KWK Piast w Bieruniu: Najdłuższy strajk 14-28 grudnia 1981...

  KWK Piast w Bieruniu: Najdłuższy strajk 14-28 grudnia 1981 r.

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Demski

  Jerzy Demski ©Mateisz Demski

  Strajk na KWK Piast w Bieruniu rozpoczął się 14 grudnia 1981 r. i trwał 14 dni. Jednym z najmłodszych strajkujących był 21-letni naówczas Jerzy Demski, który na kopalni zaczął pracować cztery miesiące wcześniej. Dziś jest w Honorowym Komitecie Obchodów 35. rocznicy tego najdłuższego strajku w powojennym górnictwie.
  Jerzy Demski

  Jerzy Demski ©Mateisz Demski

  14 grudnia 1981 r. to był poniedziałek.
  Jak zwykle, stawiliśmy się do pracy, zjechaliśmy na dół i dopiero tam usłyszeliśmy dekret stanu wojennego, w którym usłyszeliśmy, co nam grozi za różnego rodzaju nieposłuszeństwo, z karą śmierci włącznie. To zrobiło wrażenie, ale potem rozeszliśmy się do pracy. Dopiero po szychcie padło hasło: Nie wyjeżdżamy. Dołączyli do nas ci, którzy przyszli na drugą zmianę – wspomina Jerzy Demski, jeden z najmłodszych uczestników strajku w KWK Piast.
  Wiekiem i stażem. Miał 21 lat i pracownikiem kopalni był od czterech miesięcy. - To była spontaniczna decyzja. Może inaczej byłoby, gdyby każdy mógł ją podjąć sam, indywidualnie, w domu, ale w grupie wszyscy czują się mocni - mówi.

  Strajk na KWK Piast 14-28 grudnia 1981 r.: Różne fazy


  Strajk trwał 14 dni, do 28 grudnia. Przechodził różne fazy. Na początku była euforia, ale potem nadszedł 16 grudnia i wieść o strzałach na „Wujku”. – W pewnym momencie poszła pogłoska, że nie tylko na „Wujku”, ale wszędzie strzelają i zrobiło się groźnie – opowiada Jerzy Demski, dziś szef Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KWK Piast w Bieruniu. – Początkowo było jedzenie dowożone przez rodziny i znajomych, były listy od najbliższych, ale z czasem to się skończyło. Odmawiano nam nawet doładowania lamp. Zostaliśmy bez światła. Zakazano przekazywania nam żywności i tak naprawdę, strajkujący zostali wzięci głodem.

  Strajk na KWK Piast w Bieruniu: Kopalnia była w dobrych rękach


  Do dziś dumny jest ze swoich 11 nieobecności, które figurują w jego historii pracy (sobót i niedziel do strajku nie wliczono). – Choć strajkowaliśmy, to kopalni bez opieki nie zostawiliśmy. Wykonywaliśmy wszystkie prace niezbędne do jej funkcjonowania. Kopalnia była w bardzo dobrych rękach – podkreśla, a cieszy się z jednego: że na „Piaście” nie ma krzyży; że tu nikt nie zginął, ale nie chciałby, żeby coś takiego kiedyś się powtórzyło.
  - Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. W tej chwili 80 proc. załogi kopalni to młodzi, niedoświadczeni ludzie. Nie życzę im, by kiedykolwiek musieli podejmować decyzję o strajku. Strajk bardzo łatwo rozpocząć (są emocje, entuzjazm), ale trudno go zakończyć. O tym trzeba wiedzieć – mówi Jerzy Demski, członek Komitetu Obchodów 35-lecia Strajku na Piaście.
  Do zdjęcia stanął z jedynym ocalałym ze strajku hełmem górniczym. Wszystkie zostały zniszczone, ponieważ były na nich namalowane symbole Solidarności. Na tym, który trzyma w ręku czytamy m.in. "ZA wolność Polaków w Ojczyźnie".


  Strajk na KWK Piast w Bieruniu - 35 lat później. Obchody rocznicy


  O godz. 5.40 na cechowni odbyła się uroczysta masówka. O godz. 10 początek sztafety ,,Ocalić od zapomnienia”, w której udział wezmą m.in. Witold Bańka, minister sportu i turystyki, Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, gen. Roman Polko , dowódca Grom-u, były hokeista Mariusz Czerkawski, tenisistki siostry Agnieszka i Urszula Radwańska .
  Start na rondzie im. Strajku Górników KWK Piast, meta - Pomnik Upamiętniający Ofiary Pacyfikacji KWK Wujek.
  Jutro o godz. 10 - msza św. w kościele św. Barbary, godz. 12 - akademia w PZS Bieruń. Zaproszenie otrzymali prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CIULE

   WACEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A WY ZWIAZKOWE CIULE GDZIE EMERYCKI DEPUTAT WEGLOWY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda

   Ryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A 14 nastke przpierdzielił . Gęba rozdarta na masuwce a nic nie załatwił tylko obietnice jak to nie walczą sprzedawczyki . Wszystkie zwiaski do jednego wora nieroby jedne i za bramę won

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   panie związkowcu walczył pan o praworządność w 1981 roku? a w 2015...co???

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a w roku 2015 jako przewodniczący ZZPD i Rady Krajowej pozwolił przyłożył rękę do łamania praworządności w KW SA, będąc na szczycie kariery związkowej, jedyny członek najwyższych władz związkowych...rozwiń całość

   a w roku 2015 jako przewodniczący ZZPD i Rady Krajowej pozwolił przyłożył rękę do łamania praworządności w KW SA, będąc na szczycie kariery związkowej, jedyny członek najwyższych władz związkowych w górnictwie-ODEBRALIŚCIE PAN GŁOSUJĄC ZA ODEBRANIEM DEPUTATÓW WĘGLOWYCH EMERYTOM !!!Co za hipokryzja.
   Nie mam ochoty być po 35 latach na "gelyndrze" wśród dwulicowców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mantra teledysk upamietniajacy

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.youtube.com/watch?v=0-K9iaxYMmU
   Utwór nagrany z bieruńskimi muzykami opowiadający o najdłuższym strajku dołowym na KWK "Piast" w 1981 r. zespol MANTRA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama