Biskup Jan Kopiec w Bytomiu świętuje jubileusz 45-lecia...

  Biskup Jan Kopiec w Bytomiu świętuje jubileusz 45-lecia święceń kapłańskich ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Msza święta w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach była podziękowaniem za jubileusz 45-lecia iświęceń kapłańskich bp Jana Kopc
  1/28
  przejdź do galerii

  Msza święta w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach była podziękowaniem za jubileusz 45-lecia iświęceń kapłańskich bp Jana Kopca. ©Olga Krzyżyk

  W niedzielę, 30 kwietnia, podczas mszy świętej w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach uczczono jubileusz 45-lecia święceń kapłańskich ks. bp. Jana Kopca. Bp Jan Kopiec jest biskupem diecezjalnym diecezji gliwickiej.
  Przypomnijmy, że biskup Jan Kopiec otrzymał święcenia kapłańskie 30 kwietnia 1972 r. w katedrze opolskiej z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa.

  Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 r. w Zabrzu w rodzinie robotniczej, jednak od 1948 roku mieszkał w Szombierkach, gdzie chodził do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu w 1961 r. uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Bytomiu-Bobrku, w którym uzyskał świadectwo dojrzałości w 1965 roku.


  Zobacz galerię

  W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego z siedzibą w Nysie. W latach 1966–1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po zakończeniu służby wrócił do Seminarium i wkrótce otrzymał święcenia kapłańskie.

  Przez 6 lat pracował jako wikariusz, następnie został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie nauk pomocniczych historii (archiwistyki), które ukończył w 1982 r. uzyskaniem stopnia doktora teologii w zakresie historii Kościoła.

  5 grudnia 1992 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej (biskupem tyt. Cemeriniano), a święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Papieża. Biskup opolski Alfons Nossol mianował go w diecezji wikariuszem generalnym oraz członkiem Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej.

  W ciągu 19 lat posługi pasterskiej biskup Jan Kopiec – poza 5 parafiami – sprawował posługi pontyfikalne we wszystkich parafiach diecezji, w tym w wielu z nich wielokrotnie. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI mianował Jana Kopca biskupem diecezjalnym diecezji gliwickiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama