Co łączy Bytom i Leonarda DiCaprio? KZK GOP przypomina...

  Co łączy Bytom i Leonarda DiCaprio? KZK GOP przypomina „polskiego dziadka” gwiazdy Hollywood

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co łączy Bytom i Leonarda DiCaprio? KZK GOP przypomina „polskiego dziadka” gwiazdy Hollywood
  Ciekawostka z przystanku to akcja, jaką zapoczątkował KZK GOP. Rozpoczęto ją w Bytomiu, gdzie na dwóch przystankach znajdziemy frapujące pytanie - "Co łączy Leonardo Di Caprio z Bytomiem?".
  Co łączy Bytom i Leonarda DiCaprio? KZK GOP przypomina „polskiego dziadka” gwiazdy Hollywood
  - Chcemy tą akcją zwrócić uwagę pasażerów na ciekawe historie, na które można się natknąć podróżując po województwie śląskim. Co dwa tygodnie w kolejnych gminach będących członkami KZK GOP pojawiać się będą ciekawostki na przystankowych wiatach - wyjaśnia Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

  No więc co łączy słynnego, hollywoodzkiego aktora z Bytomiem? Odpowiedzią jest Stanisław Szukalski - artysta obieżyświat, którego rzeźby obecnie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
  Artysta już w latach 40. był zaprzyjaźniony był z rodziną DiCaprio, a Leonardo, który wielokrotnie mówił o nim jako o „polskim dziadku” do dziś finansowo wspiera wystawy poświęcone jego twórczości. Aktor w publicznych wypowiedziach wielokrotnie mówił, że Jack Dowson, grany przez niego w filmie „Titanic”, był inspirowany postacią zbuntowanego polskiego rzeźbiarza.

  Stanisław Szukalski urodził się w 1893 w Warcie koło Sieradza. Jego ojciec odwiedzał najdalsze zakątki świata: brał udział w II Wojnie Burskiej, odwiedził Brazylię. Na początku XX w. ojciec Stanisława razem z całą rodziną zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Staś Szukalski jako trzynastolatek uczęszczał do Chicago Art Institute. Po powrocie do ojczyzny został studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tu zetknął się z Jackiem Malczewskim i wieloma innymi wybitnymi artystami. Szukalski ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1913 roku. Do Polski wrócił pod koniec lat 20. XX w., dzięki wsparciu m.in. wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

  Śląski epizod w życiorysie artysty jest szczególnie ciekawy. W 1929 roku od wojewody śląskiego otrzymał interesującą propozycję. Jak pisze Barbara Szczypka-Gwiazda („O sztuce Górnego Śląska i przyległych ziem małopolskich”, Katowice, 1993): „władze wojewódzkie zamierzały wznieść w Katowicach pomnik symbolizujący powstańcze walki o wolność Śląska i jego prawa należenia do Polski”. Propozycję zaprojektowania i wykonania takiej rzeźby złożono Szukalskiemu. Proponowano mu też założenie szkoły rzeźbiarskiej. Propozycje te zostają przyjęte entuzjastycznie. Niestety, artysta, niespodziewanie… wyjeżdża do USA. Tam nie wiedzie mu się dobrze. W 1936 roku zostaje oficjalnie zaproszony do Polski, ale jego wystawa szybko przeradza się w gigantyczny skandal. W tym czasie znowu ratuje go Śląsk. Grażyński składa u niego konkretne zamówienia. M.in. na wykucie orła na fasadzie nowego budynku Urzędów Niezespolonych w Katowicach. Wkrótce dochodzą dwa następne orły na frontonie Muzeum Etnograficznego. Zostaje też zamówiony u niego pomnik Bolesława Chrobrego. Tej rzeźby nie skończył. Zaskoczony wybuchem II wojny światowej, rzeźbiarz o mało nie zginął w trakcie wrześniowych nalotów.

  Prace artysty można oglądać w Muzeum Górnośląskim.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielce żałosne

   to tworzenie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tej sztucznej historii G. Śląska.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama