Ważne
  Chorzów: Rękodzieło i pomoc dla dzieci z Afryki na zajęciach...

  Chorzów: Rękodzieło i pomoc dla dzieci z Afryki na zajęciach w Centrum Inicjatyw Społecznych

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Członkowie chorzowskiego stowarzyszenia pomagają dzieciom i studentom z Afryki
  1/74
  przejdź do galerii

  Członkowie chorzowskiego stowarzyszenia pomagają dzieciom i studentom z Afryki ©Olga Krzyżyk, Maria Pilarz

  Wspólne spotkania, rozmowy i robótki ręczne. A z tego rodzi się pomoc dla dzieci oraz młodzieży z Afryki. To codzienność Stowarzyszenia Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego wspomagające misje „Nazaret”. Podczas spotkań panie nie zajmują się tylko robieniem maskotek , ale wymieniają się także przepisami kulinarnymi . To także rehabilitacja dla osób starszych, rękodzieło ćwiczy bowiem zdolności manualne i pamięć. Panie pomagają także potrzebujących. Dzieci z chorzowskiego Domu Dziecka w ferie 2016roku otrzymały od nich ręcznie robione czapki.
  Zabawki, szydełkowane serwetki i stroje lub... ozdobne mydełka . Panie, które przychodzą na spotkania chorzowskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego wspomagające misje „Nazaret”, wykonują robótki ręczne. Ale to nie wszystko. Członkinie stowarzyszenia prowadzą także działalność charytatywną. Pomagają dzieciom i młodzieży z Afryki, wspierają też akcję „Adopcja Serca”. Ponadto organizują liczne kiermasze oraz wystawy afrykańskie.

  Zobacz galerię

  - Rozpoczęliśmy działalność wraz z powstaniem Centrum Inicjatyw Społecznych, gdzie mamy swoją siedzibę. Nasza nazwa jest długa, ale to co robimy jest bardzo proste. Połączyliśmy rękodzieło z pomocą misyjną - mówi Janina Wilk, wiceprezeska stowarzyszenia.

  Nazwa „Nazaret” ma nawiązywać do wizerunku Świętej Rodziny, ale nie tylko. Poszczególne litery nazwy mają także zachęcać do zainteresowania się rękodziełem. „N” to nauka, „a” artystyczne, „z” zainteresowania, „a” aktywność, „r” rękodzieło i „t” twórczość.

  Aktualnie grupa, która przychodzi na spotkania liczy około 20 osób. To nie tylko panie z Chorzowa, ale także z Katowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia czy Piekar Śląskich. Spotkania są dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, od godziny 10 do godziny 12 w Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie przy ulicy 3 Maja 18.

  Na jedzenie dzieci i na naukę studentów
  Maskotki, ozdoby świąteczne, a nawet... drużyna piłkarska robiona na szydełku! Te i inne robótki ręczne wystawiane są podczas licznych kiermaszy.

  Za symboliczne „cegiełki” można kupić kolorowe biedronki, zajączki czy ozdobne pisanki. Dochód z kiermaszów przeznaczony jest na pomoc konkretnym placówkom misyjnym , które prowadzą siostry karmelitanki.

  - Obecnie wspomagamy dwa przedszkola w Kamerunie, w tym jedno w Dimako. W Rwandzie oraz w Burundi mamy natomiast dzieci objęte akcją „Adopcja Serca”. W tych krajach wspieramy też studentów - wylicza Janina Wilk. Podopieczni stowarzyszanie przesyłają listy, gdzie dziękują za pomoc. Akcja „Adopcja Serca” polega na tym, że osoba zobowiązuje się , aby co miesiąc wysłać na konkretne dziecko w Afryce równowartość 15 dolarów. Jednak tak naprawdę, każda pomoc się przyda.

  [ciąg dalszy na następnej stronie]

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama