Bytom zrezygnował z 2 mln dotacji na rzecz walki z...

  Bytom zrezygnował z 2 mln dotacji na rzecz walki z bezrobociem

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom zrezygnował z 2 mln dotacji na rzecz walki z bezrobociem
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Piotr Kalsztyn

  Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu wystąpił o zmniejszenie kwot przyznanych na realizację projektów mających na celu walkę z bezrobociem. Miasto straci prawie dwa miliony złotych.
  Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu wystąpił o zmniejszenie kwot przyznanych na realizację projektów: „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu” oraz „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Bytomiu” o odpowiednio 400 000 złotych i 1433 500 złotych. Proces zmniejszania jest w toku.

  - Sfera społeczna to naszym zdaniem oprócz gospodarki i poprawy bazy materialnej bardzo ważna droga ratowania miasta, pchnięcia go na właściwe tory – powiedział nam w środę radny Andrzej Kostek. - Obszar społeczny jest potężnym wyzwaniem i poraża nas to, że pan prezydent w tej materii milczy. W czerwcu 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport wraz z diagnozą dotyczącą rozwiązywania problemów społecznych Bytomia, a prezydent do dziś nie odniósł się do tego raportu - dodał radny. Przypomnijmy, że temat raportu pojawił się na poniedziałkowej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

  - To skandal, że w mieście, w którym stopa bezrobocia wynosi 16 %, Powiatowy Urząd Pracy dobrowolnie rezygnuje ze środków na zwalczanie bezrobocia. To zaczyna wyglądać tragikomicznie – mówi radny Mariusz Wołosz.

  Z dokumentów przesłanych 20 września przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach do radnego Michała Biedy jasno wynika, że Bytom zrezygnował z prawie 2 milionów złotych na realizację projektów skierowanych do bezrobotnych mieszkańców.

  - To ewenement na skalę kraju. Pomimo tego, że bezrobocie w Bytomiu jest jednym z największych w rejonie, rezygnujemy z dotacji na walkę z nim - dodaje Wołosz i wtrąca: - Władze miasta zwalczają bezrobocie poprzez rezygnację ze środków na jego zwalczanie.

  - Tracimy te środki bezpowrotnie. To kolejny wyraźny sygnał, że Bytom nie jest przygotowany na wydatkowanie środków z OSI. Obawiam się, że zwalczanie bezrobocia ograniczy się do kolejnych obietnic utworzenia nowych miejsc pracy - kwituje radny.

  - Rok temu przyjęliśmy strategię rozwiązywania problemów społecznych. Wygląda na to, że jest to kolejny dokument odłożony na półkę. Został uchwalony i tyle. Nigdy nie ujrzał światła dziennego chociażby na komisjach - mówi radny Kostek. - Oby nie stało się tak samo z Gminnym Programem Rewitalizacji - ostrzega radny.

  - Pan prezydent od początku mocno zabiega o inwestycje twarde, a jego dwie sztandarowe inwestycje to centrum przesiadkowe i kompleks sportowy. To inwestycje niedopasowane do potrzeb Bytomia. Sfera społeczna leży tu odłogiem, a to właśnie nią trzeba się zająć w pierwszej kolejności - komentuje.

  - Pieniądze z PUP powinny trafić do bytomian w postaci różnych form wspierania zatrudnienia - mówi radny Michał Bieda. - W całym kraju stopa bezrobocia znacząca się obniżyła, natomiast u nas jest to bardzo powolny proces. Decyzja o oddaniu środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem w mieście, gdzie jest ono tak wysokie, jest skandaliczna - podkreśla.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   silver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a jak by 2 mln miały do jego prywatnej kieszonki wpaść to by wziął a tak to nie bo jakoś trzeba je zagospodarować co znaczy że 4 litery ruszyć i za robote sie wziąść

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jojco

   jojco i jajco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przepadają dotacje, nic nie wychodzi a przecież Damian B. to najlepszy, wielokrotnie odznaczany menadżer. Pamiętamy, że dostał złoty medal od technika budowlanego Leszka czy złoto od Tadka z...rozwiń całość

   Przepadają dotacje, nic nie wychodzi a przecież Damian B. to najlepszy, wielokrotnie odznaczany menadżer. Pamiętamy, że dostał złoty medal od technika budowlanego Leszka czy złoto od Tadka z Szombierek. Coś to się czepia marszałek Naszego medalisty.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekspert Wołosz- śmiech

   Bieda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ci dwaj eksperci nie stworzyli jeszcze żadnego tego miejsca pracy. Dziennik zachodni się kompromituje wykorzystując ich wypowiedzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Obrońca" bezrobotnych

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Oto jak jeden z najbardziej znanych bytomskich karierowiczów, miłośnik publicznych stołków, próbuje znowu dopłynąć do koryta, wykorzystując tym razem ponton, pt. "bezrobocie". Niedobrze się...rozwiń całość

   Oto jak jeden z najbardziej znanych bytomskich karierowiczów, miłośnik publicznych stołków, próbuje znowu dopłynąć do koryta, wykorzystując tym razem ponton, pt. "bezrobocie". Niedobrze się robi patrząc na to.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama