępczy proceder?


  Prokuratura Krajowa informuje, że śledczy ustalili, iż w latach 2012-2016, w celu wyłudzania subwencji oświatowej, osoby uczestniczące w przestępczym procederze tworzyły dokumenty wskazujące na pobyty dzieci i młodzieży w różnych placówkach.

  W rzeczywistości pobyty te nie miały miejsca. Podejrzani wytwarzać mieli również dokumenty zawierające nieprawdziwe dane o liczbie ich uczestników lub czasie trwania pobytu. Na dokumentach tych podrabiane były podpisy opiekunów grup i osób kierujących do tych placówek.

  – Podrobione dokumenty stanowiły podstawę naliczania dofinansowania z subwencji oświatowej i były źródłem informacji ujmowanych we wnioskach o przyznanie subwencji. Składane były one cyklicznie do Starostwa Powiatowego w Żywcu – informuje prokuratura.

  Powiat żywiecki jako pokrzywdzony


  Na wynik toczącego się śledztwa z niecierpliwością czekają w Starostwie Powiatowym w Żywcu.

  – Powiat w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach postępowaniu występuje w charakterze pokrzywdzonego, dlatego też – mając na względzie pełne wyjaśnienie sprawy – współpracuje z organami ścigania – podkreśla Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu. I dodaje: – Na podstawie doniesień prasowych, z których wynika postawienie konkretnym osobom zarzutów prokuratorskich, zwróciliśmy się do prokuratury o udzielenie bliższych informacji na temat prowadzonego postępowania, co z kolei będzie podstawą do podjęcia konkretnych działań ze strony powiatu wobec organów prowadzących placówki oświatowe, w których doszło do wyłudzenia subwencji oświatowej – podkreśla Dariusz Szatanik.

  Śledztwo jest 
rozwojowe


  Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, zawieszenia w funkcji i nakazy powstrzymywania się od wykonywania określonych działalności. W niektórych przypadkach dokonano również tymczasowego zajęcia mienia ruchomego.

  Śledczy cały czas weryfikują ostateczną kwotę oszustw.

  – Śledztwo ma charakter rozwojowy. Aktualnie status podejrzanego posiada w nim łącznie pięć osób. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań i zarzutów – informuje Prokuratura Krajowa.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama