„Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera...

  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera WIDEO+ZDJĘCIA

  Magdalena Nowacka-Goik

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom: „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera. W bytomskiej Operze Śląskiej zaprezentowana została we wtorek obsada premierowa opery „Romeo i Julia” w reżyserii Michała Znanieckiego. Zobaczymy ją 21 października.
  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskie
  1/103
  przejdź do galerii

  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskie ©PSZ

  W bytomskiej Operze Śląskiej zaprezentowana została obsada premierowa opery „Romeo i Julia” w reżyserii Michała Znanieckiego. Sztukę zobaczymy 21 października.

  To pierwsza produkcja słynnego i wielokrotnie nagradzanego reżysera, dla bytomskiego teatru. Jest ona jednocześnie zwieńczeniem obchodów jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Znanieckiego. Najsłynniejsza historia miłosna Szekspira w wersji francuskiej Charles’a Gounoda, ma szansę stać się wydarzeniem sezonu.
  Zamierzeniem twórców jest pokazanie nie tyle klasycznej historii miłości między młodymi ludźmi, a bardziej kontrastu między niewinnością kochanków, a brutalnością świata, konfliktami, znanymi w Weronie, ale i obecnymi w świecie współczesnym.

  Michał Znaniecki, znany z odwagi w realizacji operowych spektakli (wykorzystanie pustynnych plenerów, rzek) tym razem idzie tropem Szekspira, nawiązań do teatru elżbietańskiego, czyli teatru w teatrze. Są kryzy i dawne kostiumy oraz komentujący chór, którego członkowie najpierw zajmują się wprowadzeniem widzów w historię, a potem wcielają się w aktorów.

  - Pomyśleliśmy o prostocie, bo historia jest przecież tak bardzo znana i była też mało przerobiona przez Gounoda - mówi reżyser. - On dodał do tej historii tylko trochę więcej duchowości i bliskości Boga. Zwraca więc uwagę na kwestie przebaczenia i niewinności. Tu nie chodzi tylko o miłość, o mówienie „kocham, kocham” - podkreśla Znaniecki.

  Zobacz galerię

  Bassem Akiki, nowy dyrektor artystyczny Opery Śląskiej , odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne premiery, przyznaje natomiast:

  - Pierwsze nasze rozmowy z Michałem (Znanieckim-przyp.red.) dotyczyły tego, że jest to opera oparta na duetach, czterech pięknych duetach. I żadnego nie można wycinać, każdy nadaje dramaturgię - podkreśla.

  Więcej w „Dzienniku Zachodnim" w środę 11 października.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokad zmierzasz Opero

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Cóż, gdyby nie wystraszeni pracownicy to byście tu mieli inny artykuł, a nie tą laurke na zamówienie nowej dyrekcji. Warto czasem otworzyć szerzej oczy. Zobaczymy co z tego teatru zostanie w...rozwiń całość

   Cóż, gdyby nie wystraszeni pracownicy to byście tu mieli inny artykuł, a nie tą laurke na zamówienie nowej dyrekcji. Warto czasem otworzyć szerzej oczy. Zobaczymy co z tego teatru zostanie w dluższym czasie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Siess i Didur...

   Aida (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A moim zdaniem Siess i Didur w grobach się przywracają jak widzą to co się dzieje w Operze Śląskiej. Kolesiostwo sięga zenitow. Nie podlizujesz się - nie śpiewasz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kostiumy

   Kasja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dziwne te kostiumy... Część współczesna, inni niczym Mały Książę...dziwne...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widać...

   Fafik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Widać, że pod nowym kierownictwem Opera Śląska nie jest już tak hetero jak kiedyŚ. Oby te rządy młodzieży nie zakończyły się źle...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem