Ważne
  Bytom: Rozbarczanie poświęcili pokarmy wielkanocne w...

  Bytom: Rozbarczanie poświęcili pokarmy wielkanocne w strojach regionalnych ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozbark to jedna z dzielnic Bytomia. W jego sercu znajduje się kościół św. Jacka. Parafia ta w 2015 roku świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. Żywe są tu dawne tradycje. W 2012 roku przywrócono zwyczaj święcenia wielkanocnych pokarmów w oryginalnych, rozbarskich strojach. W Wielką Sobotę kościół świętego Jacka dosłownie pęka w szwach. Przybywają tu nie tylko paradnie ubrani rozbarczanie i rozbarczanki, ale i mieszkańcy okolicznych miast. Zwyczaj ten stanowi kontynuację tradycji pielęgnowanej członków Gromady Rozbarskiej. W święceniu uczestniczyło około dwustu osób w strojach regionalnych. Zobaczcie zdjęcia!
  W Bytomiu-Rozbarku święcili pokarmy wielkanocne w strojach regionalnych
  1/124
  przejdź do galerii

  W Bytomiu-Rozbarku święcili pokarmy wielkanocne w strojach regionalnych ©Magdalena Mikrut-Majeranek

  Zobacz galerię

  Uroczystość w gwarze śląskiej poprowadził ks. Robert Chudoba. Kroszonki, sól, chleb, chrzan, baranek - wszystko to znalazło się w rozbarskich koszyczkach, które poświęcono dziś w kościele św. Jacka w Bytomiu. - Baranek jest najważniejszy. Kogo przedstawia? - zapytał ks. Chudoba najmłodszych rozbarczan. - Pana Jezusa - odpowiedziały zapytane dzieci.

  Inicjatorem przywrócenia tradycji święcenia pokarmów w tradycyjnych strojach jest j Piotr Mankiewicz, właściciel Muzeum Chleba w Radzionkowie.
  - Z każdym rokiem przybywa osób, które przychodzą i chcą wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. W ubiegłym roku przyszło prawie 200 osób – mówi Piotr Mankiewicz. Do udziału w uroczystości zachęcamy nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież – dodaje Mankiewicz.

  - To piękny zwyczaj. Życzę wam, żebyście to kontynuowali, ale pamiętajcie też, że Pan Bóg jest tu najważniejszy, a nie cepeliada - powiedział ks. Robert Chudoba.

  Nie należy jednak zapominać o tym, że Gromada Rozbarska uczestniczy we wszystkich najważniejszych uroczystościach kościelnych, które odbywają się w kościele św. Jacka. Powrót do zapomnianych tradycji parafia zawdzięcza ks. proboszczowi Tadeuszowi Paluchowi. Tutejsi mieszkańcy skrzętnie przechowują stroje swoich przodków i ubierają je m.in. w Wielką Sobotę, podczas procesji Bożego Ciała, czy w czasie odpustu parafialnego.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama