Ważne
  Zmarł Andrzej Baturo. Wybitny fotografik z Bielska-Białej....

  Zmarł Andrzej Baturo. Wybitny fotografik z Bielska-Białej. Twórca FotoArtFestivalu

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj rano, 9 czerwca 2017 roku, w Bielsku-Białej w wieku 77 lat zmarł Andrzej Baturo - wybitny artysta fotografik, działacz kultury, twórca i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej, dyrektor generalny międzynarodowego FotoArtFestivalu, ale przede wszystkim wspaniały, ciepły człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych.
  Zmarł Andrzej Baturo. Wybitny fotografik z Bielska-Białej. Twórca FotoArtFestivalu

  ©Galeria Bielska BWA

  Andrzej Baturo urodził się 16 maja 1940 roku w Wilnie. Swoje życie prywatne i artystyczne związał kolejno z Olsztynem, Warszawą i Bielskiem-Białą.

  Jak przypomina Galeria Bielska BWA, Andrzej Baturo znany był już w latach 70. ub. wieku jako autor fotografii socjologicznej i fotoreportaży prasowych umieszczanych w ważnych wówczas tytułach w Polsce, m.in. w „Polityce", „itd" i „Razem", a także za granicą, np. w „Der Spiegel", „National Geographic", „Voyage", ukazujących codzienne życie Polaków w dobie PRL-u. Uznawany był za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu - dwukrotny zdobywca tytułu Fotoreportera Roku (1973, 1976).

  Znany był także z fotografii górskiej i pejzażowej, którą zajął się na dobre w latach 80. XX wieku - i w tej dziedzinie ukazując swoją wrażliwość i mistrzostwo ujęć; np. w 1989 roku otrzymał Grand Prix i I nagrodę na prestiżowym Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji.

  Był fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival – międzynarodowy przegląd wybitnej światowej fotografii, ściągający do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

  W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury „Ikar"; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez); w 2009 roku otrzymał Brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis"; w 2014 Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

  W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna jego prac pt. „50 lat z fotografią” (8 marca - 6 kwietnia 2014), ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku. Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule.

  Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

  Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: „Beskidy", „Cieszyn" (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie", „Bielsko-Biała", „Mistrzowie krajobrazu". Album „Beskidy" otrzymał prestiżową nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

  Andrzej Baturo 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama