Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę

Magdalena Grabowska
Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę
Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę Magdalena Grabowska
Bytomska mniejszość niemiecka zmienia siedzibę. Teraz znajduje się przy ulicy Powstańców Warszawskich. Wcześniej organizacja miała swoją siedzibę przy ul. Piekarskiej.

W Bytomiu jest 7 kół terenowych skupiających mniejszość niemiecką. Do bytomskiego oddziału Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego należy aż 700 członków. Dzisiaj, przy ul. Powstańców Warszawskich 13, odbyło się otwarcie nowej siedziby niemieckich mieszkańców Bytomia. Potrzeba zmiany, była podyktowana stanem zdrowia członków bytomskiej mniejszości niemieckiej. Stara siedziba mieściła się na ul. Piekarskiej 3 w oficynie na drugim piętrze, co sprawiało duże trudności dla członków towarzystwa.

- Większość członków, ma 70 lat, więc nie są w stanie wejść na drugie piętro. Jak wszystkie kamienice w Bytomiu, stara siedziba wyglądała dosyć tragicznie. Dojście od ulicy Piekarskiej do naszej siedziby wymagało dużo zdrowia. Wybraliśmy lokal z łagodnym wejściem. Mamy na uwadze, że sytuacja finansowa miasta nie jest zbyt ciekawa, jest naprawdę trudna, dlatego nie mamy jakiś tam wymagań finansowych względem miasta. Cieszymy się z tego, że każda nasza prośba dotycząca działalności czy to jakiś wydarzeń, cieszy się dużą pomocą i możemy liczyć na wsparcie miasta – mówi Marcin Jaksik, przewodniczący bytomskiego oddziału Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

Urząd miasta dał trzy propozycje usytuowania nowej siedziby. Towarzystwo miało do wyboru lokalizację przy ul. Karola Miarki lub lokal po drugiej stronie ulicy przy Młodzieżowym Domu Kultury. Ze względu na łatwy dostęp do dworca autobusowego oraz linii tramwajowej, ostatecznie wybrano miejsce siedziby przy ul. Powstańców Warszawskich, które miało największą salę ze wszystkich innych propozycji.

- Towarzystwo wspieramy i finansowo i organizacyjnie. Dzisiaj cieszymy się, że otwieramy ten lokal, mam nadzieję, że będzie służył mniejszości niemieckiej. Mieszkańcy niemieccy zapisali piękną kartę w historii Bytomia, odgrywali bardzo ważną rolę w różnych sferach naszego życia, w gospodarce, polityce, kulturze, sporcie - o tym należy pamiętać. Bytom jest miastem wielonarodowym i ta cecha stanowi o jego tożsamości, jest dla niego dużą wartością, a przede wszystkim cechą, którą Bytom wyróżnia – twierdzi prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Towarzystwo Społeczno-Kulturale Niemców Województwa Śląskiego działa od 1990 roku. Jego misją jest kultywowanie tradycji, historii oraz języka. Zrzesza osoby narodowości niemieckiej, jak również osoby nieposiadające pochodzenia niemieckiego, a chcące uczestniczyć w życiu organizacji.

- W Polsce jest trzynaście mniejszości narodowych. Czujemy w tej chwili trudny okres, w którym rośnie ksenofobiczna i ugruntowana mowa nienawiści. To się przejawia w Internecie, ale to nie są tylko internetowe sprawy. Groziła nam nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Istniało niebezpieczeństwo, że przy przeprowadzeniu tej nowelizacji właściwie można by zburzyć każdy pomnik, również niemieckich żołnierzy z pierwszej wojny światowej, świadczący o niemieckiej przeszłości. Teraz się pisze nowa podstawa programowa, która właściwie w ogóle nie mówi o wielokulturowości. Koncentruje się zupełnie na innych, jednostronnych, narodowych wartościach. W związku z tym czujemy takie zacieśnianie sposobu myślenia o funkcjonowaniu państwa. To jest niebezpieczne dla mniejszości narodowych w ogóle, w tym również dla mniejszości niemieckiej – mówi Bernard Gaida, przewodniczący mniejszości niemieckich w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mniejszość niemiecka z Bytomia ma nową siedzibę - Dziennik Zachodni