Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie pierwsza taka "kosmiczna" proteza

Agata Pustułka
Michał Gadowski, paraolimpijczyk: Nowoczesne protezy zapewniają komfort uprawiania sportu
Michał Gadowski, paraolimpijczyk: Nowoczesne protezy zapewniają komfort uprawiania sportu Paweł Relikowski
W czwartek w Bytomiu po raz pierwszy w Polsce zostanie przetestowana najnowocześniejsca, niezniszczalna proteza stopy

Filip Chlebicki z Tychów musiał mieć amputowaną prawą nogę miesiąc po urodzeniu, gdy lekarze wykryli u niego raka kości. - Nie znam chodzenia bez protezy - mówi Filip, dziś 22-letni studen Inżynierii Dźwięku.

Dlaczego niezniszczalny?

To właśnie on, jako pierwszy Polak, w najbliższy czwartek, w Bytomiu, w siedzibie firmy Inovamed przetestuje najnowocześniejszą protezę stopy z włókna szklanego RUSH TM FOOT. Nowa stopa Filipa będzie niezniszczalna...

- Włókno szklane zastosowane do skonstruowania tej stopy, zostało opracowane z myślą o wykorzystaniu w przestrzeni kosmicznej. Od niedawna jest używane również w protetyce. -wyjaśnia Grzegorz Kosch, prezes firmy Inovamed. - Ten materiał jest praktycznie niezniszczalny a do tego jest niezwykle elastyczny. Może być wykorzystywany nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i utrzymać dynamiczny chód w najtrudniejszym terenie. Góry, piasek, czy błoto nie jest dla niej żadnym problemem. Można w niej biegać, skakać, grać w piłkę a nawet pływać - dodaje.

Stawiają na Bytom

Polscy pacjenci często narzekają na jakość protez, a przede wszystkim na zbyt małą kwotę refundacji jaką przezncza Narodowy Fundusz Zdrowia. Wtedy muszą decydować się na produkty gorszego gatunku. Trudne to jest przede wszystkim w przypadku osób, które straciły nogę w wieku dojrzałym.

- Ja nie miałem tych problemów, ale od znajomych wiem, że przyzwyczajenie się do protezy w wieku 20, 30 lat wymaga ogromnie dużo wysiłku, samozaparcia - dodaje Filip.

Dlatego Inovamend zaprasza od dziś, od poniedziałku na tydzień otwarty pod hasłem „Stawiamy Bytom na nogi”. Wszyscy, którzy umówią się na wizytę mogą liczyć na bezpłatne konsultacje w sprawie protez, wózków inwalidzkich, gorsetów ortopedycznych oraz pozostałego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Organizatorzy zapewniają też porady dotyczące refundacji przez NFZ.

- Wiele osób nawet nie wie, że mogliby się ubiegać o bardziej aktywny sprzęt, albo dodatkowo usprawnić ten, który już posiadają - mówi prezes Kosch. - W sposób szczególny dotyczy to starszych osób, które nie korzystają z internetu i nie są na bieżąco z informacjami o nowych programach, czy rozwiązaniach.

Dla wielu z nich, oznacza to systematyczny spadek aktywności, a w efekcie uwięzienie w czterech ścianach domu. Niestety takich osób jest bardzo wiele, a to właśnie starsze osoby, najczęściej potrzebują protez, wózków inwalidzkich i innego sprzętu ortopedycznego.

Jakość kosztuje

Od dzieciństwa zdążyłem wymienić wiele protez. Dopiero dwa lata temy, gdy przestałam rosnąć mam już protezę na stałe, ale bardzo chętnie przetestuję tę nowość - wyjaśnia Filip.

Gdy był mały nosił protezy sztywne, potem weszły na rynek zginające się w kolanie. Nauczył się jeździć na jednej narcie. Najnowocześniejsze to te modułowe, pozwalające na wymianę konkretnych elementów: stopy, kolana lub leja, który instalowany jest do podudzia i to od niego zależy komfort chodzenia.

Za dobrą protezę trzeba zapłacić kilkadziesiąt tys. zł. Elektroniczne to koszt kilkuset tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To będzie pierwsza taka "kosmiczna" proteza - Dziennik Zachodni