Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beerfest 2016. Tyskie zaprasza na piwną biesiadę. Nie może Was tam zabraknąć! PROGRAM BEERFEST 2016

Redakcja
Beerfest 2016 czas zacząć! Na największą piwną biesiadę w Polsce zapraszają Tyskie Browary Książęce. To już XVI edycja imprezy, która co roku pod koniec lata gromadzi tłumy gości w chorzowskim Parku Śląskim. Zaproszeni są mieszkańcy całego regionu. Wstęp jest bezpłatny. Zobaczcie szczegółowy program oraz mapę imprezy.

Beerfest 2016 czas zacząć! Na największą piwną biesiadę w Polsce zapraszają Tyskie Browary Książęce. To już XVI edycja imprezy, która co roku pod koniec lata gromadzi tłumy gości w chorzowskim Parku Śląskim. Zaproszeni są mieszkańcy całego regionu. Wstęp jest bezpłatny.

Beerfest jest częścią śląskiej kultury już od 2001 roku. Jak co roku, także i tegoroczna edycja będzie przygotowana tak, by Ślązacy mogli biesiadować w swoim niepowtarzalnym stylu. Nie zabraknie zatem: muzyki, tańca, świeżego piwa prosto z browaru i dobrego jedzenia.

ZOBACZ KONIECZNIE:
BEERFEST 2016 JUŻ WYSTARTOWAŁ ZDJĘCIA Z PIĄTKU

Wachlarz przygotowanych atrakcji jest ogromny; organizatorzy zadbali o to, aby zaspokoić gusta wszystkich gości. O wprowadzenie uczestników imprezy w doskonały nastrój zadbają największe gwiazdy ogólnopolskiej estrady i znani wykonawcy śląskich szlagierów. Zabawa wystartuje w piątek (26 sierpnia) punktualnie o godz. 16, a zakończy się w niedzielę (28 sierpnia) tuż przed północą.

Beerfest 2016 Beerfest 2016 w Parku Śląskim

Tegoroczny Beerfest wystartował! Wielka piwna feta w Parku Śląskim

Beerfest 2016: na scenie gwiazdy pokroju Miuosha i elektrycvznych Gitar. To była niezapomniana nocKLIKNIJ I ZOBACZPROGRAM BEERFEST 2016 W PARKU ŚLĄSKIM

Beerfest 2016: Szalona sobotnia noc w Parku Śląskim ZOBACZ ZDJĘCIA

Będziemy biesiadować po naszymu
Tegoroczna edycja ,,Beerfestu” przeniesie uczestników w klimat lat minionych. Jej hasło przewodnie brzmi: ,,Biesiadujmy po naszymu”. Mieszkańcy Śląskiego mają niebywałą okazję udowodnić całej Polsce, że w biesiadowaniu nie mają sobie równych. A przy okazji z sentymentem wrócić do lat minionych, kiedy biesiady były nieodłącznym elementem życia towarzyskiego.

- Już za czasów księcia Henryka XV Pszczyńskiego, męża księżnej Daisy, w parku naprzeciw tyskiego browaru książęcego urządzane były biesiady. Panowie pili wtedy chętnie Tyskie jasne, a panie lekkie piwo Karmelowe lub Kuracyjne - wspomina Leszek Popiołek, piwowar z Tyskich Browarów Książęcych. - Pamiętam moje dzieciństwo w familokach, czyli niedużych domach, w których mieszkało po kilka rodzin. Na ich tyłach były ogródki, gdzie odbywały się biesiady. Lata 70. i 80. XX wieku przyniosły wielką przeprowadzkę mieszkańców Śląska do bloków, które są bardziej anonimowe. Osłabiło to nieco wspólne spędzanie czasu. Nadal jednak Ślązacy lubią pić piwo poza domem. W naszym regionie wypija się go znacznie więcej w lokalach, głównie w pubach, niż w innych częściach Polski - dodaje Leszek Popiołek.

Beerfest 2016 w Parku Śląskim

Zabawa na dwóch scenach
Wychodząc naprzeciw różnorodnym gustom uczestników Beerfestu 2016, organizatorzy przygotowali dwie sceny muzyczne, na których od dzisiaj do niedzieli gości bawić będą lokalne kapele, kabarety, a także zespoły reprezentujące różnorodne gatunki muzyczne.

Największą piwną biesiadę w Polsce uświetnią swoimi występami gwiazdy, m.in. Piersi, Grubson, Elektryczne Gitary, Kobranocka, Vavamuffin, Mesajah, Miuosh czy Golden Life, a także znana z lat 90. grupa Fun Factory oraz wielu innych wykonawców.

- Koniecznie zapraszamy do namiotu biesiadnego, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. To właśnie w nim w rytm biesiadnych przebojów bawią się wszyscy bez względu na wiek - mówi Mateusz Piłat z Tyskich Browarów Książęcych. - W klimat prawdziwej śląskiej biesiady przeniosą uczestników: Mirosław Szołtysek, Masztalscy, Kwaśnica Bavarian Show, Damian Holecki, Duo Fenix, Tiago czy Łukowscy. Natomiast o dobre humory uczestników zabawy zadbają artyści kabaretowi, m.in. Kabaret Rak.

- Śląska biesiada to coś więcej niż znany w całej Polsce zwyczaj, to również zakorzenione w każdym Ślązaku podejście do zabawy i czerpanie z niej pełnymi garściami. Beerfest to święto, które pozwala nam kultywować naszą tradycję i zarażać nią innych - mówi Mirosław Szołtysek, jeden z najlepszych artystów śląskiej estrady, który wraz z zespołem Wesołe Trio będzie bawić gości święta piwa w Parku Śląskim już po raz piąty.

Koniecznie trzeba zajrzeć do namiotu biesiadnego, gdzie królować będą humor i śląskie szlagiery

Nie tylko występy i piwo
Beerfest 2016 będzie obfitować również w atrakcje specjalne. W Parku Śląskim, od 26 do 28 sierpnia, swoje podwoje otworzą Strefa Muzeum Tyskich Browarów Książęcych i Strefa Piwnych Specjalności, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat specjałów piwowarstwa. Śmiałkowie będą mieli szansę sprawdzić się w Strefie Wyzwań Tyskiego, a po wysiłku odpocząć w specjalnie przygotowanej Strefie Chilloutu. Będzie też Plenerowe Kino Letnie - propozycja dla tych, którzy poza muzyką cenią dobre filmy.

Na poszukujących aktywnych atrakcji czeka Lunapark, w którym będzie można skorzystać z zabaw dla wyjątkowo odważnych. Z kolei na amatorów mocnych wrażeń przewidziano specjalną niespodziankę w postaci Balonu Widokowego. Będzie to niesamowita okazja do podziwiania niezwykłych krajobrazów Parku Śląskiego i okolic. Na terenie Beerfestu pojawią się również popularne foodtrucki z całej Polski.

Życzymy dobrej zabawy!

Tyskie to piwo znane na całym świecie i wielokrotnie nagradzane. Historia najstarszego śląskiego browaru ma już blisko 400 lat. Na nowo odkryjesz ją w muzeum

Piwo w Tychach warzone jest nieprzerwanie od 1629 roku.
A to oznacza, że Tyskie Browary Książęce są jednym z najstarszych browarów w Polsce. Pierwsze zapiski na temat browaru w Tychach pochodzą z 1613 roku. A już pod koniec XIX wieku uchodził on za jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie!

Browar w Tychach powstał z inicjatywy rodu Promnitzów, baronów z Pszczyny. Do nich należał przez pierwszych 200 lat.
Co ciekawe, tyska wytwórnia nie ograniczała się wówczas do sprzedawania piwa w miejscu warzenia, jak czyniły to zwykle ówczesne browary. Dość szybko, bo już na początku XVII wieku, browar został przystosowany do wysyłki piwa beczkami. Dowodzi to dynamicznego, jak na owe czasy, rozwoju zakładu. O jakości tyskiego piwa niech świadczy fakt, że posyłano po nie z zamku książąt pszczyńskich, choć istniał tam również stosunkowo duży browar. Aby podnieść jakość produkowanego trunku, zdecydowano się w Tychach na przyzakładową uprawę chmielu, co zapewniało dostawy najlepszego surowca, odpowiadającego wymogom procesu warzenia.

W 1861 roku browar przejął pszczyński ród Hochbergów i od tego czasu był on regularnie rozbudowywany.
Właściciel zakładu książę Jan XI, zwany przez Górnoślązaków ,,Starym księciem”, był wielkim miłośnikiem piwowarstwa i poświęcał wiele czasu sprawom tyskiego browaru. On też, wraz ze swymi współpracownikami, przyczynił się do rozkwitu przedsiębiorstwa w drugiej połowie XIX wieku. Przemyślane inwestycje, takie jak zakup nowoczesnych maszyn, rozbudowa browaru (np. chłodnia, poszerzenie fermentowni) sprawiły, że u schyłku ubiegłego stulecia produkcja wyniosła 100 000 hektolitrów piwa rocznie. Wynik ten stawiał browar z Tychów w pierwszym szeregu europejskich piwowarów. Tyskie Browary Książęce (tak odtąd oficjalnie nazywała się firma) stały się dobrze rozwiniętym i nowocześnie zarządzanym zakładem.

W czasie II wojny światowej browar przeszedł pod zarząd komisaryczny Rzeszy Niemieckiej.
Podczas okupacji w Tyskich Browarach Książęcych warzone było piwo dla niemieckiej armii. Ze względu na małą zawartość słodu, surowca wówczas deficytowego, napój ten miał znacznie gorszą jakość niż produkowane zwykle trunki. Koniec wojny zastał browar niezniszczony, choć mocno zaniedbany i niedoinwestowany. Po wyzwoleniu, w styczniu 1945 r., zakład został przejęty przez pracowników. Pół roku później ruszyła produkcja, firmę zaś upaństwowiono.

W 2004 roku przy browarze w Tychach powstało Tyskie Muzeum Piwowarstwa.
Gromadzi ono liczne eksponaty dotyczące historii Tyskich Browarów Książęcych. W oryginalnym wnętrzu dawnej kaplicy można obejrzeć kolekcje kufli, beczek, butelek, maszyn i narzędzi związanych z piwowarstwem. Bardzo interesujący jest także trójwymiarowy film fabularyzowany, który przeniesie nas do czasów pierwszych tyskich piwowarów. Zwiedzanie kończy się degustacją piwa Tyskie w pubie. Zwiedzanie jest bezpłatne, wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji.

Warto wybrać się również na zwiedzanie do Tyskich Browarów Książęcych.
Tyskie Browarium jest jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki. Na trasie wycieczki znajdują się współczesna linia produkcyjna oraz piękne zabytki architektury przemysłowej, jak np. warzelnia z 1915 roku, bednarnia i smolarnia czy ciekawy budynek dyrekcji. Uwaga! Muzeum i Browarium mogą zwiedzać tylko osoby pełnoletnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo