Czad zabił dwie osoby w Raciborzu i Świętochłowicach GDZIE...

  Czad zabił dwie osoby w Raciborzu i Świętochłowicach GDZIE POWSTAJE CZAD? Tragedie także w blokach

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miejsca powstawania czadu sa doskonale znane. Warto zapamiętać ten rysunek
  1/2
  przejdź do galerii

  Miejsca powstawania czadu sa doskonale znane. Warto zapamiętać ten rysunek

  Czad zabija tylko w kamienicach z przestarzałymi systemami grzewczymi? Niekoniecznie. Zagrożenie dotyczy też „wielkiej płyty”. Zobacz, gdzie powstaje czad.
  Dwie osoby. 23-letnia dziewczyna z Raciborza oraz 69-letni mężczyzna ze Świętochłowic. To dwie kolejne ofiary czadu w tym sezonie grzewczym. Oboje zginęli we wtorek (w Raciborzu służby otrzymały zgłoszenie ok. godz. 15, w Świętochłowicach - po godz. 19) . Od października 2015 roku tlenek węgla zabił w naszym regionie już 13 osób, w całej Polsce - 44. W nocy z wtorku na środę odnotowano w kraju 24 zdarzenia z udziałem CO, w których zostało poszkodowanych 21 osób.


  Zarówno w Raciborzu, jak i Świętochłowicach do tych tragicznych wypadków nie doszło w starych kamienicach, które najczęściej mogą się nam kojarzyć z ulatniającym się czadem (ze względu na wykorzystywanie w tych mieszkaniach np. pieców kaflowych), ale w domach prywatnych. W Raciborzu był to dom jednorodzinny, a Świętochłowicach „bliźniak”, zamieszkiwany przez dwie rodziny.

  Okoliczności obu tych wypadków też najpewniej były podobne: w Raciborzu młoda kobieta została znaleziona nieprzytomna w łazience, natomiast w Świętochłowicach w momencie przyjazdu strażaków na miejsce, mężczyzna był już poza łazienką, ale do zatrucia doszło najprawdopodobniej właśnie podczas kąpieli.

  Aneta Gołębiowska z Wydziału Polityki Informacyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podkreśla, że zarówno w kamienicach, jak i w nowszych blokach ryzyko pojawienie się czadu jest takie samo, jeśli dojdzie np. do awarii urządzeń, których używamy do ogrzewania domów lub podgrzewania wody. Chodzi m.in. o piece węglowe albo gazowe podgrzewacze przepływowe.  W jednym, jak i w drugim przypadku powodem pojawienia się czadu są zazwyczaj źle podłączone piece kaflowe, złe wygaszenie takich piecy, awarie kotłowni, znajdujących się w domach jedno- lub wielorodzinnych, pożar sadzy w kominie. Aneta Gołębiowska dodaje, że w nowszych budynkach czad częściej ulatnia się z przepływowych podgrzewaczy wody, które znajdują się w łazienkach.

  Tym, co może uchronić nas i naszych najbliższych przed śmiertelnie niebezpiecznym oddziaływaniem czadu, są specjalne czujniki tlenku węgla. Cena takich urządzeń waha się od 60 do 150 zł. To przecież niewiele, gdy chodzi o czyjeś życie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama