Bytom: Budżet na 2017 rok przegłosowany. Niezgodnie z...

  Bytom: Budżet na 2017 rok przegłosowany. Niezgodnie z prawem?

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Projekt uchwały budżetowej Bytomia nie został zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, ale radni BIS i WB go przegłosowali
  1/5
  przejdź do galerii

  Projekt uchwały budżetowej Bytomia nie został zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, ale radni BIS i WB go przegłosowali ©Iwona Makarska

  Projekt uchwały budżetowej Bytomia nie został zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Na sesji Rady Miejskiej 29 grudnia radni przegłosowali projekt. Opozycja uważa, że jest niezgodny z prawem i zamierza go skarżyć.
  Radni BIS i WB 29 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej odrzucili wniosek opozycji o odesłanie budżetu do projektodawcy Później przegłosowali obecny budżet. Opozycja projekt budżetu zamierza skarżyć do RIO i wojewody.

  Ponad 760 mln zł dochodów, 830 mln wydatków oraz niemal 75 mln zł zadłużenia zakłada budżet Bytomia na 2017 rok. Opinię, czy miasto będzie w stanie funkcjonować z takim budżetem, miała wydać Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Przedłożony przez prezydenta Bytomia projekt uchwały budżetowej, nie został przez izbę zaakceptowany.

  - RIO stwierdziła, że prezydent Damian Bartyla wpisał do budżetu zaniżone wartości poręczeń, których udzieliła gmina - twierdzi radny opozycji Michał Bieda. I wyjaśnia dokładniej sytuację: - Problem polega na tym, że pojawiły się okoliczności, które dodatkowo mogą obciążyć budżet Bytomia na kilkanaście milionów złotych. Protestujemy także przeciwko planom prezydenta Damiana Bartyli zadłużenia Bytomia na ponad 500 milionów złotych. Już w najbliższych latach miasto będzie spłacało ponad 40 milionów rocznie. Za to można postawić cztery nowe baseny. Nie warto się tak zadłużać - dodaje radny Bieda.

  W uchwale budżetowej Bytomia na rok 2017 czytamy, że najwięcej, bo ponad 240 mln złotych władze miasta planują wydać w nowym roku na oświatę i wychowanie, sporo, ok. 150 mln zł na rodzinę, ok. 74 mln zł na transport i łączność, podobną kwotę na gospodarkę mieszkaniową. Ponad 65 mln zł będzie przeznaczonych na pomoc społeczną w Bytomiu, a ok. 63 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

  Miasto przewiduje spłacić zadłużenie kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (65 mln zł) , środkami ze sprzedaży papierów wartościowych (9 mln 432 tys. 652 zł) oraz pożyczką z WFOŚiGW (293 tys. 498 zł).

  Prezydent powinien skorygować budżet zgodnie z nakazem RIO, w przeciwnym razie budżet będzie niezgodny z prawem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budżet

   Limal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Bez komentarza

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama