Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu powstał klub piłkarski amp futbolu dla osób niepełnosprawnych. Trenują na Szombierkach

Magdalena Grabowska
Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. W Bytomiu powstał klub
Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. W Bytomiu powstał klub Magdalena Grabowska
Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo przeciwności losu, grupa 6 mężczyzn stworzyła niezwykłą drużynę piłkarską, która będzie grać w barwach Klubu Szombierki Bytom. Zawodnicy są po jednostronnej amputacji kończyny dolnej bądź górnej. Okazuje się, że bez problemu radzą sobie na boisku. - Brak ręki, czy nogi to nie jest żaden problem. Spróbujcie i bądźcie otwarci. Nie ukrywajcie się w domu, wyjdźcie i uprawiajcie ten sport - mówi jeden z zawodników, Łukasz Antulski, który ze swojego miejsca zamieszkania musiał przejechać 12 km, aby dzisiaj pojawić się na treningu.

Amp Futbol jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. Został uznany przez FIFA i być może niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. Pierwszy oficjalny turniej rozegrano w USA 29 lat temu. Obecnie uprawia się go w ponad 35 krajach, A co roku organizowane są międzynarodowe zawody.

Do Polski również ten sport dotarł. W naszym mieście powstała jedna z nielicznych w naszym kraju drużyn ampfutbolowych. W niedzielę, o godzinie 11, na płycie stadionu Szombierki Bytom, odbył się jej pierwszy trening.

- Mieszkam tu już 10 lat, stwierdziłem, że na Śląsku jest duży potencjał ludzki w tym sporcie. W drużynie mamy obecnie sześciu zawodników, z którymi rozpoczęliśmy właśnie treningi - opowiada Dariusz Hywel, założyciel Amp Futbol Szombierki Bytom, który wcześniej przez wiele lat był zawodnikiem innej, śląskiej drużyny ampfutbolowej - Kuloodporni Bielsko-Biała.

Zawodnicy na początek istnienia swojego klubu, mają w planach przede wszystkim rozwój taktyczno-fizyczny oraz sparingi z podobnymi drużynami. W następnym sezonie piłkarskim, chcą dostać się do ampfutbolowej ekstraklasy. Co naturalne, dla ampfutbolowców reżim treningowy wygląda trochę inaczej, niż w zawodowym futbolu.

- Są nieco zmodyfikowane i przystosowane do potrzeb naszych zawodników. Charakteryzują się przede wszystkim krótszymi odległościami do przebiegnięcia i zdecydowanie mniejszą intensywnością niż w normalnym treningu. W czasie treningów chcemy wybadać każdy element rzemiosła piłkarskiego u naszych zawodników. Musimy sprawdzić, jak chłopcy sobie radzą na boisku, jakie mają umiejętności i ogólną sprawność - wyjaśnia trener drużyny, Michał Kołton.

Amp Futbol jest dyscypliną niszową w Polsce. Do tej pory w całym kraju funkcjonuje tylko pięć zespołów.
- Dlatego trudno nam jest pozyskać o sparingpartnera, stąd też zdarzy się czasem, że rozgrywamy mecze z zawodnikami pełnosprawnymi. Ale jest to raczej sparing dla zabawy - śmieje się Dariusz Hywel.

Zasady gry w tej dyscyplinie sportu są praktycznie takie same jak w zwykłej piłce nożnej. Cytując Kazimierza Górskiego - „piłka jest jedna, a bramki są dwie” - I naturalnie trzeba być lepszym o przynajmniej jedną bramkę- dodaje Hywel.

Różnica między tradycyjnym futbolem, a ampfudbolowym dotyczy natomiast ilości zawodników przebywających na boisku. Każda składa się z sześciu graczy. Aby móc swobodnie i dynamicznie się poruszać po boisku, zawodnicy używają specjalnych kul łokciowych. Inaczej wygląda sprawa z bramkarzami.

- Na tej pozycji grają głównie osoby, po amputacji ręki - podkreśla Hywel.

Zmiany mogą być dokonywane w dowolnym momencie, jednak nie więcej niż dwóch zawodników jednocześnie. Podobnie jak to ma miejsce w hokeju, zawodnik może powrócić do gry wielokrotnie i w dowolnym momencie. Mecz rozgrywa się dwa razy po 25 minut.

Celem nadrzędnym Amp Futbol Szombierki Bytom nie są bynajmniej sukcesy sportowe, ale zachęcenie innych osób niepełnosprawnych do uprawiania sportu.

- Często jednak trudno je w ogóle wyciągnąć z domu. Osobom niepełnosprawnym towarzyszy poczucie izolacji. Żeby zacząć grać, muszą najpierw pokonać pewną barierę i swoje lęki. Poza tym trudno jest przekonać takie osoby do aktywności fizycznej. Niestety dla nich największą trudnością jest przełamanie bariery psychicznej - mówi Dariusz Hywel.

Do gry zachęcają też inni zawodnicy.- Sport to zdrowie, lepiej wyjść na świeże powietrze i pokazać się ludziom niż siedzieć w czterech ścianach, dlatego cieszę się, że jestem z tym zespołem - mówi Paweł Skorka.

Drużyna czeka więc na nowych, odważnych zawodników, którzy nie boją się wyzwań. Treningi przewidziane są co najmniej raz w tygodniu - w sobotę lub w niedzielę pomiędzy godziną 10 a 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Bytomiu powstał klub piłkarski amp futbolu dla osób niepełnosprawnych. Trenują na Szombierkach - Dziennik Zachodni