Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Bytomia obejmie starówkę, Rozbark, Zgorzelec

Magdalena Nowacka-Goik
Część Rozbarku znalazła się w obszarze rewitalizacji. Na terenach dawnej KWK Rozbark może powstaną nowe zakłady pracy
Część Rozbarku znalazła się w obszarze rewitalizacji. Na terenach dawnej KWK Rozbark może powstaną nowe zakłady pracy archiwum piotr zawojek
W poniedziałek odbyła się prezentacja terenów, które mają szansę na odnowę. Prezentacja była jednak zawiła. Trudno ocenić, co, kiedy i jak będzie rewitalizowane

O rewitalizacji Bytomia mówi się od wielu miesięcy. Chociaż na konkrety w formie np. prac budowlanych potrzeba jeszcze około 2 lat, to urzędnicy podkreślają, że gruszek w popiele nie zasypiają. Z informacją dla przeciętnego mieszkańca jest jednak kulawo. Można się było o tym przekonać podczas poniedziałkowego spotkania-konsultacji, dotyczącego obszaru rewitalizacji.

W rozpoczęciu konsultacji społecznych, dotyczących obszaru rewitalizacji Bytomia, wzięli udział eksperci z krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast. Dr Wojciech Jarczewski wskazał obszary do rewitalizacji. Głównie jednak skupił się na metodologii badań i wyjaśnianiu szczegółów ustawy. - Przystępując do wskazania obszaru rewitalizacji, podzieliliśmy go na etapy. Każdy z obszarów musiał spełnić warunek związany z problemem społecznym plus musiał tu występować jeszcze dodatkowy czynnik z tych przez nas wyszczególnionych, jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, problemy demograficzne i edukacyjne - wyliczał. Wyjaśniał też, że zgodnie z przepisami, rewitalizacją nie można objąć całego miasta. W sumie będzie się odbywała na 10,84 proc. obszaru Bytomia.

Ostatecznie na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że obszar rewitalizacji składa się z 6 jednostek urbanistycznych zamieszkałych przez 29 procent mieszkańców miasta, obejmujących 5,71 procent powierzchni Bytomia. Dodatkowo jest jeszcze 9 niezamieszkałych, obejmujących 4,91 proc. miasta, na których mają być realizowane takie działania, które mają pomóc przeciwdziałać negatywnym zjawiskom.

Mapka, na której pokazano zaznaczone do rewitalizacji obszary, nie dla wszystkich była przejrzysta. Kto potrafił, zlokalizował tu śródmieście: starówka, północ i zachód, część dzielnic Rozbark i Bobrek oraz Kolonię Zgorzelec. Wśród niezamieszkałych są tereny kopalni Centrum, dawnych KWK Rozbark i Szombierki, EC Szombierki, teren Huty Bobrek, zakładów „Orła Białego” przy ul. Siemianowickiej. Tam mogą powstać zakłady pracy.

Na portalu bytomodnowa.pl i w BIP-ie owszem, informacji jest sporo, i to całkiem konkretnych. - Zachęcam do skorzystania - mówiła Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich w UM. - Informacje są tak szczegółowe, że możemy dokładnie zobaczyć działkę, która znajduje się w obszarze rewitalizacji - zapewnia. I faktycznie to prawda. Szkoda, że prezentacja tego tak naprawdę nie pokazała. - Wystarczyłyby cztery przykładowe slajdy zamiast prezentacji, z której naprawdę dla przeciętnego, zwłaszcza starszego bytomianina, niewiele wynika - ocenia Sylwia Widzisz-Pronobis, architektka z Bytomia. Uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać do 2 marca. Projekt będzie głosowany na sesji 21 marca. Na szczęście, jeśli ktoś ma problem z internetem, może swoje uwagi przedłożyć i obejrzeć mapki w UM przy ul. Smolenia i przy Rynku 26/5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewitalizacja Bytomia obejmie starówkę, Rozbark, Zgorzelec - Dziennik Zachodni