Teatromanii w Bytomiu już nie będzie. Za droga?

  Teatromanii w Bytomiu już nie będzie. Za droga?

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spektakle w ramach Teatromanii były robione z rozmachem i były oglądane z zapartym tchem

  Spektakle w ramach Teatromanii były robione z rozmachem i były oglądane z zapartym tchem ©fot. m. nowacka-goik

  W miejskim budżecie nie ma pieniędzy dla sztandarowych programów Bytomskiego Centrum Kultury. Znika Teatromania i HartOFFanie.
  Spektakle w ramach Teatromanii były robione z rozmachem i były oglądane z zapartym tchem

  Spektakle w ramach Teatromanii były robione z rozmachem i były oglądane z zapartym tchem ©fot. m. nowacka-goik

  Teatromania i HartOFFanie Teatrem to dwie najbardziej znane wizytówki Bytomskiego Centrum Kultury. Pierwsza realizowana była od 18 lat, druga od 13. Setki przedstawień, także plenerowych, występy międzynarodowych grup teatralnych, ale również projekty edukacyjne dla młodzieży. Na to brakuje pieniędzy. W przyszłym roku tych projektów już nie będzie.

  - Faktycznie, w przyszłym roku zostają zawieszone te projekty - przyznaje Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Dodaje, że koszty organizacji tych imprez są za duże w obecnej, trudnej sytuacji Bytomia. Po szczegóły odsyła do Ilony Łuczak, dyrektorki Beceku.

  - To są dwa najbardziej kosztowne projekty realizowane ostatnio przez BCK. W tym roku Teatromania kosztowała nas ok. 221 tysięcy złotych, odnotowaliśmy około 189 tysięcy złotych straty. HartOFFanie Teatrem był to koszt ok. 20 tys. zł. Na minusie to kwota ok. 15 tys. złotych - mówi Ilona Łuczak.

  Tymczasem w internecie , także na profilu Beceku, rozgorzała gorąca dyskusja. Internauci nie przebierają w słowach. Jest mowa o skandalu, pustyni kulturalnej, a nawet „samobójstwie” placówki. O tej decyzji krytycznie wypowiadają się także radni oraz Piotr Koj, były prezydent Bytomia. Ten ostatni przypomina likwidację Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu.

  Powstało też wydarzenie, zatytułowane „Dagmara Gumkowska”, na którym składane są podziękowania dla pomysłodawczyni i organizatorki tych imprez. „Warto powiedzieć, że oprócz Teatromanii i HartOFFania, zniknie także unikatowy cykl warsztatów dla nauczycieli „Akcja Edukacja”, który także koordynowała Dagmara. Płakać się chce, bo udawało się ściągać wspaniałych ludzi, profesjonalistów z całej Polski, którzy otwierali przed nauczycielami i animatorami możliwości dotykania różnorodnych form teatralnych i idei pedagogiki teatru” - napisała pani Ola.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za drogi? A stadion to już nie jest żadna fanaberia prezydenta tylko konieczna inwestycja?

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Międzynarodowy Festiwal trwający tydzień za 200 tysięcy złotych ? Z zespołami z Hiszpanii, Malty, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i oczywiście z czołowych teatrów polskich za taką kwotę? serio???...rozwiń całość

   Międzynarodowy Festiwal trwający tydzień za 200 tysięcy złotych ? Z zespołami z Hiszpanii, Malty, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i oczywiście z czołowych teatrów polskich za taką kwotę? serio??? Pracownik któremu się to udawało zorganizować, powinien dostać chyba nagrodę a nie wypowiedzenie....
   Tymczasem 2dniowe Dni Bytomia z zespołami pokroju Enej czy Zakopower kosztują nas ponad 1 mln złotych i wszystko jest ok. Nawalone miasto (wystarczyło przejść się parkiem), menelstwo i brud po tej imprezie. I to było super wg. Bartyli.. to była świetna decyzja i świetne, wysoko artystyczne przedsięwzięcie.

   Nie mówiąc już o jakże koniecznej i istotnej dla zrujnowanego miasta inwestycji p.t. Stadion Polonii Bytom. Zapewne ta wysoka "kultura" fizyczna poprawni znacząco zły wizerunek naszego miasta. To będzie piękna wizytówka, doprawdy.
   UM podobno chce się też pozbyć Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów.
   W mieście Bytom mieszkają tylko piłkarze i fani piłki nożnej. Rodziny i ludzie oczekujący czegoś więcej powinni gdzie indziej szukać swego miejsca. To jest polityka tego miasta. Smutne i żenujące.
   Ciekawe dlaczego wciąż stąd uciekają? Ani pracy, ani kultury, ani zadbanej przestrzeni. Pustynia.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama