W Bytomiu powstał klub piłkarski amp futbolu dla osób...

  W Bytomiu powstał klub piłkarski amp futbolu dla osób niepełnosprawnych. Trenują na Szombierkach

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. W Bytomiu powstał klub
  1/18
  przejdź do galerii

  Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. W Bytomiu powstał klub ©Magdalena Grabowska

  Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo przeciwności losu, grupa 6 mężczyzn stworzyła niezwykłą drużynę piłkarską, która będzie grać w barwach Klubu Szombierki Bytom. Zawodnicy są po jednostronnej amputacji kończyny dolnej bądź górnej. Okazuje się, że bez problemu radzą sobie na boisku. - Brak ręki, czy nogi to nie jest żaden problem. Spróbujcie i bądźcie otwarci. Nie ukrywajcie się w domu, wyjdźcie i uprawiajcie ten sport - mówi jeden z zawodników, Łukasz Antulski, który ze swojego miejsca zamieszkania musiał przejechać 12 km, aby dzisiaj pojawić się na treningu.
  Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. Został uznany przez FIFA i być może niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. Pierwszy oficjalny turniej rozegrano w USA 29 lat temu. Obecnie uprawia się go w ponad 35 krajach, A co roku organizowane są międzynarodowe zawody.

  Do Polski również ten sport dotarł. W naszym mieście powstała jedna z nielicznych w naszym kraju drużyn ampfutbolowych. W niedzielę, o godzinie 11, na płycie stadionu Szombierki Bytom, odbył się jej pierwszy trening.

  - Mieszkam tu już 10 lat, stwierdziłem, że na Śląsku jest duży potencjał ludzki w tym sporcie. W drużynie mamy obecnie sześciu zawodników, z którymi rozpoczęliśmy właśnie treningi - opowiada Dariusz Hywel, założyciel Amp Futbol Szombierki Bytom, który wcześniej przez wiele lat był zawodnikiem innej, śląskiej drużyny ampfutbolowej - Kuloodporni Bielsko-Biała.

  Zawodnicy na początek istnienia swojego klubu, mają w planach przede wszystkim rozwój taktyczno-fizyczny oraz sparingi z podobnymi drużynami. W następnym sezonie piłkarskim, chcą dostać się do ampfutbolowej ekstraklasy. Co naturalne, dla ampfutbolowców reżim treningowy wygląda trochę inaczej, niż w zawodowym futbolu.

  Zobacz galerię

  - Są nieco zmodyfikowane i przystosowane do potrzeb naszych zawodników. Charakteryzują się przede wszystkim krótszymi odległościami do przebiegnięcia i zdecydowanie mniejszą intensywnością niż w normalnym treningu. W czasie treningów chcemy wybadać każdy element rzemiosła piłkarskiego u naszych zawodników. Musimy sprawdzić, jak chłopcy sobie radzą na boisku, jakie mają umiejętności i ogólną sprawność - wyjaśnia trener drużyny, Michał Kołton.

  Amp Futbol jest dyscypliną niszową w Polsce. Do tej pory w całym kraju funkcjonuje tylko pięć zespołów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "...przez wiele lat był zawodnikiem innej, śląskiej drużyny... "???????

   Cekin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ,"...przez wiele lat był zawodnikiem innej, śląskiej drużyny..." To jakiś żart? Redaktorzyna lub przekazujący mu informacje do artykułu ma niezły tupet. Gość był w drużynie BB chwilę i odszedł,...rozwiń całość

   ,"...przez wiele lat był zawodnikiem innej, śląskiej drużyny..." To jakiś żart? Redaktorzyna lub przekazujący mu informacje do artykułu ma niezły tupet. Gość był w drużynie BB chwilę i odszedł, bo do niczego się nie nadawał. Żenada. Mimo wszystko chłopakom z Bytomia życzę powodzenia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie

   Dariusz Hywel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Sprostowanie artykułu zamieściłem na stronie FB naszej drużyny. Odniosę się jednak do niegrzecznej wypowiedzi Cekina. Oczywiście napisałem ze grałem tylko kilka miesięcy tak samo jak napisałem ile...rozwiń całość

   Sprostowanie artykułu zamieściłem na stronie FB naszej drużyny. Odniosę się jednak do niegrzecznej wypowiedzi Cekina. Oczywiście napisałem ze grałem tylko kilka miesięcy tak samo jak napisałem ile dojeżdża nasz Kolega Łukasz. Przygodę z drużyną Kuloodpornych zakończyłem tylko i wylącznie z uwagi na fakt narodzin Syna i odleglosc i koszty związane z dojazdem do Belska -Białej. Mam ogromną prośbę aby mnie nie obrażać i nie przypisywać mi intencji których nie jestem twórcą. Proponuję również nie ukrywać się pid Nickiem . Pozdrawiam - Dariusz Hywelzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda...Kuloodporni powstała wiosną 2015. Po co takie przekładania?

   Ruby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3785789,amp-futbol-w-bielskubialej-powstali-kuloodporni-zdjecia,id,t.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama