Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadymka Jazzowa z Bielsku-Białej i Katowicach zbliża się wielkimi krokami. Wiemy już kto wystąpi!

JAK
To będzie wyjątkowy festiwal. Nie dość, że impreza osiągnęła dorosłość, to jeszcze legendarny Jan Ptaszyn Wróblewski, związany z Zadymką od początku, obchodzi w marcu swoje 80. urodziny.
To będzie wyjątkowy festiwal. Nie dość, że impreza osiągnęła dorosłość, to jeszcze legendarny Jan Ptaszyn Wróblewski, związany z Zadymką od początku, obchodzi w marcu swoje 80. urodziny. FOT. ARC
Tegoroczna edycja festiwalu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa potrwa od 1 do 6 marca w Bielsku-Białej i Katowicach. Ten rok jest dla festiwalu szczególny - Stowarzyszenie Sztuka Teatr, główny organizator Zadymki, obchodzi jubileusz 20-lecia. W tym roku odbędzie się z kolei 18. edycja festiwalu, można więc powiedzieć, że Zadymka osiągnie przysłowiową „dojrzałość”. I wreszcie, w marcu swoje 80. urodziny obchodził będzie Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, kompozytor, dziennikarz, wielki propagator jazzu, człowiek związany z Zadymką od pierwszej edycji oraz opiekun zadymkowego konkursu skierowanego do młodych muzyków.

1 MARCA
Tegoroczny festiwal rozpocznie się właśnie od konkursu oraz jubileuszu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. 1 marca, tradycyjnie w Sali Koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej, wystąpią finaliści konkursu. Spośród nich jury wyłoni laureata Nagrody Głównej. W tej samej sali zaprezentuje się jeszcze litewski zespół Domas Aleksa. Będzie to kolejny efekt współpracy Zadymki z partnerskim festiwalem Kanas Jazz. Wieczór w Klubie Klimat wypełnią dwie różnorodne stylistycznie propozycje. Rozpocznie międzynarodowe trio Phronesis z Londynu. To dziś jeden z najbardziej ekscytujących zespołów na naszej planecie – napisał o nich magazyn „Jazzwise". Wieczór zamknie China Moses – nowa gwiazda jazzu i muzyki soul, wokalistka, której album „This One’s For Dinah” stał się sensacją i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat.

2 MARCA
Gala Polskiego Jazzu w teatrze (2 marca) poświęcona będzie Janowi Ptaszynowi, świętującemu 80. urodziny. Na scenie pojawią się młode, krajowe gwiazdy, których kariery rozpoczęły się od nagród zdobytych podczas 15. edycji konkursu. Podczas gali zaprezentują się takie uznane już formacje, jak Atom String Quartet, Maciej Obara, Myrczek & Tomaszewski oraz Paweł Kaczmarczyk. Całość wieczoru poprowadzi oczywiście jubilat, który na koniec wystąpi ze swoim sekstetem. Będzie to koncert zatytułowany „Z lotu Ptaka”.

3 MARCA
W klubie Klimat wieczór rozpocznie Biréli Lagrène, francuski gitarzysta pochodzenia cygańskiego, który tworzy muzykę jazzową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością Django Reinhardta. Ten wirtuoz gitary znany jest również ze współpracy z Jaco Pastoriusem, z którym w latach 80. tworzył muzykę jazz-rockową. W drugim koncercie swój najnowszy projekt zaprezentuje Dave Holland. Ten niezwykle doświadczony kompozytor, aranżer i lider wielu składów od przeszło pięciu dekad regularnie koncertuje i nagrywa płyty. Na swojej artystycznej drodze miał przyjemność grać z najważniejszymi przedstawicielami muzyki jazzowej, z legendarnym Miles'em Davis'em na czele. Holland jest znaczącym przedstawicielem jazzu awangardowego. Na Zadymce usłyszymy projekt Dave Holland Trio featuring Kevin Eubanks and Obed Calvaire.

4 MARCA
Na scenie klubu Klimat – w ramach szeroko rozumianych „Okolic jazzu” – nastąpi swoiste starcie pokoleniowe. Współczesną, londyńską scenę muzyczną reprezentować będzie Slowly Rolling Camera. Zespół tworzy muzykę zanurzoną w zróżnicowanym świecie trip-hopu, jazzu oraz zapętlonych perkusyjnych i basowych rytmów. Ich debiutancki krążek uznawany jest za jeden z najbardziej inteligentnych albumów ostatnich lat. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny, amerykański saksofonista soulowy, fankowy i jazzowy – Maceo Parker. Najbardziej znany jest ze współpracy z Jamesem Brownem w latach 60. Parker był głównym solistą w wielu hitach Browna, a także najważniejszym członkiem jego zespołu, grając na saksofonie altowym, tenorowym oraz barytonowym. Rytmiczny i szybki styl gry Parkera jest połączeniem wczesnych odmian bebopu, wykonywanych przez Charliego Parkera i Cannonballa Adderleya z funkiem, wzbogaconym o innowacyjne elementy autorstwa Browna.
5 MARCA
Zadymkowa publiczność przeniesie się do położonego 1000 m n.p.m. schroniska na Szyndzielni. W tej beskidzkiej scenerii wystąpi zespół stylu etno. Psio Crew prezentuje nowatorskie połączenie tradycyjnych, góralskich melodii z elementami drum and bass, trip hop i dub, ragga, hip-hop i jazzu. Ich wizytówką jest zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem.

6 MARCA
W niedzielne popołudnie (6 marca) tradycyjnie zaprosimy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej do Klubu Klimat na darmowy koncert – tym razem wystąpi legenda polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski ze swoim kwintetem.

Gospodarzem festiwalowej gali w sali koncertowej NOSPR w Katowicach będzie Terence Blanchard – wielokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej, znany powszechnie ze współpracy ze Spikiem Lee, dla którego skomponował muzykę do takich obrazów jak „25th Hour”, „Malcolm X” czy „Plan doskonały”. To właśnie muzyka filmowa będzie motywem przewodnim wieczoru. Amerykański kwintet Terence’a Blancharda wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali, a jako solistki wystąpią znakomite wokalistki: Dee Dee Bridgewater (trzy nagrody Grammy), China Moses i Becca Stevens. To wielkie, multimedialne show zatytułowane „The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard” miało od 2003 roku kilkanaście wykonań w największych salach koncertowych świata, ale w Polsce zaprezentowane będzie po raz pierwszy.

Festiwalowi towarzyszyć będą tradycyjnie wystawy fotografii i plakatu. Już od 8 lutego w pasażu głównym bielskiej Galerii Sfera będzie można oglądać wystawę pt. „18 lat LOTOS Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej”, a na niej zdjęcia ze wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu autorstwa 16 najlepszych fotografów współpracujących Zadymką. .
Od 1 do 6 marca zaprezentowana zostanie wystawa plakatu „50 lat Jazzu nad Odrą” – jest historia jednego z najstarszych europejskich festiwali jazzowych, ukazaną właśnie przez festiwalowe plakaty.
Warto dodać, że w Galerii Sfera stanie festiwalowa scena promocji, na której grać będą uczniowie bielskiej szkoły muzycznej, a w Nowym Klubie prezentować się będą studenci Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!