Sędzia Anna Maria Wesołowska w Bieruniu: Bieruń bez przemocy...

  Sędzia Anna Maria Wesołowska w Bieruniu: Bieruń bez przemocy ZDJĘCIA

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sędzia Anna Maria Wesołowska w Bieruniu
  1/35
  przejdź do galerii

  Sędzia Anna Maria Wesołowska w Bieruniu ©Jolanta Pierończyk

  Sędzia Anna Maria Wesołowska była gościem w Bieruniu w ramach projektu "Bieruń bez przemocy". Okazuje się, że przemocą wobec dziecka są m.in. negatywna ocena czy porównywanie do rodzeństwa lub kolegów.
  - Tu jest normalne życie. Tu są normalne rodziny. Nie ma anonimowości. Dzieci potrafią rozmawiać. Tu jest dobry samorząd, tu jest po prostu dobrze – od takich pochwał zaczęła swoje spotkanie – w ramach projektu „Bieruń bez przemocy” – z rodzicami bieruńskich szkół i przedszkoli sędzia Anna Maria Wesołowska, która najpierw spotkała się z przedszkolakami i uczniami.

  Ale i w takich przedszkolach i szkołach zachęcała do zakładania kącików prawnych. Nie tylko zresztą tam, ale także w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach. Żeby uczyć się prawa.


  - Bo prawo będzie służyło tylko wtedy, gdy się je pozna – podkreśliła, dodając, że w jego poznaniu mogą pomóc koordynatorzy ds. kontaktów ze społeczeństwem, którzy w sądach okręgowych pojawili się w maju br. Zachęcała też do korzystania z przysługującego każdemu dorosłemu obywatelowi do uczestnictwa w rozprawach. Zachęcała do zabierania na nie młodzież, ale w takich przypadkach trzeba zawsze poprosić o zgodę sędziego prowadzącego rozprawę.

  Swoją edukacyjną działalność podjęła – jak powiedziała – „z niezgody na to, by dzieci zasiadały na ławie oskarżonych”.

  - Na sali sądowej muszę wydać wyrok. Tutaj mogę uczyć, gdzie jest granica pomiędzy głupim wybrykiem a wykroczeniem czy wręcz przestępstwem – mówiła. – A te granice się zatarły, nawet dorosłym.

  I dała przykład gimnazjalisty z bogatego domu, wzorowego ucznia, który żeby kupić różę na Dzień Kobiet, brakujące 5 zł ukradł chłopcu z podstawówki i jeszcze go przy tym poturbował, bo ten nie chciał mu oddać tych pieniędzy.

  - Dziesięć lat temu 80 proc. słuchaczy na sali było przekonanych, że jest zwykłym przestępcą, dziś w 600-osobowej sali tylko 10 osób uważa, że ten czyn jest przestępstwem. Jak żyć, gdy nie znamy granic? – zastanawiała się najbardziej znana sędzia w Polsce.

  Przypadek ten stał się tematem jej pierwszego felietonu pt. „Chłopiec z różą”. Każdy następny powstawał w oparciu o akta konkretnej sprawy młodych ludzi, których wybryki skończyły się w sądzie, bo – jak twierdzili potem – nie wiedzieli, że robią źle. Wszystkie złożyły się na książkę pt. „Bezpieczna młodzież”.

  Rodzice natomiast usłyszeli, że przestępstwami wobec dzieci są m.in. negatywna ocena i porównywanie ich do rodzeństwa lub kolegów. – Te bolą najbardziej, bardziej niż jakikolwiek klaps – mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska. – Są to po prostu formy przemocy psychicznej wobec dziecka, które mogą prowadzić do tragedii.
  Przykładem była pewna młoda dzieciobójczyni, która od dziecka była porównywana do brata. On robił wszystko dobrze, ona – zawsze wszystko źle. Kiedy została matką, a ojciec powiedział jej, że nawet własnym dzieckiem się zająć dobrze nie potrafi, nie wytrzymała, wróciła do maleństwa, zawinęła w kocyk i udusiła.

  - Nie da się żyć ze świadomością, że się jest najgorszym. Każdy potrzebuje akceptacji, aprobaty – mówiła, dodając, że proste słowo „kocham cię” potrafi czynić cuda i że niezwykle ważne jest skupianie się na tym, co w dziecku dobre niż na tym, co jest jego słabą stroną.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Czy rozumiesz gwarę uczniów? To jest wyzwanie! ROZWIĄŻ QUIZ  Zadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEO  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  NOGA Z GAZU: Raport z dróg Patryka Drabka
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem