Bytom: III Zlot Magirusów

  Bytom: III Zlot Magirusów

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bytom: III Zlot Magirusów
  1/106
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni

  Dziś, 3 września, punktualnie o godzinie 12.00, bytomski rynek został opanowany przez wozy bojowe straży pożarnej i miłośników motoryzacji. A wszystko za sprawą Bytomskiego Zlotu Magirusów, który gości w mieście już po raz trzeci.
  Do Bytomia zjechały wozy strażackie z całej Polski. Pomysłodawcami imprezy są strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnikach. Właśnie tam, po prezentacji pojazdów na bytomskim rynku, odbył się wielki festyn rodzinny.

  Impreza co roku cieszy się ogromny powodzeniem. Przyciąga miłośników motoryzacji z całej Polski i w każdym wieku. Szczególną frajdę z przyjazdu magirusów mają najmłodsi bytomianie, którzy mogą przetestować każdy z pojazdów, usiąść za kierownicą wozu strażackiego, czy wypróbować znajdujący się w samochodzie sprzęt i obejrzeć panoramę Bytomia ze zwyżki strażackiej.


  Wśród pojazdów, które wzięły udział w tegorocznym zlocie można znaleźć prawdziwe perełki, jak wóz gaśniczy z 1923 roku.

  - Auto pochodzi z 1923 roku i oczywiście zostało wykonane przez firmę Magirus. W 1924 roku zostało przekazane jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kępnie, w województwie wielkopolskim. Najprawdopodobniej jest to jedyny taki pojazd w Europie jeżdżący do dziś wyłącznie na oryginalnych częściach - mówi Paweł Śpiewak i dodaje: - Auto jest nadal sprawne, a pompa podaje wodę. Warto podkreślić, że nasz magirus ma 95% oryginalnych części. Wymieniamy jedynie takie elementy jak np. uszczelki.

  Magirus posiada ciekawą historię. - W styczniu 1945 roku niemieccy urzędnicy chcieli uciec magirusem przed zbliżającymi się do Kępna Rosjanami. Wtedy strażacy wzniecili pożar pod pojazdem, uniemożliwiając im ucieczkę - wspomina Śpiewak. Wóz został wycofany z oddziału bojowego w latach 50-tych. Auto występowało kilkakrotnie w filmach m.in. Ferdydurke. Na co dzień stacjonuje w Izbie Muzealnej w Kępnie. Można tam zobaczyć także zabytkowe sikawki konne. Warto dodać, że Izba Muzealna działająca OSP Kępno jest wpisana do rejestru Izb Muzealnych Centralnego Muzeum Pożarnictwa.  W tym roku w ramach zlotu magirusów zaplanowano także pokazy dziecięcej drużyny pożarniczej OSP Wieruszowy. Drużyna liczy dziś 20 osób, a tworzące ją dzieci mają od 4 do 12 lat. Podczas występu dziecięcy oddział zaprezentował m.in. musztrę strażacką oraz przeprowadził symulację akcji gaśniczej.

  - Jesteśmy w drużynie od początku jej istnienia. Nasi dziadkowie są strażakami i mama też, więc i my postanowiliśmy wstąpić do dziecięcej straży pożarnej - mówi 12-letni Konrad Karśnia, który działa w dziecięcej drużynie strażackiej już od czterech lat.

  - Spotkamy się co tydzień i ćwiczymy przez dwie godziny m.in. rozwijanie węży, czy uczymy się udzielania pierwszej pomocy - dodaje jego 11 -letnia siostra, Natalia.

  Tuż po pokazach sprawnościowych wozy strażackie przejechał ulicami: Podgórną, Piłsudskiego, Strzelców Bytomskich, Łokietka, Suchogórską, Gombrowicza aż do ul. Żołnierskiej 41, gdzie odbyła się druga część imprezy.


  Podczas imprezy wybrany zostanie także najstarszy i najładniejszy pojazd zlotu.

  Impreza będzie trwała do późnego wieczora!

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama