Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę

  Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę
  1/35
  przejdź do galerii

  Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę ©Magdalena Grabowska

  Bytomska mniejszość niemiecka zmienia siedzibę. Teraz znajduje się przy ulicy Powstańców Warszawskich. Wcześniej organizacja miała swoją siedzibę przy ul. Piekarskiej.
  Zobacz galerię

  W Bytomiu jest 7 kół terenowych skupiających mniejszość niemiecką. Do bytomskiego oddziału Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego należy aż 700 członków. Dzisiaj, przy ul. Powstańców Warszawskich 13, odbyło się otwarcie nowej siedziby niemieckich mieszkańców Bytomia. Potrzeba zmiany, była podyktowana stanem zdrowia członków bytomskiej mniejszości niemieckiej. Stara siedziba mieściła się na ul. Piekarskiej 3 w oficynie na drugim piętrze, co sprawiało duże trudności dla członków towarzystwa.

  - Większość członków, ma 70 lat, więc nie są w stanie wejść na drugie piętro. Jak wszystkie kamienice w Bytomiu, stara siedziba wyglądała dosyć tragicznie. Dojście od ulicy Piekarskiej do naszej siedziby wymagało dużo zdrowia. Wybraliśmy lokal z łagodnym wejściem. Mamy na uwadze, że sytuacja finansowa miasta nie jest zbyt ciekawa, jest naprawdę trudna, dlatego nie mamy jakiś tam wymagań finansowych względem miasta. Cieszymy się z tego, że każda nasza prośba dotycząca działalności czy to jakiś wydarzeń, cieszy się dużą pomocą i możemy liczyć na wsparcie miasta – mówi Marcin Jaksik, przewodniczący bytomskiego oddziału Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

  Urząd miasta dał trzy propozycje usytuowania nowej siedziby. Towarzystwo miało do wyboru lokalizację przy ul. Karola Miarki lub lokal po drugiej stronie ulicy przy Młodzieżowym Domu Kultury. Ze względu na łatwy dostęp do dworca autobusowego oraz linii tramwajowej, ostatecznie wybrano miejsce siedziby przy ul. Powstańców Warszawskich, które miało największą salę ze wszystkich innych propozycji.

  - Towarzystwo wspieramy i finansowo i organizacyjnie. Dzisiaj cieszymy się, że otwieramy ten lokal, mam nadzieję, że będzie służył mniejszości niemieckiej. Mieszkańcy niemieccy zapisali piękną kartę w historii Bytomia, odgrywali bardzo ważną rolę w różnych sferach naszego życia, w gospodarce, polityce, kulturze, sporcie - o tym należy pamiętać. Bytom jest miastem wielonarodowym i ta cecha stanowi o jego tożsamości, jest dla niego dużą wartością, a przede wszystkim cechą, którą Bytom wyróżnia – twierdzi prezydent Bytomia Damian Bartyla.

  Towarzystwo Społeczno-Kulturale Niemców Województwa Śląskiego działa od 1990 roku. Jego misją jest kultywowanie tradycji, historii oraz języka. Zrzesza osoby narodowości niemieckiej, jak również osoby nieposiadające pochodzenia niemieckiego, a chcące uczestniczyć w życiu organizacji.

  - W Polsce jest trzynaście mniejszości narodowych. Czujemy w tej chwili trudny okres, w którym rośnie ksenofobiczna i ugruntowana mowa nienawiści. To się przejawia w Internecie, ale to nie są tylko internetowe sprawy. Groziła nam nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Istniało niebezpieczeństwo, że przy przeprowadzeniu tej nowelizacji właściwie można by zburzyć każdy pomnik, również niemieckich żołnierzy z pierwszej wojny światowej, świadczący o niemieckiej przeszłości. Teraz się pisze nowa podstawa programowa, która właściwie w ogóle nie mówi o wielokulturowości. Koncentruje się zupełnie na innych, jednostronnych, narodowych wartościach. W związku z tym czujemy takie zacieśnianie sposobu myślenia o funkcjonowaniu państwa. To jest niebezpieczne dla mniejszości narodowych w ogóle, w tym również dla mniejszości niemieckiej – mówi Bernard Gaida, przewodniczący mniejszości niemieckich w Europie.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ETNOCYD + SCHIZOFRENIA

   sPERUN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Absurdalnie wśród zarządu tego germańskiego związku są potomkowie Piastów o nazwiskach Spyra i Jaksik (Sperun, Jakszyce Swarożyce) - wskutek wielowiekowej germanizacji nieświadomi swej własnej...rozwiń całość

   Absurdalnie wśród zarządu tego germańskiego związku są potomkowie Piastów o nazwiskach Spyra i Jaksik (Sperun, Jakszyce Swarożyce) - wskutek wielowiekowej germanizacji nieświadomi swej własnej bogatej aryjsko-słowiańskiej historii i aktywnie zwalczający bogatą kulturę swych własnych przodków.

   Ten służący etnocydowi germański związek finansowany jest przez przybyłych ze Skandynawi germańskich zaborców okupujących od ponad 800-lat nasze Kresy Połabskie, m.in. Serbołużyce i budowane przez Ślązaków Księstwo Kopnickie a do niedawna również Śląsk i Pomorze, oraz od ponad 1300-lat nasze Kresy Poreńskie, m.in. Boio-Arię, Perkunię-Hercynię i Spyrgowię, w tym miasta założone przez aryjskich Piastów - przodków w.w. "Niemców" czyli Spirę ("Noviomagus Nemetum", "Speyer") Spyrów i Iakšantię ("Xanten") Iakšyców (Jakšićów, Jakszyców).

   Więcej detali wpisując w wyszukiwarkę: SBB Spyrazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glückwunsch!

   Osa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Gratulacje dla MN z Bytomia. Wiele dobrych inicjatyw dzieje się właśnie w tym kole. Piękna, rodzinna atmosfera. Ludzie, którzy kochają to swoje miejsce na ziemi, pielęgnują i dbają o swoją...rozwiń całość

   Gratulacje dla MN z Bytomia. Wiele dobrych inicjatyw dzieje się właśnie w tym kole. Piękna, rodzinna atmosfera. Ludzie, którzy kochają to swoje miejsce na ziemi, pielęgnują i dbają o swoją tożsamość.
   Gratulacje również dla samorządu i p. Prezydenta Miasta, którzy wiedzą, że wielokulturowość to coś, z czego można być dumnym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To im się dawno należało.

   Bytomianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Bytomskiej Mniejszości Niemieckiej się to dawno należało. Na zdjęciach dużo młodych ludzi - to dobrze, że nie opuścili naszego miasta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przekonaj Łużyczan, że są Polakami...

   nawet jakbyśmy byli w DDR, już teraz byłoby dobrze...27 lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   z Leipzig masz niedaleko, możesz działać...albo oddaj Śląsk Niemcom, może nie będziesz musiał pracować aż tak daleko od domu...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łużyczanie od lat walczą o własny land .

   Turoszów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Germanie nie pozwalają im na samostanowienie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nierównowga

   pracujacy w Lipsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   A co z Mniejszością Polską w Niemczech.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ,,,

   **** (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a komu to potrzebne jak jestes polak siedz w ojczyznie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z mniejszością polska w Niemczech

   Bertrand (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Polacy w Niemczech nie są mniejszością narodową tylko migrantami podobnie jak wiele innych narodowości. Niemcy w Polsce zamieszkują swoje ziemie: Śląsk, Pomorze, Prusy Wschodnie od wieków a tylko...rozwiń całość

   Polacy w Niemczech nie są mniejszością narodową tylko migrantami podobnie jak wiele innych narodowości. Niemcy w Polsce zamieszkują swoje ziemie: Śląsk, Pomorze, Prusy Wschodnie od wieków a tylko ich przynależność państwowa się zmieniła. Polacy natomiast współcześnie opuścili swój kraj i dobrowolnie wybrali Niemcy jako kraj osiedlenia co sprawia, że ani standardy międzynarodowe, ani prawo niemieckie nie daje im statusu mniejszości narodowej a więc także przysługujących im praw. Takie grupy migranckie także wg polskiego prawa nie mają statusu mniejszości narodowej np. Wietnamczycy. Proszę więc nie porównywać statusu i praw Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce podobnie jak nie można porównywać gruszki do jabłka. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdura

   Zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Niemcy kolonizowali słowiańskie ziemie .Nareszcie część ich wróciła do prawowitych właścicieli.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama